Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Średnio 40 złotych za kilogram lub od 6 do 14 zł/szt - ceny rogali i godziny otwarcia cukierni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Średnio 40 złotych za kilogram lub od 6 do 14 zł/szt - ceny rogali i godziny otwarcia cukierni
11-11-2019 05:01   Janusz Ludwiczak
Specjalnie dla Państwa sprawdziliśmy ceny rogali świętomarcińskich w łazarskich cukierniach. Najdroższe są u Kandulskiego – po 45 złotych oraz w Parlé na Grunwaldziej - po 14 zł za sztukę! Najtańsze rogale kupimy w Rawie, u Błaszkowiaka i w Tosmaku - po 38 zł/kg. Podajemy również dokładne godziny otwarcia łazarskich w dniu 11 listopada.

Średnio po 40 złotych za kilogram

W tym roku średnia cena rogali świętomarcińskich wynosi 39 złotych i 63 groszy (o 1,75 zł więcej niż rok temu). W większości cukierni rogale niestety podrożały.

Najtańsze rogale są w cukierniach Rawa, u Błaszkowiaka i w Tosmak-u na Dmowskiego – po 38 zł/kg. Najdroższe poznańskie smakołyki kupimy u Kandulskiego na Palacza – po 45 zł/kg oraz w Zagrodniczej - po 44 zł/kg.

Co ciekawe w kilku cukierniach i punktach gastronomiczych rogale kupimy na sztuki. I tak we Francuskim Łączniku na Matejki (róg Skrytej) za rogala zapłacimy 6 złotych. Dwukrotnie więcej zapłacimy za rogala świętomarcińskiego w Cappucinie w City Parku. Aż 14 złotych za jednego rogala zapłacimy w Perlé przy Grunwaldzkiej 33c.

Praktycznie w każdej cukierni kupimy rogale z certyfikatem.

W cukierni "Pralinka" (należącej do sieci Sowa) przy ul. Niegolewskich tradycyjnie możemy kupić rogale... bydgoskie. Nie posiadają one certyfikatu, ale również są wypieczone na podwójnym cieście francuskim z białym makiem. Są przede wszystkim mniejsze, dzięki czemu jeden rogal kosztuje ok. 4 złote. Rogale są produkowane w Bydgoszczy, skąd wyjeżdżają o 3 w nocy i do Poznania trafiają przed godz. 7.

Ciepłe rogale możemy kupić za to w Zagrodniczej na Głogowskiej. W cukierni tej przysmak ten jest wyrabiany i wypiekany.

Co ciekawe możemy kupić również pączka... o smaku rogala świętomarcińskiego, który ma nadzienie z białym makiem, jest wypełniony migdałami i miodem. Za takiego pączka w "Pączku i Kawusi" przy Rynku Łazarskim zapłacimy 8 złotych.

Ceny rogali i godziny otwarcia łazarskich cukierni:

Ponad 150-letnia tradycja
Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1860 roku, a na 11 listopada wypieka się ich nawet 2,5 miliona sztuk, które ważą 350 ton.

Z rogalami świętomarcińskimi związana jest legenda, która głosi, że "dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie".

Inna historia mówi, że w listopadzie 1891 roku, gdy zbliżał się dzień świętego Marcina proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Raczyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

Jedzone w umiarze mają nawet wartości odżywcze
W ciągu całego roku cukiernie sprzedają ponad 2,5 miliona sztuk rogali, które wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku, wanilii, rodzynek, orzechów, daktyli, śmietany, jajek i skórki pomarańczowej. Jeden rogal powinien ważyć od 150 do 250 gramów.

Jeden rogal świętomarciński ma nawet 1212,50 kcal (przy wadze 250 gram). Jedzone w umiarze mają nawet wartości odżywcze. Biały mak jest źródłem korzystnych tłuszczy jak kwas linolowy omega-6 i oleinowy omega-9, a także źródłem witaminy A, C, E, D, B oraz wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Migdały i orzechy są cennym źródłem witamy E, a także wapnia, magnezu i cynku. Wapń jest istotny dla zdrowia kości, magnez dla układu nerwowego, a cynk dla dobrej kondycji skóry, włosów oraz dla odporności. By spalić jednego rogala trzeba biegać przez trzy godziny lub pływać przez pół dnia. Warto jednak skusić się przynajmniej na jednego rogala w ten jeden dzień w roku.

Chronione certyfikatem
Od 10 lat rogale świętomarcińskie są europejskim produktem regionalnym, chronionym geograficznie, a jego nazwa jak i receptura są zastrzeżone. W październiku 2008 roku rozporządzeniem Komisji Europejskiej nazwa "Rogal świętomarciński" została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. W tym roku Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP przyznało certyfikaty w sumie dla 104 pracowni cukierniczych i piekarni.

Ma swoje muzeum
Rogal świętomarciński posiada nawet swoje muzeum, które otwarto w kwietniu zeszłego roku w kamienicy przy Starym Rynku 41, naprzeciwko Ratusza (wejście od Klasztornej). W Rogalowym Muzeum Poznania zwiedzający mogą podczas pokazu poznać sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury. We wnętrzach zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki wezmą udział również w lekcji gwary poznańskiej.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

11-11-2019 12:59:52
Klient
U "Mazurka" wczoraj rogale były po 39,90zł, dziś po 41,90zł
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: