Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

50 lat minęło - Łazarz pół wieku później - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
50 lat minęło - Łazarz pół wieku później
04-06-2017 11:17   Janusz Ludwiczak
Dziesięć lat temu w czerwcu 2007 roku, w dwunastu punktach Łazarza można był oglądać plenerową wystawę, na której pojawiły się 132 fotogramy autorstwa Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza telewizyjnego, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz mienił się w ciągu pół wieku. Od piątku w galerii Klubu "Krąg" można oglądać wystawę "Zmiany" inspirowanej właśnie fotografami Jana Kurka z 1967 roku.

Wystawa "Mój Łazarz 1967. 40 lat minęło - fotografie Jana Kurka" była niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem ówczesnych 18. Dni Łazarza. Przygotowanie i realizacja ekspozycji byłą trudnym przedsięwzięciem zarówno pod względem logistycznym, organizacyjnym i finansowym. Przez blisko miesiąc można było sobie przypomnieć klimat Łazarza sprzed 40 lat, zobaczyć uchwycone na błonie fotograficznej scenki z życia rodzinnego. Nic dziwnego, iż zwłaszcza starsi mieszkańcy z sentymentem, a czasami wręcz ze wzruszeniem przypomnieli sobie swoje dzieciństwo i młodość – mówi Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik osiedlowego domu kultury "Klub Krąg".

Od tamtego czasu minęła dekada. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz mienił się w ciągu pół wieku. Od piątku w galerii Klubu "Krąg" można oglądać wystawę "Zmiany" inspirowanej właśnie fotografami Jana Kurka z 1967 roku.

Wzorując się zdjęciami pana Jana Kurka, które wykonane zostały w latach 1967-1969 chciałem pokazać, jak Łazarz wygląda 50 lat później i porównać go do tego jaki był pół wieku temu. Można się przekonać jak i czy bardzo zmienił się Łazarz – opowiada Wojciech Wysocki, autor wystawy.

Chcieliśmy uhonorować dorobek artystyczny pana Jana Kurka i jego zasługi dla poznańskiej fotografii. Wystawa "Zmiany" to nieco przewrotna próba odczytania łazarskiej rzeczywistości, tej z przed pięćdziesięciu lat, jak i tej z przed chwil kilku.... – podsumowuje Janusz Heller.

Wystawę "Zmiany" można oglądać w galerii Klubu "Krag" do 23 czerwca.


R E K L A M A

Komentarze (1)

05-06-2017 11:17:18
Adam
Wielki szacunek dla pana Jana. Od kilku lat oglądam w sieci zdjęcia pana Jana. Znakomicie uchwycony Łazarz, który pamiętam, a którego już dawno nie ma. Dziękuję !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: