Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

121 rodzin bloku przy Arciszewskiego bez gazu - nawet do wiosny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
121 rodzin bloku przy Arciszewskiego bez gazu - nawet do wiosny
18-01-2017 13:51   Janusz Ludwiczak
Już drugi tydzień mieszkańcy bloku przy ul. Arciszewskiego 29 muszą sobie radzić bez ciepłej wody i przygotowywania gorącego posiłku. W budynku wyłączony został gaz. Lokatorzy zdani są na grzanie wody w czajnikach elektrycznych i zakup kuchenki elektrycznej. Jak się okazuje w budynku dochodzi do przeciążenia prądu.

Dostęp do gazu w jedenastopiętrowym bloku przy ul. Arciszewskiego 29 został odłączony w niedzielny poranek 8 stycznia. O tym, że gazu w budynku nie będzie przez kilka najbliższych tygodni mieszkańcy dowiedzieli się dopiero następnego dnia.

"W dniu 08.01.2017 został wyłączony gaz w budynku przez Pogotowie Gazowe. Włączenie gazu nastąpi po uzyskaniu protokołu szczelności instalacji gazu w budynku. Powyższe prace mogą potrwać kilka - kilkanaście tygodnie. Za powyższe utrudnienia przepraszamy" – poinformowała 9 stycznia na kartkach zawieszonych w budynku Administracja Osiedla "Raszyn" Spółdzieni Mieszkaniowej Grunwald.

Już drugi tydzień nie mamy gazu. W większości mieszkań kucheni są na gaz, a woda ogrzewana jest junkersami lub podgrzewaczami na gaz. Nie możemy umyć się w ciepłej wodzie, ani jej ugotować. Tak ma być nawet dwa miesiące. Dobrze, że mam czajnik elektryczny i mikrofalówkę. Musiałem już kupić turystyczną kuchenkę elektryczną, by móc zjeść normalny posiłek. I tak ma być nawet dwa miesiące. Płacimy czynsz, a administracja sobie w kulki leci – napisał do nas Marcin na Kontaktową Platrofmę Czytelników (24@lazarz.pl).

Dzisiaj zadzwoniłam z zapytanie kiedy przywrócony zostanie gaz. Jak się dowiedziałam za 3-4 tygodnie oddzwonią do mnie, żeby się na wymianę rur umówić. Najciekawsze jest to, że rok temu wymieniali nam płytki, po podłączeniu do cieplika. Cudownie sobie radzę bez gazu, zwłaszcza, że są przeciążenia prądu. A tak na marginesie to ocieplili nam budynek, a koszty są masakrycznie wysokie za ogrzewanie. 4 razy więcej mam za ten rok, co na innych mieszkaniach o tym samym metrażu – dodaje Agnieszka Glapa, mieszkanka bloku.

Na szczęście mieszkańcy mają ogrzewanie, które podłączone jest do miejskiej sieci ciepłownicznej.

O zainstaniałą sytuację zapytaliśmy administrację Osiedla Raszyn.

O przyczynach odcięcia dopływu gazu do budynku przez Pogotowie Gazowe poinformowaliśmy wszystkich mieszkańców pismem doręczonym 12 i 13 bm. Gaz odcięła Gazownia, która przybyła na wezwanie jednego z mieszkańców. Przyczyną tego działania było złe działanie wentylacji grawitacyjnej. Ten typ wentylacji (występuje we wszystkich budynkach na osiedlu) nie działa poprawnie w warunkach pogodowych takich jakie panowały w dniach 6-9 stycznia. Wymaga on także dobrego nawiewu powietrza do mieszkań. Podkreślam, że w budynku nie doszło do żadnej awarii, ani zaniedbań ze strony Administracji Osiedla "Raszyn". Obecnie Gazownia demontuje gazomierze ( musi zdjąć wszystkie 121 sztuk ). Następnie instalacja wspólna (piony, poziomy) zostanie poddana próbie szczelności. Jeżeli próba ta będzie pozytywna, to firma, której zlecono przywrócenie dostaw gazu, zacznie stopniowo uruchamiać dopływ gazu do mieszkań. Niezależnie od tego przyspieszamy likwidację piecyków kąpielowych (tzw. junkersów) w łazienkach. Te prace przewidziane były na kwiecień-maj, jednak z uwagi na wyłączenie gazu wykonawca przystąpi do robót 24 stycznia. Ponadto w 2013 r. wszyscy mieszkańcy Osiedla "Raszyn" otrzymali broszurę w sprawie wentylacji mieszkań, niestety, jak widać po skutkach nie wszyscy ją czytali – wyjaśnia Jacek Schulz, kierownik Osiedla "Raszyn" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

"Administracja podjęła rozmowy z Gazownią, aby ponownie włączyć zasilanie budynku. Na naszą propozycję Gazownia nie wyraziła zgody, powołując się na obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Nadmieniamy, że instalacja gazowa nie uległa awarii i posiada ważne protokoły przeglądu. Także instalacja wentylacyjna ( grawitacyjna ) jest drożna.W związku z tym instalacja musi zostać poddana wszystkim próbom przewidzianym przez stosowne przepisy. Próba szczelności polega na poddaniu instalacji wspólnej ciśnieniu trzykrotnie przekraczającym ciśnieniu nominalnie. W celu przeprowadzenia tej próby trzeba zdjąć wszystkie ( 121 sztuk ) gazomierze, z których część znajduje się na klatce schodowej, a część w mieszkaniach" – czytamy w piśmie adresowanym przez administrację do mieszkańców.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Agnieszka Glapa (2), Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Ewakuowano 30 mieszkańców kamienicy przy Rynku Łazarskim - ulatniał się gaz

ZOBACZ TAKŻE: Na Kanałowej ulatniał się gaz

ZOBACZ TAKŻE: Pogotowie gazowe w nocy nie pracuje?

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (11)

21-01-2017 23:39:32
poznanianka
Państwo piszecie słusznie i dostrzegacie.Gazownie , która zaraz zamyka zawór.Ludzi ( mieszkańców ) , którzy nie przestrzegają przeglądów , uprawiając czasami samowolkę.Nie frasobliwość osób dokonujących przeglądu. ( brakuje rzetelności ) .A ze strony właściciela ,czy zarządcy niby wszystko jest w porządku.Protokół podpisany, a że ktoś nie wpuścił do mieszkania to ' małe piwo ".Tutaj , nie daj Boże, do tragedii może przyczynić się każdy łańcuszek ogniwa ..Jest to solidarne współdziałanie wszystkich .Mało mamy tej zimy przykładów.
21-01-2017 18:50:30
Ja
Hania ma rację. Jednak z wentylacją faktycznie coś było nie tak jak wynika. To też tłumaczy wysokie rachunki za ogrzewanie pomimo ocieplenia bloku. Firma, która robiła przeglądy powinna mieć prokuratora.
21-01-2017 18:50:15
M.
@Haniu "O zainstaniałą sytuację zapytaliśmy administrację Osiedla Raszyn. O przyczynach odcięcia dopływu gazu do budynku przez Pogotowie Gazowe poinformowaliśmy wszystkich mieszkańców pismem doręczonym 12 i 13 bm. Gaz odcięła Gazownia, która przybyła na wezwanie jednego z mieszkańców. Przyczyną tego działania było złe działanie wentylacji grawitacyjnej (...)"
21-01-2017 09:01:56
Hania
@M, nic takiego nie pisze w artykule, z tego co czytam to demontowane czasowo sa gazomierze zapewne przez Gazownie oraz po tym demontarzu bedzie przeprowadzona proba szczelnosci instalacji wspolnej - gazowej w budynku, tez zapewne przez Gazownie. Jesli okaze sie szczelna to nastapi powrot do normalnosci.
20-01-2017 11:08:12
M.
@Haniu, w artykule napisano, że gaz został wyłączony z powodu źle działającej wentylacji grawitacyjnej. Odpowiednie przeglądy wykonują kominiarze i ewentualne uchybienia zgłaszają adminstratorowi budynku. Problem w tym, że sami kominiarze niewiele mogą, a mieszkańcy niespecjalnie przejmują się ich zaleceniami. W moim budynku, większość mieszkańców samodzielnie zlikwidowała kratki wentylacyjne pod oknami kuchennymi. Okapy kuchenne są podłączane do nieodpowiednich przewodów kominowych. Na dodatek, część sąsiadów zwyczajnie nie wpuszcza pracowników na przeglądy gazowe, kominiarskie czy elektryczne. W normalnym kraju, brak przeglądu oznaczałby wyłączenie mediów. My niestety tolerujemy samowolki i sami prosimy się o nieszczęście. W tym konkretnym przypadku gazownicy mogą odkręcić kurek z gazem w 15 minut, ale najpierw trzeba udrożnić wentylację. A za to oni nie odpowiadają.
19-01-2017 23:52:42
Ja
Skandalem jest To, że administracja ma w tyłku mieszkańców! Pensja prezesa ma się dobrze!
19-01-2017 17:29:03
Hania
2017 rok a PGNiG /gazownia/,zachowuje sie jak jak by to bylo 100 lat temu, powinni tam pracowac dzien i noc aby sprawe rozwiazac. Pewnie byloby co innego gdyby tam mieszkala jakas szyszka, ktos na wysokim stolku, ktos wplywowy a tak niech ludzie sie morduja. Skandal !
19-01-2017 05:31:19
poznanaianka
Takie blokowiska odbijają się czkawka.Również i inne miejsca zamieszkania w każdym domu czy bloku wymagają przeglądów ( czytaj domki jednorodzinne, Wspólnoty Mieszkaniowe , Spółdzielnie ).Niby wszystko w porządku .Protokół z przeglądu jest.Ale pytam jaka odpowiedzialność wykonawcy.? Czy zarządca sprawdził dokładnie ,czy przeglądy wentylacyjne , gazowe odbywały się we wszystkich mieszkaniach. I w tym bloku były przeglądy i jest tak żle, jak to mozliwe .?Nie mogę uwierzyć ,że przeglądu dokonano w każdym mieszkaniu , w każdym koniecznym miejscu.Każdy mieszkaniec powinien podpisać protokoł z przglądu np. gazowego.Czy tak jest????Jakiej staranności dokłada zarządzca?Teraz cierpia mieszkańcy.Wszyscy , szczegolnie ci dbający o bezzpieczeństwo, ale to spoczywa na wszystkich.Wspołczuje, bo to utrapienie i koszty.
18-01-2017 22:14:39
REDAKCJA
@laoa: Administracyjnie Górczyn rozpoczyna się dopiero od ulicy Palacza. Portal lazarz.pl również pamięta o sąsiadach, o Górczynie piszemy wielokrotnie. Pozdrawiam.
18-01-2017 21:50:52
laoa
Arcisza to Górczyn żaden Łazarz! kiedy to zostanie zmienione???
18-01-2017 18:54:15
tomasz
To straszne, że mieszkańcy koczują w takich warunkach. A mamy XXI wiek.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: