Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dziś swoje święto ma... płyn do mycia naczyń - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dziś swoje święto ma... płyn do mycia naczyń
20-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, niezawodny w większości kuchni. 20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

Płyn do mycia naczyń – pospolity i uniwersalny detergentowy środek czystości stosowany w gospodarstwach domowych i w gastronomii dziś obchodzi swoje święto.

Używany jest głównie do ręcznego mycia – usuwania brudu i resztek posiłku z naczyń kuchennych, zastawy stołowej i sztućców. Oprócz skuteczności i wydajności, płyn do mycia naczyń powinien charakteryzować się brakiem negatywnego wpływu na skórę rąk. Nie powinien także pozostawiać zacieków na szklanych naczyniach. Skład chemiczny płynu powinien zapewniać jego neutralność dla środowiska naturalnego oraz szybką biodegradację.

Według badań przeprowadzonych w 2007 roku dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego we współpracy z Federacją Konsumentów w przeciętnym czteroosobowym gospodarstwie domowym w ciągu roku zmywa się stertę naczyń złożoną z około 18 tysięcy sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń. Nie było by tak łatwe, gdyby nie właśnie płyn do mycia naczyń.

Mimo, iż w coraz więcej domaów i mieszkań gospodynie korzystają ze zmywarek, to jednak płyn do mycia naczyń wciąż dominuje w kuchni.

Nasi dziadkowie do zmywania naczyń używali jedynie mydła, sody i octu, niekiedy cytryny. Pierwszy detergent w formie proszku do zmywania naczyń pojawił się w 1950 roku. Osiem lat później powstał płyn do mycia naczyń.

Wciąż popularny jest płyn Ludwik, który produkowany jest nieprzerwanie od 1964 roku. Co ciekawe początkowo sprzedawany był w szklanych opakowaniach. W czasach PRL i jeszcze w latach 90. na drogeryjnych pułkach sklepowych dominował również płyn "Tip Top", który dostępny był w przezroczystym, foliowym opakowaniu (wytłoczce), którą ucinało się nożyczkami. W miarę zużywania, wytłoczkę się zduszało do ostatniej kropelki.

Obecnie na rynku mamy dostępne płyny do mycia naczyń, płyny z balsamem czy koncentraty, których ceny wahają się od 2 do 9 złotych za litr. Polacy najczęściej kupują płyny cytrynowe, ale również miętowe i aloesowy. W sklepach kupić możemy również płyny do naczyń o zapachu pomarańczowym, jabłkowym, grejfrutowym, mandarynkowym, brzoskwiniowym, a nawet truskawkowym, kokosowym czy oliwkowym.

Podstawowymi składnikami płynu do mycia naczyń są: oksyetylenowane alkohole tłuszczowe jako związki powierzchniowo czynne (5-15%), woda. Ponadto w jego skład mogą wchodzić: surfaktanty anionowe wspomagające usuwanie tłuszczu, tlenki amin lub dietanoloamidy jako stabilizatory piany (np. cocamide DEA – dietanoloamid kwasów oleju kokosowego), środki enzymatyczne, wybielacze, środki odrdzewiające, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), polimery regulujące lepkość, gliceryna lub lanolina dla ochrony dłoni, etanol, chlorek sodu, kwas octowy czy również niewielkie ilości substancji konserwujących, barwiących i zapachowych.

Co ciekawe płyn do mycia naczyń można zastosować do amatorskiego wyizolowania DNA. Technologię takiego procesu zaprezentowali studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląskim Festiwalu Nauki w 2004 r.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: