Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wieloletni prezydent Poznania ma mieć swój skwer przy Avenidzie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wieloletni prezydent Poznania ma mieć swój skwer przy Avenidzie
15-01-2020 01:06   Janusz Ludwiczak
Wojciech Szczęsny-Kaczmarek, pierwszy prezydent Poznania po 1989 roku ma otrzymać swój skwer, przy galerii handlowej Avenida.
– Prezydent zasługuje na lepsze miejsce. Skwer, który się proponuje, to kawałek ziemi wciśnięty między centrum handlowe a zbiornik retencyjny udający fontannę – wskazuje Dorota Bonk-Hammermeister, miejska radna i przewodnicząca Rady Osiedla Wilda, która wydała negatywną opinię w tej sprawie.

Podczas najbliższej sesji, która odbędzie się we wtorek Rada Miasta zdecyduje, czy skwer przed wejściem głównym do galerii handlowej Avenida, pomiędzy rondem Szczęśliwej Podróży, Wolnymi Torami i al. Króla Przemysła II otrzyma imię Wojciecha Szczęsnego-Kaczmarka, pierwszego prezydenta Poznania po 1989 r., którym był przez dwie kadencje (w latach 1990-1998, przed Ryszardem Grobelnym).

– Prezydent zasługuje na lepsze miejsce. Skwer, który się proponuje, to kawałek ziemi wciśnięty między centrum handlowe a zbiornik retencyjny udający fontannę – wskazuje Dorota Bonk-Hammermeister, miejska radna i przewodnicząca Rady Osiedla Wilda, która wydała negatywną opinię w tej sprawie.

– Rada Osiedla Wilda wysoko ocenia dokonania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka jako pierwszego prezydenta Poznania po przemianach ustrojowych w Polsce. Dlatego propozycję nazwania jego imieniem skweru przed budynkiem będącym niechlubnym przykładem niefunkcjonalnej architektury publicznej oraz w układzie drogowym niespójnym z sąsiadującym zespołem urbanistycznym uważamy za ujmę dla pamięci prezydenta Kaczmarka. Mając na uwadze zasługi i wkład Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka w rozwój Miasta Poznania, w ocenie Rady Osiedla Wilda zasługuje On na upamiętnienie w miejscu zdecydowanie bardziej reprezentatywnym niż zaproponowany skwer – dodaje Anna Gawrysiak-Knez, przewodnicząca Zarządu Osiedla Wilda.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek urodził się 24 marca 1942 roku w Luboniu. Był dwukrotnie prezydentem Poznania w latach 1990-1994 i 1994-1998. Reaktywował Związek Miast Polskich i był jego pierwszym prezesem.

W latach 1980-1990 działał w NSZZ "Solidarość". W roku 1982 wyjechał na dwa lata do Szwajcarii jako pracownik naukowy Politechniki w Zurychu. W latach 1987-1988 wykładał na Uniwersytecie Paris Nord jako profesor pierwszej klasy. Od 1992 roku był członkiem polskiej delegacji do Rady Europy w Strassburgu.

W 1997 roku otrzymał z rąk prezydenta Francji, Jacquesa Chiraca Order Legii Honorowej. Został też odznaczony Orderem za Zasługi dla Republiki Węgier oraz Orderem Polonia Resituta.

Od 2000 do 2003 roku był konsulem generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. Wojciech Szczęsny Kaczmarek był dr hab. nauk fizycznych UAM. Znał cztery języki obce: angielski, francuski, węgierski i rosyjski. Pasjonował się historią. Wychował trzech synów.

Prezydentowi Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi możemy zawdzięczać m.in. Poznański Szybki Tramwaj, którego realizację znacznie przyspieszył. Także dzięki prezydentowi Kaczmarkowi mamy zmodernizowaną Palmiarnię, która została otwarta po remoncie w 1992 roku.


R E K L A M A

Komentarze (3)

17-01-2020 14:34:05
eka z małeki
@as-tamte oba oceany inteligencji to w sam raz wpisują się w dobrąąąąąą!!!zmianę!!!!Ja więcej pamiętam co one wyprawiały!!!Można to nawet uznać za początek tak ulubionej teraz przez pewne grupy społeczne mowy nienawiści,która niektórym....nie będę pisał komu jest teraz na rękę!!!One bezwzględnie czerpią z tego tytułu olbrzymie korzyści majątkowe i nie tylko!!!Łączę wyrazy głębokiego szacunku i poważania!!! eka
16-01-2020 20:05:16
As
Wolę Szczęsnego Kaczmarka, czy Grobelnego, którzy byli oceanem inteligencji w porównaniu z tą niemota która teraz okupuje pl. Kolegiacki w kamizelce kuloodpornej...
15-01-2020 13:52:44
eka z małeki
tak i wtedy zaczął się okres grobelizmu za co posądzany jest obecny zarząd miasteczka!!!Ten pan ma nierozwiązane sprawy,min.niezapłacone wykonanie sztandarów...,aroganckie wypowiedzi tego pana, są nie do zapomnienia.No cóż,nożna i takich upamiętniać w ten sposób,ale jeżeli dołujemy jedną stronę należy pamiętać o zasługach!!drugiej!!!!To nie było znów aż tak dawno żeby zapomnieć,na niektórych jego decyzjach miasteczko dużo straciło niestety...eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: