Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co zrobić z choinką? Na pewno nie wyrzucać na śmietnik - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co zrobić z choinką? Na pewno nie wyrzucać na śmietnik
21-01-2021 07:14   Janusz Ludwiczak
Jest już praktycznie miesiąc po świętach, ale część z nas ma choinki do 2 lutego. Pojawia się pytanie co zrobić z żywą choinką? Pomocą służy GOAP, na zlecenie którego w styczniu i lutym odbywa się odbiór niepotrzebnych drzewek, które potem trafią do biokompostowni, gdzie pozyskana zostanie z nich energia i nawóz. Choinki nie należy wyrzucać na śmietnik czy porzucać na ulicy, gdyż grozi za to kara.

Jeszcze w pierwszej połowie lutego śmieciarki Remondisu będą odbierać będą świąteczne drzewka.

– Drzewka muszą być pozbawione ozdób oraz doniczek i ziemi. Jeżeli ktoś nie zdąży w wyznaczonym terminie choinkę można rozdrobnić i umieścić w pojemniku na bioodpady – powiedział nam Andrzej Springer, dyrektor Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

A co dzieje się później z choinkami?

– Część z nich trafia do biokompostowni, gdzie są wykorzystywane jako surowiec do wytworzenia energii, powstaje biogaz i wytwarzana jest energia elektryczna, a z pozostałości wytwarzany jest nawóz. Natomiast niektórzy z naszych wykonawców przekazuje choinki do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją biomasy na cele energetyczne, pozyskiwana jest energia ze spalenia – tłumaczy Andrzej Springer, dyrektor GOAP-u.

W całym ubiegłym roku GOAP z terenu miasta Poznania, a także gmin: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz zebrał ponad 230 ton świątecznych drzewek.

Warto jedna pamiętać, by choinki wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych, gdyż za wyrzucenie drzewek w innych miejscach grożą kary. Za zaśmiecanie służby mundurowe może nałożyć mandat karny w wysokości od 50 do nawet pół tysiąca złotych.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

22-01-2021 19:51:53
L.D.
A gdzie są te miejsca właściwe do wyrzucania choinek. Na razie tkwią rzucone na podwórkach. Podobno należy je właśnie wynieść na chodnik przed posesję, by Remondis je zabrał.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: