Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie będzie już Radia Merkury - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie będzie już Radia Merkury
21-04-2017 11:27   Janusz Ludwiczak
Radio Poznań - tak będzie nazywać się regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu. – Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej. Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – przekonuje wybrany z ramienia PiS Filip Rdesiński, prezes rozgłośni. Tym samym po 24 latach zniknie Radio Merkury.

W poniedziałek, 24 kwietnia Radio Merkury obchodzić będzie 90-lecie istnienia. Tymczasem jak już informowaliśmy pod koniec lutego nie będzie już Radia Merkury. W jego miejsce pojawi się Radio Poznań.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego. Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Radio Wrocław, Radio Szczecin, czy Radio Gdańsk. Zmiana nazwy poprzedzona została badaniami oraz opiniami specjalistów zajmujących się budowaniem strategii marki. Z analiz wynika, że obecna nazwa - Radio Merkury stawia je obok rozgłośni komercyjnych i lokalnych. Nazwa RADIO POZNAŃ ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako publicznej, misyjnej i regionalnej – tłumaczy Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Zmiana nazwy wymagała zgody m.in. Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym musiał wyrazić również prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Przez rok rozgłośnia będzie używała dwóch nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Nazwa "Radio Merkury" ostatecznie zniknie w kwietniu przyszłego roku.

Początki regionalnej rozgłośni Polskiego Radia sięgają 24 kwietnia 1927 r., kiedy to o godz. 17 nadany został pierwszy sygnał Radja Poznańskiego. Radio Merkury jest jedną z 17 rozgłośni publicznego radia, tworzącą grupę Audytorium 17. Co ciekawe kilka rozgłośni nie posiada nazwy związanej z miastem. I tak w Gorzowie i Zielonej Górze można słuchać Radia Zachód, w Bydgoszczy i Toruniu nadaje Radio PiK, a w Warszawie - RDC (Radio dla Ciebie).

Filip Rdesiński jest prezesem i redaktorem naczelnym Radia Merkury od marca ubiegłego roku. Pierwszą z jego decyzji było emitowanie każdego dnia o północy Roty. Za rządów nowego szefa rozgłośnię opuściło wielu znanych dziennikarzy i prezenterów, jak np. Agnieszka Gulczyńska, Mariusz Kwaśniewski, Wojciech Biedak, Ania Skoczek czy Kalina Olejniczak. Od pracy został odsunięty również Maciej Kluczka, po tym jak pytał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego o kompetencje syna i kiedy pełni dyżury poselskie.


Komentarze (6)

28-04-2017 19:04:05
zlubonia
szkoda starego dobrego radia MERKURY.Zepsuli całe radio
28-04-2017 19:00:00
pozpoz
po zmianach w radiu nie da się tego słuchać. Zmiana nazwy po co się pytam. Prowadzący do kitu. Reklamy czasopism kosćielnych. Jakieś reportaże po południu. Totalne dno.
22-04-2017 07:29:16
Tomek
To co dzieje się w tym radiu to jeden wielki skandal. Redaktorzy potrafią chwalić się kibicowanie Legii, transmituja msze, cenzuruja redaktorów. szkoda slow.
22-04-2017 06:34:42
Szczun zez Łazarza
Zniszczyć , zmienić , skasować , zaorać , wyciąć ..... totalna destrukcja . W imię czego , kogo ? Niszczycie dorobek przynajmniej 20 lat . Zaorano Janów Podlaski , wycieto miliony drzew , rozwala się naszą armię , wysadzono w kosmos Trybunał , pseudoreforma szkolnictwa , zamach na sądy , pigułka po , aglomeracja warszawska , kłamstwa , MACIAREWICZ ...... MISIU . To jest opętanie , to trzeba leczyć i to ZBIOROWO !!!. Tu na tym katolickim portalu . Wzywam Was , ludzie z PiS , katole i inni prawicowcy . OPAMIĘTAJCIE się OBUDŹCIE się lub IDŹCIE SIĘ LECZYĆ Z AMOKU !!!! PS. Zaczynają się żreć między sobą .... jest dobrze .
21-04-2017 18:11:30
Bazyli
Szkoda!!! Poznaniacy cenią (i dalej będą cenić) Radio Merkury. Niedawno był przecież jubileusz Radia Merkury, o którym sami pisaliście: http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=11446
21-04-2017 15:07:12
eka z małeki
-kochane moje(byłe)RADIO MERKURY,nie wiem jak wyrazić żal po stracie tak lubianego przez słuchaczy RADIA.Znałem wszystkich Redaktorów.prezes rdesiński już raz doprowadził do kryzysu finansowego RADIA a teraz na fali dobrej zmiany niszczy RADIO całkowicie!!!.Tego nie da się słuchać program i jego prowadzenie poza wszelką krytyką-nieliczne wyjątki jeszcze pozostały!!!.Byłem na większości rocznic RADIA.teraz nie będę!!!.Na 90-tą rocznicę wydano z tej okazji album historii RADIA miał być rozdawany gościom,nie będzie bo prezes obraził się że podano prawdę o nim i wyroku za jego działalność.Nie wiadomo czy nakład został zniszczony,a przecież to nawet byłby to epizod w całej historii RADIA.Z tego co wiem to wielu wiernych słuchaczy od niego się odwróciło.Dodaję,że podczas rocznicy ma być podane zmienione na nowe DOTYCHCZASOWE logo RADIA znane w całym kraju i nie tylko!!!----WIERNY wieloletni wielbiciel RADIA MERKURY POZNAŃ eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: