Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Józef Derda - nestor wielkopolskich harcerzy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Józef Derda - nestor wielkopolskich harcerzy
05-09-2016 00:25   Janusz Ludwiczak
W wieku 90 lat na wieczną wartę odszedł druh harcmistrz Józef Derda, od lat 30. XX wieku był związany z łazarskimi środowiskami harcerskimi.

Druh harcmistrz Józef Derda urodził się w 1926 roku. Wieloletni instruktor i drużynowy I Harcerskiej Drużyny Lotniczej. Dobry duch i mentor, działającego przy Klubie Osiedlowym Krąg Szczepu Drużyn ZHP "Łazarz". Przez wiele lat członek Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Był jednym z współorganizatorów dwóch ogólnopolskich wystaw filatelistycznych poświęconych ruchowi harcerskiemu („Krąg 1986” i „Krąg 1991”) . Autor dwuczęściowej monografii „6 Poznańska Drużyna Skautowa - 1 Lotnicza Drużyna Harcerzy 1912-1982” oraz książki „Sztandary harcerskie na ziemi wielkopolskiej w 80-leciu ruchu harcerskiego” W marcu przedstawiciele KCH Wielkopolskiej ZHP, władz grunwaldzkiego hufca wraz delegacją instruktorów i harcerzy ze Szczepu Łazarz, spotkali się z druhem Józefem Derdą z okazji Jego, zacnego Jubileuszu…

Druh Józef, był zawsze pełnym pogody ducha instruktorem, dla którego zawsze ważna była harcerska służba i wierność Prawu Harcerskiemu. Jak mawiał: "Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętna pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu"

W 2002 r. otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza".

Druh Józef Derda zmarł w 28 sierpnia 2016 r. Został pochowany na cmentarzu Górczyńskim.


Komentarze (2)

05-09-2016 10:35:32
JH
Panie Redaktorze, niby drobiazg, ale istotny. Dotyczy to użytego w notatce słowa „Jak mawiał:”. Śp. Druh Józek Derda nie mógł w sposób przypadkowy i wielokrotny używać czegoś, co dla niego było świętością: zacytowanej roty Przyrzeczenia Harcerskiego. Bowiem, według SJP, mawiać, to mówić coś wielokrotnie, mieć zwyczaj coś mówić. Przyrzeczenia Harcerskie obowiązujące w obydwu, największych organizacjach harcerskich jest składane tylko raz w życiu. Druh Derda w swej ponad 70 letniej służbie instruktorskiej przyjmował przyrzeczenie od kilku pokoleń harcerek i harcerzy. Zręczniejszym zwrotem byłoby na pewno napisać: „Jak mawiał: harcerzem jest się na całe życie” lub „z harcerstwa nie wyrasta się, jak z krótkich spodni”. Ten lapsus wynikał pewnie z faktu, iż Pan Redaktor nie był w młodości harcerzem.. A tak na marginesie druh Józef Derda był jedną z najszlachetniejszych osób, które miałem zaszczyt na swej drodze życia spotkać! Załączam pozdrowienia!
05-09-2016 09:13:45
Joa
mam szczerą wloę... Tego się nie "mawia" to słowa przyrzeczenia harcerskiego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

17

cze

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Psalmy mówią" w wykonaniu Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca

20

cze

14:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów - Wikliniarstwo

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: