Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wycinka na Łukaszewicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wycinka na Łukaszewicza
28-02-2017 13:01   Janusz Ludwiczak
Z początkiem 2017 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające właścicielom prywatnych posesji bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Pod topór poszło kilka drzew. Podobnie stało się również na ulicy Łukaszewicza, o czym alarmuje nasz Czytelnik.

Przy Łukaszewicza pod topór poszło kilka drzew. Z tego co wiem jest tam prowadzona działalność gospodarcza i będzie prowadzona budowa – zaalarmował nas Mirosław Jackowiak, mieszkaniec Łazarza.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające właścicielom prywatnych posesji bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Do tej pory, by wyciąć drzewo na swojej posesji należało wystąpić do gminy - czyli do burmistrza o zezwolenie. Zdaniem PiS stanowiło to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości.

Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba starać się również o pozwolenie na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Nowa ustawa o ochronie przyrody została uchwalona w dość rekordowym tempie. Projekt wpłynął do Sejmu 7 grudnia. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 14 grudnia, a już dzień później odbyło się drugie czytanie. Ustawa została przegłosowana 16 grudnia.

Okazuje się, że w wyniku zmian przepisów pod topór poszły drzewa również w parkach czy lasach. Wielu właścicieli "czyści" działki po to, by sprzedać je deweloperom.

Ostatnio nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński dostrzegł potrzebę zmian nowych przepisów i zapowiedział poprawkę do ustawy.

Sprawdziliśmy. Dla nieruchomości przy ul. Łukaszewicza 18 nie zostały wydane żadne warunki zabudowy ani pozwolenie na budowę. Jest to działka prywatna, na której znajduje się obecnie parking. Czekamy na odpowiedź Wydziału Ochrony Środowiska, czy wydawane było pozwolenie na wycinkę drzew.


Fot: Mirosław Jackowiak
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Wycinki drzew przy MDK-u nie będzie

ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu pod topór pójdzie prawie 25 drzew

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (11)

02-03-2017 19:41:30
Tomek
Proszę napisz na podstawie jakich przepisów mogłaś wyciąć zdrowe drzewa bez opłaty lub nasadzen rekompensacyjnych. Chętnie skorzystam. Krytykujesz sąsiadów, ale przecież to ich drzewa, pewnie większość sami nasadzili, więc dlaczego teraz nie mogą się ich pozbyć? Może chcą więcej światła w domu? Zupełnie inną sytuacja powinna być z drzewami na działkach miasta, a inna na prywatnych posesjach.
02-03-2017 17:16:52
M.
@Tomku, moje doświadczenia są inne. Wycinałam spore drzewa (ponad 15 metrowe), w zamian nie musiałam dosadzić żadnego. Powiem więcej, znaczny większy kłopot miałam ze znalezieniem prawdziwego fachowca od wycinki, który nie uszkodził innych drzew, a przy tym sam sobie krzywdy nie zrobił. Wracając do Twojej ostatniej wypowiedzi - mieszasz różne kwestie, w tym o zapuszczonych krzakach. Rozumiem wycinkę podyktowaną szeroko rozumianymi względami bezpieczeństwa czy planami zabudowy. Obserwuję jednak i rozmawiam ze swoimi sąsiadami, którzy wycięli drzewa, bo trzeba było grabić liście/igły, drzewo było wyższe niż 5 metrów, siedzą na nich ptaki (halas- to nie żart), itp. Co więcej, kilka dni temu mój sąsiad spytał mnie kiedy zamierzam wyciąć drzewa, bo inni już wycięli (!!!). Kiedy usłyszał, że drzewa są zdrowe i w bliskiej perspektywie nie planuję pozbywać się żadnego z nich, oburzony oświadczył, że zgłosi to do Straży Miejskiej.
01-03-2017 20:08:55
Tomek
Tak kolego/koleżanko M. kilkukrotnie przechodziłem ten proces w kilku miastach i jest to droga przez mękę. Kupiłem działkę, gdzie znajdowało się 15 drzew. W zamian za wycinkę, która kolidowała z moimi planami musiałem nasadzić 150 (słownie 150 drzew!!). To jakiś absurd. Oczywiście, aby je zmieścić posadziłem je co 0,5m, bo gdybym chciał zachować właściwe odległości to zajęły by one 80% działki. Jaki to miało sens? Jeśli tak bardzo chcecie utrzymywać nieuporządkowane działki z krzakami to złóżcie się i za grube miliony kupcie takie w centrum miasta. Ja wolę mieć zieleń uporządkowaną, a nie krzaczory, gdzie kejtry tylko się wypróżniają. A jeśli już tak przywołujecie przepisy techniczne to zastanówcie się nad wpływem korzeni na spękania i uszkodzenia budynków. Sadzenie drzew przy samym budynku to głupota.
01-03-2017 16:33:52
kasia
M. Bardzo mądre słowa. Przypomniała mi się nagle historia opowiedziana przez babcię, jak mój pradziadek, jako członek rady parafialnej w pewnym małym mieście wielkopolskim daremnie walczył o zachowanie starych lip wokół kościoła. Większość była przeciw i drzewa wycięto. Następnej zimy silne wiatry i deszcze tak zniszczyły dachówkę i inne elementy że potrzebny był drogi remont, pierwszy od niepamiętnych czasów. Niektórzy żałowali drzew ale już ich nie było a nawet gdyby posadzono nowe, trzeba by czekać wiele lat zanim spełnią podobną funkcję ochronną co tamte... No tak, ja tu filozofuję a właściciel parkingu wyciął również dwie akacje z naprzeciwka. Nie przychodzi mu do głowy nawet to że w gałęziach drzew żyją ptaki które zjadają robale, zatem trudno oczekiwać, że mogłoby mu być żal wspaniałego zapachu kwitnących akacji latem...
01-03-2017 14:58:28
poznanianka
Oprócz przepisów jest rozsądne myślenie.Najczęściej dozorcy i właściciele posesji nie chcą mieć drzew . Nie chcą sprzątać liści.Nie będzie drzew .Będą parkingi i tonięcie w śmieciach. Przykład Kolejowa 32)32 a ,Lukaszewicza 39 i cały teren Biedronki.Mogłoby być zielono , ale butelki i papiery to w tych miejscach codzienność.Na Kolejowej 30)3 i Lukaszewicza cd. od nr 39 to teren, gdzie wysokie ogrodzenia są na śmietniki.Z kłódka, pomalowane płoty.Ale za płotem gdzie przechodzą mieszkańcy brud i smród.Mieszkańców tych posesji przede wszystkim to nie razi.Warto ,żeby zainteresowała się Straż Miejska i radni.Sprzątamy do płotu , na reszcie chociażby po nas potop.
01-03-2017 14:26:33
Hania
@Tomek, znowu zle pojecie demokracji, to, ze cos jest prywatne nie powinno oznaczac, ze mozna robic co sie chce na swojej ziemi, czy kawalku ziemi. W Polsce niestety ochrona srodowiska czlowieka jest aktualnie na w/w temat beznadziejna. Degradacja jakosci powietrza jakim oddychamy w Poznaniu/w Polsce nastepuje szybko, wycinanie zieleni w miescie i zastapienie jej asfaltem/betonem/nowymi budynkami - jest karygodne. Im mniej zieleni w miescie i wogle, tym gorszy stan zdrowia czlowieka. Ale kogo to obchodzi ?
01-03-2017 10:27:31
M.
@Tomek, czy kiedykolwiek występowałeś o zgodę na wycinkę? Skąd te informacje o "grubych tysiącach" za wycięcie drzewa? Przechodziłam przez tę procedurę dwukrotnie i koszt zgody w obu przypadkach wynióśł ZERO złotych. Co więcej, obserwując bezmyślność swoich sąsiadów, którzy pozbyli się wszystkiego co osiągnęło ponad 2m wysokości, jestem zwolenniczką dawnego prawa. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że prawo zagospodarowania przestrzennego nie tylko opisuje dopuszczalne parametry budynku,jego umiejscowienie, ale również nakazuje zachowanie odpowiednio dużej powierzchni biologicznie czynnej. To nie jest tak, że na swoim gruncie możesz robić absolutnie wszystko. I to nie z powodu czyjeś złośliwości, ale dlatego, że np. posadowienie budynku zbyt blisko granicy działki w przypadku pożaru zwiększa ryzyko jego przeniesienia się na sąsiednie budynki (o dostępie straży pożarnej nie wspominając), brak odpowiednio dużej powierzchni biologicznie czynnej to ryzyko zalania budynku swojego/sąsiada podczas obfitych opadów (co można zaobserwować np. w okolicy Galerii Malta po każdej większej burzy).
28-02-2017 20:31:26
Tomek
Prywatny teren to prywatny teren i wara urzędom od niego. Dlaczego sadząc sobie drzewko muszę za kilka lat płacić za jego wycięcie grube tysiące? Gdzie tu logika?
28-02-2017 19:12:49
Podobna akcja...
zaczęła się dziś na parkingu pomiędzy ulicami Hetmańską, Głogowską i Chociszewskiego. Proszę również o sprawdzenie.
28-02-2017 18:06:13
Podobna akcja...
zaczęła się dziś na parkingu pomiędzy ulicami Hetmańską, Głogowską i Chociszewskiego. Proszę również o sprawdzenie.
28-02-2017 17:12:44
kasia
Mieszkam na skrzyżowaniu Głogowskiej i Chociszewskiego, dawno temu przed moim domem był plac zabaw dla dzieci, teraz jest parking. W tej chwili właśnie ekipa robi porządek z drzewem, które rosło tuż przed moimi oknami - boję się że to samo czeka pozostałe. Drzewo zdrowe i ładne, no ale trzeba było pewnie sprzątać liście a tak spokój oraz miejsce na jeden samochód więcej. To miejsce i tak jest koszmarnie brzydkie, zwłaszcza odkąd ktos wyburzył zabytkową willę i zniszczył ogród przy niej, naprawdę szkoda nawet tej odrobiny zieleni...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: