
Działania odbyły się w ramach warsztatów pt. "Life expands from the cracks in the architecture" (Życie rozwija się z pęknięć w architekturze), które zostały przeprowadzone w ramach projektu "Akademia Miasta" – cyklu warsztatów, spotkań i pokazów filmowych dla artystów, animatorów i architektów organizowanych przez Fundację Malta. Partnerem warsztatów był Duński Instytut Kultury w Polsce, a finansowo wsparli je duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury oraz Agencja ds. Kultury i Pałaców.
Uczestnicy Akademii Miasta, podzieleni na 4 drużyny, wyruszyli na Łazarz w poszukiwaniu miejsc, które uważają za wyrwy w architekturze lub infrastrukturze miasta. Mieli przyglądać się otoczeniu, potencjałom, kolorystyce, fakturze przedmiotów i elementom, których mogliby użyć kolejnego dnia. Po powrocie zrobili "inwentaryzację", nanosząc zdjęcia znalezionych miejsc na mapę dzielnicy. Następnie każda z grup wybrała jedno miejsce i zaplanowała, jak można by je zmienić, wykorzystać, unaocznić. Musieli wziąć pod uwagę ograniczoną ilość czasu (4 godziny) oraz narzędzi (odblaskowe kamizelki, rękawiczki, miotła, łopata, materiał, lina, taśma). Każdy z pomysłów został przedstawiony i przedyskutowany wśród pozostałych uczestników. Następnego dnia drużyny wyruszyły znów na Łazarz, wprowadzać je w życie. Całość zakończył wspólnym spacerem po Łazarzu i burzliwa dyskusja, podsumowującą wszystkie interwencje – wyjaśnia Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta.
W ramach pierwszego projektu grupa zwróciła uwagę na przypiwniczne wyrwy przy ul Małeckiego, pozostawione bez zabezpieczeń, wypełnione śmieciami. Okna w piwnicach od strony ulicy zostały oczyszczone ze śmieci, zabezpieczone taśmami i ozdobione kwiatami zrobionymi z odblaskowych kamizelek.
To mój pierwszy raz kiedy działałem w przestrzeni publicznej. Zawsze wydawało mi się to niezwykle trudne, wymagające pozwoleń i budżetu. My mieliśmy tylko odblaskowe kamizelki, rękawiczki ochronne, miotłę i łopatę, no i bardzo mało czasu więc musieliśmy wymyślić coś prostego. I udało się (śmiech). Podczas spaceru ulicą Małeckiego zauważyliśmy wiele wnęk przypiwnicznych, bez kratek, całych wypełnionych śmieciami. Są niebezpieczne i szpecą ulicę. Posprzątaliśmy trzy z nich i otoczyliśmy kwiatkami, zrobionymi z naszych odblaskowych kamizelek. Są teraz ozdobą ulicy, ale też ostrzegają przechodniów. Jeden z mieszkańców przyniósł nam nawet ciastka w trakcie pracy. Myślę, że nie poprzestanę na tej interwencji i będę tak teraz działać – zauważa Krzysztof, uczestnik działań.
Przy ul. Grunwaldzkiej, niedaleko dawnego kina Olimpia artyści uporządkowali plac znajdujący się przed budynkiem mieszkalnym, na którym znajdowały się stare meble i inne wielkogabarytowe śmieci. Powstała z nich namiastka pokoju mieszkalnego.
Jest tutaj wiele porzuconych rzeczy, które są niebezpieczne. Żeby przestały być niebezpieczne, trzeba zacząć ich używać. Nie musi wiele się wydarzyć - wystarczy zaplanować np. małe siedzenie. Kiedy to już się stanie, efekt rozchodzi się na okolicę niczym kręgi na wodzie – opowiada Bureau Detours.
Natomiast na skwerze należącym do kurii, obok wyremontowanego za 10 mln zł budynku gimnazjum i liceum katolickiego przy ul. Głogowskiej umieszczony został transparent "Miejsce bez Boga". Czwarte działanie zostało przeprowadzone na boisko przy ul. Dmowskiego.
Na niezagospodarowanym boisku, przy ul. Dmowskiego, które kiedyś służyło do gry w koszykówkę a dziś jest tylko miejscem przechodnim dla osób wyprowadzających psy, grupa rozrysowała nowe ścieżki spacerów, które kończyły się prostymi grami podwórkowymi oraz zawiesiła ma słupie transparent z hasłem: „Wyjdziesz?”, zapraszający do zejścia na dół mieszkańców najwyższych pięter pobliskich bloków i skorzystania z otaczających boisko dwóch placów zabaw i orlika – podsumowuje Joanna Pańczak z Generatora Malta.
Projekt Akademia Miasta został zrealizowany przez Fundację Malta w ramach programu "Szkoła widza" przy wsparciu finansowym Miasta Poznań.
Fot: Jagoda Waśko (1-20), Krystian Daszkowski (21-32)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
mar
14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+
mar
do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków
19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz
kwi
do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: