
Przy ul. Małeckiego przy posesji nr 36 znajdowała się jedna z ostatnich latarni gazowych, która była połączona z hydrantem. Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz i lokalny społecznik wspólnie z mieszkańcami kamienicy przy Małeckiego wpadł na pomysł, by pochodzące z początku XX wieku latarnie gazowe otrzymały drugie życie. Podobna latarnia znajduje się jeszcze przy ul. Mottego 2.
W dawnych czasach oświetlenie naszych ulic stanowiły latarnie gazowe. Zapał je ręcznie pan latarnik. Postanowiłem, że latarniom należy dać drugie życie. Zgłosiłem projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, zakładający rewitalizacje tego elementu oraz przeniesienie go w przestrzeń skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Niestety projekt, który szacowany był na 30 tys. zł dostał negatywną opinie Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta, argumentując to, że jest to własność PGNiG. Okazało się, że sprawą zajął się dalej Aquanet – powiedział Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz i Stowarzyszenia "Wirtualny Łazarz".
Dwie zabytkowe latarnie gazowe, jako świadkowie przeszłości zabytkowej dzielnicy podlegają ochronie konserwatorskiej. Miejski Konserwator Zabytków zwrócił się do PGNiG w sprawie możliwości naprawienia latarni przy ul. Małeckiego i Calliera. Zdajemy sobie sprawę, że przywrócenie historycznego oświetlenia gazowego jest niemożliwe, jednak sugerujemy rozważenie możliwości rozświetlenia w nowej lokalizacji przy użyciu współczesnych technologii. Niepokojącą jednak kwestią jest zagospodarowanie chodników w otoczeniu latarni, które zastawiane są śmietnikami uszkadzającymi zabytkowe latarnie i blokującymi jednocześnie możliwe do wykorzystania miejsca parkingowe. W związku z powyższym Miejski Konserwator Zabytków prosi o uregulowanie kwestii rozmieszczenia pojemników na odpady i możliwe uporządkowanie otoczenia latarni – czytamy w piśmie Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej, Miejskiego Konserwatora Zabytków do Zarządu Dróg Miejskich oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Poznaniu.
W końcu w październiku remont latarni rozpoczął Aquanet. Jednak początkowo poznańskie wodociągi chciały przenieść zabytkową latarnię po konserwacji na ul. Garbary, przy budynku przepompowni, o czym pisaliśmy w artykule: "Zdemontowano zabytkową latarnię gazową na ul. Małeckiego. Aquanet zamontuje tu "ładny hydrant".
O planach tych nie wiedział jednak konserwator zabytków. Po naszej publikacji i interwencji wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego odrestaurowana latarnia gazowa powróci na Małeckiego.
Po sygnale od mieszkańca poprosiłem Miejską Konserwator Zabytków o wyjaśnienie tej sprawy. Jednocześnie w rozmowie z prezesem Aquanetu zwróciłem uwagę, że zabytkowa latarnia ma pozostać na Łazarzu, co zostało przyjęte. Dlaczego Aqaunet chciał przenieść latarnie na Garbary tego nie wiem – wyjaśniał na początku listopada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Tuż przed Bożym Ciałem ponad stuletnia latarnia gazowa po kompleksowej rewitalizacji powróciła na swoje miejsce.
Cieszę się, że latarnia wróciła po remoncie na Małeckiego. Zgłosiłem do budżetu rady osiedla remont drugiej latarni na Mottego. Będę zwracał się do konserwatora zabytków, by mogła ona zostać przeniesiona na skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Na razie wyremontowana latarnia będzie bez klosza, gdyż musi być przygotowany osobny projekt. Ciężko będzie jednak odtworzyć wygląd kosza sprzed ponad stu lat – przyznaje Roman Modrzyński.
Remont latarni kosztował ponad 5 tys. zł. Inwestycję tą w całości sfinansował Aquanet.
Niedawno pojawił się również pomysł, by latarnia stała się żywą rzeźbą Kazimierza Nowaka.
Byłaby to interaktywna rzeźba upamiętniająca Kazimierza Nowaka. Każdy mógłby usiąść na rowerze, popedałować, a dynamo oświetliłoby latarnię. Dodatkowo chcemy zainstalować licznik i przejechać taką samą liczbę kilometrów, jaką pokonał Kazimierz Nowak przez Afrykę – mówi pomysłodawca, Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.
Czy na Małeckiego będzie można usiąść przy latarni, popedałować i zapalić światło? Tego na razie nie wiadomo.
Fot: Roman Modrzyński (1,2,3,4), Ludek Krakowski (1,5,6)
ZOBACZ TAKŻE: Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski: "Zabytkowe latarnie gazowe powrócą na Łazarz"
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· 45 lat zmarła Anna Jantar – zginęła w katastrofie lotniczej
(14-03-2025 09:21)
· KPO na remont Eskulapa
(12-03-2025 07:18)
· "Przytulone pędzlem"
(12-03-2025 06:26)
· "Były już mocno skorodowane" – rozpoczął się remont bram do Parku Wilsona
(11-03-2025 09:46)
· Na Matejki wciąż "wahadło"
(10-03-2025 06:53)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
do 16-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smart Expo - Targi Inteligentnych Rozwiązań dla Domu i Ogrodu
Targi Mieszkań i Domów
mar
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"
mar
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej
mar
do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: