Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od pół roku trwa przebudowa Rynku Łazarskiego – RAPORT z placu budowy {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od pół roku trwa przebudowa Rynku Łazarskiego – RAPORT z placu budowy {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
27-07-2020 01:33   Janusz Ludwiczak
Jesienią przyszłego roku ma zostać oddane do użytku nowe targowisko na Rynku Łazarskim.

Przebudowa Rynku Łazarskiego rozpoczęła się 4 lutego. Wyburzony został już schron przeciwlotniczy z 1943 r., który znajdował się pomiędzy ulicami Kącik i Calliera.

– Schron kolidował nieomalże z całą infrastrukturą podziemną: kanalizacją sanitarną, ogólnospławną, planowanymi nasadzeniami drzew, słupami zadaszenia targowiska, instalacją elektryczną i odwodnieniem. Ze względu na zakres występujących kolizji, niemożność zmiany projektu w zakresie umożliwiającym zachowanie schronu, a także w związku z niestabilnością gruntu w obszarze schronu, wystąpiliśmy do Miejskiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o zgodę na rozbiórkę schronu – tłumaczy Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Zachowany ma zostać jednak drugi schron pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejkiem Łazarskim", jednak nie zostanie on udostępniony zwiedzającym. Został on już zasypany.

– Jeden ze schronów (pod "Lejkiem Łazarskim") zostanie zachowany pod ziemią dla przyszłych pokoleń. Jest to tak naprawdę szczelina przeciwlotnicza z czasu II Wojny Światowej, których na terenie naszego kraju i miasta jest bardzo wiele. Nie przedstawia szczególnej wartości historycznej ani poznawczej - to wąskie korytarze podziemne bez żadnej infrastruktury. Dostosowanie projektu do ich wykorzystania i ekspozycji (zwiedzania) nie jest możliwe (taki wariant rozważaliśmy w porozumieniu z projektantem). Zakres potrzebnych zmian projektowych wyklucza możliwość wykorzystania projektu konkursowego i wymagałby uzyskania nowego pozwolenia na budowę i wstrzymania robót budowlanych – uważa Katarzyna Parysek-Kasprzyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Obecnie prowadzone są prace wodociągowe i kanalizacyjne. Gotowe są fundamenty pod pod 23 słupy, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach na płytą główną targowiska.

Przy Skwerze im. Kazimierza Nowaka wykonane są fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz miejsca gdzie w przyszłości posadzone będą drzewa.


Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (6)

09-11-2020 18:00:03
X
Tak, @Bazyli, będzie morze betonu, bo tak było już na wizualizacjach. Powstanie bliźniaczo podobny do innych rynków stwór. Uwolniony od zieleni, z fontanką, "czysty, oczywisty". Tylko komu to potrzebne?
07-11-2020 00:01:15
Bazyli
Będzie beton, beton, beton... Już betonowe barykady widać między Lodową a Głogowską. Chcąc dojść od Lodowej do Głogowskiej można powykręcać nogi albo na wąskim przejściu łyknąć koronawirusa od przechodzących z naprzeciwka. Drzewa przeflancowane na Arenę zmarniały, zero zieleni, jedyna akacja na skrzyżowaniu Kącika próbuje żyć pomimo ścięcia odrosła, potem ktoś połamał jej zielone piękne gałęzie, później znów odrosła, to jakiś głupek stratował ją autem dostawczym, ale znów chce żyć... Ale beton, beton, beton będzie tu królem Łazarza. No i na pewno wróci syf gdy wróci handel...
28-07-2020 13:51:28
eka z małeki
-no dobra z tym się zgadzam!!!Brak wyjaśnień ws poręczy,no bo wszyscy zgadzają się z tym że powinny być i to sporo bo to w końcu ma być rynek a nie plac zabaw!!!Myślę że doczekamy się MY wszyscy konkretnej odpowiedzi i działania oczywiście.Jeszcze jest dużo czasu!!! eka
28-07-2020 10:55:16
De
Według projektu swobodny wjazd dla wózków ma być od strony Głogowskiej (za niebieskim płotem widocznym na zdjęciu nr.2)
27-07-2020 15:25:33
pyra
Napewno bedzie swobodny "wjazd" dla wozkow itp. w innym, niedalekim miejscu.
27-07-2020 14:01:26
eka z małeki
-na fot 2 nie widać żadnych zjazdów dla wózków i poręczy dla takich innych....a warto o to się zatroszczyć,żeby nie było tak jak na Kaponierze---no bo nie wiedzieliśmy!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

18

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Tunezja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: