Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

ZKZL wypowiedział umowę Fundacji ID. Neo-Lazarus ma opuścić Olimpię - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
ZKZL wypowiedział umowę Fundacji ID. Neo-Lazarus ma opuścić Olimpię
20-04-2020 09:45   Janusz Ludwiczak
Przez lata budynek po dawnym kinie Olimpia przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej stał pusty i niszczał. Cztery lata temu wprowadził się tutaj Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza, a także działalność rozpoczął prowadzony przez Fundację ID "Neo-Lazarus", który oferował szereg zajęć kulturalnych dla mieszkańców: warsztaty fotograficzne, rysunkowe, muzyczne. Organizacja otrzymała jednak wypowiedzenie od ZKZL.

W 2016 roku na czwarte piętro w budynku dawnego kina Olimpia wprowadził się Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza. Dawna Olimpia miała stać się domem kultury. Dwa piętra niżej działalność prowadziła Fundacja ID. W ramach projektu "NEO-Lazarus" organizowane były warsztaty fotograficzne, muzyczne czy rysunkowe. Organizacja przeprowadzała regularne spotkania w ramach filmowego klubu dyskusyjnego, odbywały się zajęcia z emisji głosu, tworzono teledyski. Fundacja ID w Olimpii organizowała również warsztaty barysty, czyli z przygotowywania kawy, tworzenia ozdób i biżuterii tekstylnej, a także wystawy, pokazy taneczne i wiele innych.

– Jesteśmy organizacją non-profit, która poprzez artystyczne środki wyrazu, kulturę i sztukę pomaga zarówno młodzieży jak i dorosłym odkryć własną tożsamość. Staramy się odkryć w każdym jego własny potencjał, talent i dar. Działamy poprzez warsztaty artystyczne, sztukę, kulturę, dyskusje, relację i przyjaźń. "NEO-Lazarus" to miejsce, gdzie przekazujemy młodym to do czego sami doszliśmy, w pełni za darmo.
Naszą misją jest przekazać mieszkańcom Łazarza i Poznania wieść, że możliwość istnienia jest przywilejem i do nas należy nie tylko skorzystać z tej przyjemności, ale odcisnąć swoją dłoń w pewnym czasie i przestrzeni, tak by kolejne pokolenia na nasze życie spoglądały jako dar, który otrzymały
– wyjaśnia Sławomir Kasprzyk, ksywa "Kacper Jah`El", szef i założyciel Fudancji ID.

– W 2015 r. na skutek dramatycznego błędu radnego Poznania Michała Grzesia, przestrzenie Starej Rzeźni musiały opuścić wszystkie inicjatywy artystyczno-kulturalne. W uznaniu za nasz wkład w kulturę Poznania zaproponowano mi przestrzeń w budynku byłego kina „Olimpia”. Od tego momentu w sercu Łazarza, dzielnicy, której mieszkańcy naznaczeni są dużym ryzykiem wykluczenia społecznego, nieprzerwanie skupiamy się na młodzieży i studentach, choć zauważamy że odwiedzają nas również rodzice z dziećmi, a nawet osoby w wieku emerytalnym. NEO-Lazarus stało się lubianą i często odwiedzaną platformą artystyczną wspierającą wiele osób, szczególnie tych, które nie wierzą i nie dostrzegają (jeszcze) jak wyjątkowo zostały obdarowane. Działamy poprzez warsztaty artystyczne (film, muzyka, fotografia, malarstwo, rzeźba), kulturę (wystawy, koncerty, projekcje, dyskusje, eventy). Dajemy uczestnikom naszych cyklicznych warsztatów dostęp do specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy prowadzących. Dzięki temu poprzez bezpośrednią relację możemy pozytywnie zmieniać poczucie wartości ludzi, którzy stają się przez to naszymi przyjaciółmi. I z tego co zauważyłem relacje, atmosfera równości i przyjaźni są przez naszych uczestników wyjątkowo doceniane – dodaje Sławomir Kasprzyk.

W latach 2016-2019 Fundacja ID organizowała w Olimpii cykliczne warsztaty, w których uczestniczyło nawet tysiąc osób.

Teraz "Neo-Lazarus" ma zniknąć z Łazarza. Fundacja ID otrzymała wypowiedzenie umowy za korzystanie z budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22.

– Podpisaliśmy umowę, dzięki której do chwili obecnej płaciliśmy 711,98 zł netto wg liczby metrów + 914,03 zł netto za zużycie mediów. Mieściliśmy się w kwocie 2 000,00 zł brutto nawet pomimo ogrzewania energią elektryczną. W roku 2018 miał miejsce konkurs Budżetu Obywatelskiego, w którym nasze działania również odegrały znaczenie. Budynek otrzymał dofinansowanie w kwocie 2 mln zł na remont.
Pod koniec roku 2019, po pierwszej fazie remontu budynku p. Marzena Cieloszyk powiadomiła nas, że w związku z podwyższeniem standardu, nasza umowa przestaje być w mocy. Po trzech spotkaniach w Państwa siedzibie otrzymaliśmy e-mail: "(...) kwota brutto za pow. 1m2 zawierająca podatek od nieruchomości, koszt ochrony budynku, centralne ogrzewanie, podatek WGN, ubezpieczenie budynku wynosi (…) 10,45 zł brutto za 1m2." Dorzucono nam podatek od nieruchomości w kwocie 1 716,44 zł. Na to członek Zarządu ZKZL p. Michał Prymas jako metodę obniżenia kwoty zasugerował redukcję naszej przestrzeni. Należy wspomnieć, że nasza łączna powierzchnia 711,98 m2 po odliczeniu toalet i bardzo szerokich korytarzy o powierzchni ok. 150 m2 wynosi obecnie około 560 m2 (nota bene połowę przestrzeni jaką dysponowaliśmy w "Kamienicy Sztuki"/ Po przeliczeniu stawki, okazuje się, że musielibyśmy zrezygnować z 3/4 dotychczasowego metrażu
– wyjaśnia Sławomir Kasprzyk z Fundacji ID.

– Od 2015 r. do dnia dzisiejszego w budynku "Olimpii" o sześciu kondygnacjach i łącznej powierzchni niemalże 5 000 m2 jest zaledwie 2 najemców – nasza Fundacja „ID” oraz „Scena Robocza”. Zdecydowana większość budynku od ponad czterech lat stoi zupełnie pusta. Budynek, który jest w środku remontu, nie jest jeszcze przestrzenią o wysokim standardzie.
Do czasu remontu cieszyliśmy się rosnącym zainteresowaniem i sympatią mieszkańców dzielnic Św. Łazarz i Jeżyce. Widząc, że jesteśmy u progu by nasza ciężka praca zaczęła przynosić oczekiwane efekty, uważamy eliminację nas z najmowanej przestrzeni za działanie nie tylko niesprawiedliwe, ale szkodliwe dla społeczności dzielnic, które bardzo potrzebują tego typu oddolnych inicjatyw
– przekonuje Sławomir Kasprzyk.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych.

– Chcieliśmy aneksować umowę z 2017 roku, która nie uwzględniała centralnego Oogrzewania, które zostało zamontowane w lokalu. Wcześniej nie było tego w umowie co jest oczywiście zrozumiałem. Aneks miał uwzględniać koszty CO oraz wprowadzał zapis, żeby Fundacja ID płaciła za faktyczne zużycie mediów w lokalu. Wcześniej bowiem fundacja płaciła tylko ryczałt w kwocie 2000 zł brutto / miesiąc. Stawka czynszu nie miała ulec zmianie i miała cały czas wynosić 1 zł netto / metr kwadratowy. Odbyliśmy kilka spotkań z Fundacją ale nie zgodzili się oni na zaproponowane przez nas warunki. Aktualnie Fundacja ID ma 6-miesięczny okres wypowiedzenia licząc od kwietnia 2020 roku, więc nie oferujemy innym najemcom lokalu do momentu kiedy Fundacja będzie działać w tym miejscu – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

– Należy zwrócić uwagę na fakt, że podstawowym zadaniem, do którego powołana została spółka jest realizacja zadań własnych Miasta Poznania związanych z zaspokojeniem zbiorowych potrzeb mieszkaniowych oraz w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego. W celu pozyskiwania środków finansowych niezbędnych do realizacji ww. zadań, podstawowym trybem udostępniania składników zasobu jest ich wynajem na warunkach rynkowych. W przypadku umów zawieranych w ramach organizowanych programów wynajmu lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach, Spółka zobowiązana jest do ustalania warunków gwarantujących uzyskanie zwrotu kosztów związanych z utrzymaniem lokali i świadczeń dodatkowych – podsumowuje Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Do sprawy będziemy wracać.


Komentarze (3)

18-06-2020 20:34:00
Kola
Ja nigdy nie słyszałem o takiej fundacji. " Naszą misją jest przekazać mieszkańcom Łazarza i Poznania wieść, że możliwość istnienia jest przywilejem i do nas należy nie tylko skorzystać z tej przyjemności, ale odcisnąć swoją dłoń w pewnym czasie i przestrzeni, tak by kolejne pokolenia na nasze życie spoglądały jako dar, który otrzymały – wyjaśnia Sławomir Kasprzyk, ksywa "Kacper Jah`El", szef i założyciel Fudancji ID" Swojak ma rację, że szkoda budynku na takie pitu-pitu.
20-04-2020 17:57:03
pyra
Wielka szkoda, bylam tam na wystepie Tadeusza Wozniaka w latach 1970-tych oraz grupy estradowej ze Stanow, bylo super !!!
20-04-2020 15:12:42
swojak
szkoda tego budynku na działanie mikrofundacji, stowarzyszen itp. Aż się prosi wykorzystać go dla jednej instytucji typu szkoła, muzeum.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: