Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowe studium wykluczy przeznaczenie terenu pomiędzy Hetmańską i Krauthofera na centrum handlowe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowe studium wykluczy przeznaczenie terenu pomiędzy Hetmańską i Krauthofera na centrum handlowe
05-05-2020 15:23   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, które ma wykluczyć przeznaczenie działki w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej na centrum handlowe. Ponadto Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, który obejmie fragment Łazarza i znaczną część Górczyna.

Obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta radni przyjęli we wrześniu 2014 roku, jednak od sześciu lat zmieniły się niektóre uwarunkowania faktyczne i prawne, mające wpływ na aktualność dokumentu.

– W nowym studium uwzględnimy nowy układ transportowy czy układ zieleni, zaspokajającej potrzeby w mieście. Studium to dla mnie coś w rodzaju konstytucji planistycznej miasta – mówił podczas wtorkowej sesji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Za najważniejsze cele przygotowania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta uznano również weryfikację parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu, aktualizację wskazanych inwestycji celu publicznego, uwzględnienie walorów historycznych i przyrodniczych oraz zasad ochrony konserwatorskiej zespołów urbanistycznych i założeń urbanistycznych osiedli modernistycznych czy zagadnienia infrastruktury technicznej, w tym szczególnie problematykę zagospodarowania wód opadowych oraz zabezpieczenie.

Nowe studium zagospodarowania przestrzennego, które ma powstać do 2023 roku ma wykluczyć przeznaczenie działki w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej na centrum handlowe.

– Nie ma już planów lokalizacji obiektów handlowych na tym obszarze – wskazywała mgr inż. arch. Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.

Jak już informwaliśmy na działce przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej miało powstać centrum handlowe z wielosalowym kinem. Inwestor, kielecka firma Echo Investment wycofała się z tego projektu, tłumacząc, że będzie on nieopłacalny. Następnie inwestor deklarował, że powstaną tutaj biurowce. Obecnie na terenie tym nic nie powstanie.

– Działka na razie znajduje się w naszym banku ziemi. Prowadzimy stale jej analizy, ale nie mamy wobec niej żadnego konkretnego planu – tłumaczył w grudniu portalowi lazarz.pl Emil Górecki z Echo Investment S.A.

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Metropolis?: "Działka znajduje się w banku ziemi, nie mamy planów"

Dodajmy, że dwa lata temu, w marcu 2018 roku Rada Miasta Poznania uchwaliła plan miejscowy dla tego terenu, który obejmuje obszar o powierzchni 1,44 ha. Przewiduje on przeznaczenie terenu po zlikwidowanych ogródkach działkowych na tereny o funkcjach usługowych. Najprawdopodobniej dokument też również będzie wymagał korekty. Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej".

Plan miejscowy obejmie obszar o powierzchni ok. 83 hektarów, ograniczony od strony północnej ulicami Hetmańską, Krauthofera i Bosą, od strony wschodniej torami kolejowymi i ulicą Górecką, od zachodu ulicami Głogowską i Dmowskiego, a od południa ulicą Drużynową i terenami usługowymi oraz terenami ogródków działkowych.

– Obszar objęty granicami przystąpienia do sporządzenia planu charakteryzuje się zróżnicowanym zagospodarowaniem. Znajdują się tutaj niewykorzystywane bocznice kolejowe i tereny wymagające zagospodarowania. W części wschodniej zlokalizowana jest przede wszystkim zabudowa magazynowo-przemysłowa oraz nieużytki. W części zachodniej dominuje zabudowa mieszkaniowa (jednorodzinna i wielorodzinna) oraz mieszkalno-usługowa. Na całym terenie występują obiekty usługowe (m.in. centrum handlowe „Panorama”). Do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przystępuje się z uwagi na zmianę przepisów dotyczących możliwości określania zasad zagospodarowania kolejowych terenów zamkniętych. Nowelizacja przepisów umożliwia, poza wyznaczeniem granicy kolejowych terenów zamkniętych, wskazanie także ich przeznaczenia i parametrów zagospodarowania. Ponadto istnieje potrzeba wypracowania nowej, spójnej wizji rozwoju omawianego terenu – objaśnia Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Plan miejscowy ma uwzględnić planowaną ulicę Nową Opolską, którą w przyszłości kierowcy będą mogli dojechać z Dębca do ulicy Kolejowej. Nie wiadomo jednak czy i kiedy ta inwestycja zostanie zrealizowana.

Zarówno projekt uchwały ws. studium jak i planu miejscowego poznańscy radni przyjęli jednogłośnie.


R E K L A M A

Komentarze (2)

07-05-2020 23:47:09
robi
Ja bym proponował przesiedlić na te działki dziki z całego miasta. Niech lepiej w jednym miejscu sobie żerują a nie przeszkadzają mieszkańcom łażąc po całym mieście i ich strasząc.
05-05-2020 17:13:12
Maksymalnie
Jak echo invenstment ma to w swoim banku, to miasto mogło by ich zobligować do zrobienia tam porządku, bo syf okropny, rada święty Łazarz tego problemu też nie widzi?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: