Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwaje i autobusy w dni robocze jeżdżą jak w soboty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramwaje i autobusy w dni robocze jeżdżą jak w soboty
30-03-2021 00:22   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku do odwołania we wszystkie dni robocze obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy. Oznacza to, że tramwaje i autobusy kursują rzadziej – co 20 minut. Oburzenia nie kryje część pasażerów. Przeciwko zmianom protestują radni z klubu Wspólny Poznań.

Tramwaje i autobusy w dni robocze jeżdżą teraz według sobotniego rozkładu jazdy. Wyjątkiem są linie nr 1, 8, 13, a także 16 i 17, na których w godz. od 5:00 do 18:30 wykonywane są dodatkowe kursy.

Ponadto od wtorku, 30 marca w godz. od 5:00 do 9:00 oraz między 13 a 19 tramwaje linii nr 12 i 14 jeździć będą według roboczego rozkładu jazdy, czyli co 10 minut.

Wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy w dni robocze oburzyło radnych klubu Wspólny Poznań, którzy złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta Poznania.

– Nie ograniczymy mobilności mieszkańców (jak głosi wpis na stronie internetowej Miasta) tnąc częstotliwość komunikacji publicznej. Oni, zmuszeni szukać innych sposób przemieszczania się, skorzystają ze swoich samochodów. Ci, którzy nie są zmotoryzowani, przesiądą się na rower. Zwiększona liczba korków, emisja spalin, zmniejszone wpływy do budżetu z tytułu sprzedaży biletów – tyle będziemy mieli z „budowania najlepszej komunikacji w kraju”. Nasi pasażerowie ponoszą ogromne koszty dużej podwyżki cen biletów uchwalonej w zeszłym roku przez większościowy klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta. Sytuacja pandemii koronawirusa utrudnia realizację wielu programów i polityk, jednak obiektywnie patrząc poznaniacy i poznanianki płacą coraz więcej za coraz gorszą usługę (cięcia kursów). Jak w takich okolicznościach mamy zachęcać do wyboru transportu zbiorowego i „budować najlepszą komunikację w kraju” – pisze w interpelacji radny Paweł Sowa.

"Zamknięcie przez rząd kolejnych branż oraz przedszkoli i żłobków przekłada się na znacznie niższą frekwencję w tramwajach i autobusach. Według ocen ZTM aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta zaledwie ok. 35 proc. pasażerów (w odniesieniu do stanu sprzed pandemii). Wprowadzone w transporcie ograniczenia mają dwa cele. Po pierwsze mają dopasować komunikację publiczną do zmniejszonej - z uwagi na restrykcje - mobilności mieszkańców. Po drugie - mają zabezpieczyć działanie komunikacji publicznej na wypadek dużej liczby zachorowań wśród motorniczych i kierowców. Konieczne jest stałe utrzymanie rezerwy, by w razie niekorzystnego scenariusza nie doszło do paraliżu systemu transportu zbiorowego w całej metropolii" – informuje w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: