Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Autobusy "45" będą jeździć ul. Wyspiańskiego. Przystanek "Dworzec Zachodni" zachowa swą nazwę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Autobusy "45" będą jeździć ul. Wyspiańskiego. Przystanek "Dworzec Zachodni" zachowa swą nazwę
23-08-2013 18:52   Janusz Ludwiczak
Od przyszłej niedzieli autobusy linii nr 45 będą jeździć z Grunwaldu przez Reymonta, Wyspiańskiego i Głogowską do Dworca Zachodniego. 1 września uruchomiona zostanie przedłużona trasa PeSTki do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej, którą pojadą tramwaje linii nr 12, 14 i 15. Równocześnie po wakacyjnej przerwie na tory powróci "jedenastka", która będzie jeździć z Górczyna na Ogrody. Tym samym główną ulicą Łazarza będą jeździć trzy, a nie jak do tej pory dwie linie, tramwaj np. na przystanek przy Rynku Łazarskim powinien podjeżdżać średnio co 3-4 minuty. Pewne jest też to, że nie będzie przystanku pod nazwą "Dworzec Zachodni Głogowska".

To już pewne. 1 września uruchomiona zostanie przedłużona trasa Poznańskiego Szybkiego Trmwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej oraz trasa tramwajowa w ciągu ulicy Grunwaldzkiej od Ronda Jeziorańskiego na Junikowo.


Po prawie rocznej przerwie na tory wyjedzie "jedynka" i "trzynastka"

Nie od października, a już od września tramwaje wrócą na Junikowo. Miasto jednak ugięło się pod naciskiem stowarzyszeń, rad osiedli i mieszkańców. Od września tramwaje linii nr 1, 6, 13 i 15 powrócą na Grunwaldzką, od Ronda Jeziorańskiego na Grunwald i Junikowo. Równocześnie zlikwidowany zostanie autobus "za tramwaj" linii T1 oraz linia tramwajowa nr 25.

Po trwającej od 5 listopada 2012 r. przerwie w przyszłą niedzielę na tory wyjadą "jedynka" (z Franowa przez tunel, Chartowo, Żegrze, Hetmańską, Reymonta i Rondo Jeziorańskiego) oraz "trzynastka" (ze Starołęki przez Zamenhofa, Rondo Rataje, Most Rocha, Podgórną, Fredry, Most Teatralny, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego i Rondo Jeziorańskiego).

Na Junikowo będą jeździć tramwaje linii nr 1 i 15 oraz dodatkowo w soboty, niedziele i święta między 9 a 17 tramwaje linii nr 6. Tramwaje linii nr 13 dojeżdżać będą do Budziszyńskiej. Do pętli tej "szóstka" kursować będzie w dni robocze oraz w soboty, niedziele i święta od pierwszych kursów do godz. 9 oraz od 17 do 23.


PeSTka w przyszłą niedzielę dojedzie na Łazarz

1 września szybki tramwaj ruszy do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Nową trasą jeździć będą tramwaje trzech linii - nr 12, 14 i 15.

"Dwunastka" z Dworca Zachodniego wyjedzie na ulicę Głogowska, a następnie skręci w Most Dworcowy i po stałej trasie dojedzie na Starołękę.

Natomiast "czternastka" z Dworca Zachodniego będzie skręcać w lewo i ulicą Głogowską dotrze przez Łazarz na Górczyn.

Po nowej trasie szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego będzie jeździć jeszcze trzecia linia - "piętnastka", która przez Głogowską i Grunwaldzką będzie dojeżdżać do Ronda Jeziorańskiego a następnie dalej prosto ulicą Grunwaldzką dotrze do Junikowa.


Na Głogowskiej średnio co 3-4 minuty

Od 1 września po wakacyjnej przerwie na ulice powróci "jedenastka", która będzie jeździć z Górczyna przez Głogowską, Grunwaldzką, Rondo Jeziorańskiego, Przybyszewskiego na Ogrody. Tym samym główną ulicą Łazarza będą jeździć trzy, a nie jak do tej pory dwie linie, tramwaj np. na przystanek przy Rynku Łazarskim powinien podjeżdżać średnio co 3-4 minuty.


Autobusy "45" pojadą przez Wyspiańskiego

Do nowej trasy PST przy Dworcu Zachodnim od 1 września skierowane zostaną autobusy linii nr 45. "Czterdziestkapiątka" z Marcelińskiej skręci w Przybyszewskiego, a następnie przez Rondo Jeziorańskiego, Reymonta, Wyspiańskiego, Głogowską i Zachodnią będzie dojeżdżać do Dworca Zachodniego. Autobusy linii 45 na Grunwald powrócą przez Głogowską, Berwińskiego i Wyspiańskiego.

Na nowej trasie utworzone zostaną nowe przystanki " Ułańska" - na ul. Wyspiańskiego przy Gimnazjum nr 33, w obu kierunkach, "Park Wilsona" - na ul. Wyspiańskiego w kierunku Dworca Zachodniego i na ul. Berwińskiego w kierunku Kaczej.


Tramwaje i autobusy pojadą częściej niż latem, ale rzadziej niż rok temu

Od września przywrócony zostanie zasadniczy (zimowy) rozkład jazdy. Tramwaje (z wyjątkiem "trójki" i "czwórki") w dni robocze od 6:30 do 9:00 jeździć będą co 10 minut, od 9:00 do 19:00 co 12 minut. Natomiast w dni robocze po godz. 19 oraz w soboty, niedziele i święta bimby będą podjeżdżać na przystanki co 20 minut.

Częściej, bo nie co 15 a co 12 minut w dni robocze w godzinach szczytu pojadą autobusy linii nr 51, 63, 64, 68, 69, 82 i 93.


Przystanku "Dworzec Zachodni Głogowska" nie będzie

Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by przystanki tramwajowe przy wejściu zachodnim na Dworzec Główny na ul. Głogowskiej zmieniły nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska", gdyż nazwę "Dworzec Zachodni" ma otrzymać nowy przystanek PeSTki, który powstał w miejscu dawnego peronu 7. Istniejący przystanek "Dworzec Zachodni" na ul. Głogowskiej zachowa swoją nazwę.

Przystanek "Dworzec Zachodni" na ul. Głogowskiej nie zmieni swojej nazwy. Postanowiliśmy nie wprowadzać nazwy "Dworzec Zachodni Głogowska" ze względu uciążliwości związane z biletami trasowymi, poza tym odległość między istniejącym przystankiem a nową stacją PST wynosi ok. 70 metrów, przystanki te znajdują się blisko siebie. Uwzględniliśmy również opinie Rady Osiedla Św. Łazarz i Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania", które uważają, że przystanek ten nie powinien zmienić nazwy - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.


To nie koniec zmian! Czeka remont Teatralki

Jesienią przeprowadzony zostanie kompleksowy remont węzła na "Teatralce". Torowisko na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i przy Moście Teatralnym jest w katastrofalnym stanie.

Już od wielu lat skrzyżowanie przy Moście Teatralnym jest najbardziej obciążonym węzłem komunikacyjnym w Europie. Tramwaj przejeżdża tam co 30 sekund, a w ciągu doby przez "Teatralkę" przejeżdża 2400 pojazdów. Trudno aby przy takim wielkim obciążeniu nie dochodziło do ponadnormatywnego zużycia i przekroczenia granicznej trwałości torów. Wskutek ogromnego obciążenia stan techniczny tego węzła jest katastrofalny. Notujemy bardzo wiele pęknięć szyn, zwrotnic i krzyżownic. Jest tam zagrożenie w ruchu tramwajowym i może dojść do natychmiastowego wyłączenia tego węzła z eksploatacji - tłumaczy Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Remont na Teatralce oznaczać będzie kolejne zmiany w komunikacji. Tramwaje kursujące z zachodu na wschód będą musiały jeździć okrężnymi trasami, m.in. przez Grunwaldzką i Most Dworcowy. Natomiast na Winogrady i Sołacz pojadą tramwaje wahadłowe lub autobusy zastępcze.


Komentarze (12)

25-08-2013 13:53:19
Wszystkim się nie dogodzi
@Kasia Czy Ty nie wiesz, że aktualnie trwa przebudowa węzła Kaponiera i to tylko dlatego 5 i 8 z centrum nie jadą na Górczyn a na Piątkowską i Sobieskiego. Z tego samego powodu masz linię 18 Górczyn - Franowo (zamiast Ogrody - Franowo) więc jaki jest problem w dojeździe na Półwiejską i rondo Rataje? Nie idzie zrobić aby wszędzie się dało dojechać bez przesiadki. Od 1 września z Rynku Jeżyckiego na PST już nie dojadę, a obecnie mamy w tej relacji 2 linie i jak widać takie połączenie jest potrzebne. Jednak docelowo będzie 2,17 i 18 i więcej linii na Jeżycach nie potrzeba. Lepiej tak niż 6 linii co 20min ale wszędzie
25-08-2013 11:59:55
super
super wróci linia 1,3,11,13 otwarcie pst i trasy do junikowa tylko dlaczego nie przywrócą oni lini 26 os sobieskiego dworzec zachodni
24-08-2013 21:47:49
TOMI
Kasiu - kolejny raz całkowicie się z Tobą zgadzam - o przywrócenie tego połączenia bardzo zabiegały też nauczycielki z licznych szkół na Łazarzu, które miały za zadanie jechać z dziećmi do kina - to lepiej było opłacić droższy bilet i jechać do Plazy niż do Multikina aby uniknąć przesiadki na bardzo niebezpiecznym przystanku na Moście Dworcowym. Kolejny raz MPK i ZTM ma pasażerów w baaaardzo głębokim poważaniu.
24-08-2013 17:08:32
kasia
@max, tak, trudne. Teraz jest trudno, a co będzie zimą? Dlaczego mamy stracić bezpośrednie połączenie z miastem, które było od wielu, wielu lat, i to dwie nitki? Dlatego że niektórzy mają samochody? Ja nie mam, ale nawet gdybym miała, to nie jest dobre ani nowoczesne rozwiązanie, dziś raczej stawia się na komunikację publiczną. Proszę, pomyśl że nie wszyscy w Poznaniu są w pełni zdrowi i sprawni fizycznie, żeby bez kłopotu przeskakiwać z tramwaju na tramwaj w każdą pogodę albo czekać co najmniej kwadrans na połączenie jak ja teraz czekam na Półwiejskiej wracając z pracy, w tłumie innych ludzi oczywiście. Będzie jeszcze trzeba odpikiwać kartę. (A co do Mostu Teatralnego, to chyba niedługo rusza remont, i to na długo.) Dlaczego z biegiem lat komunikacja się nie poprawia tylko pogarsza, mimo że płacimy coraz więcej?
24-08-2013 13:37:18
max
@TOMI: Nie do gimnazjum, tylko juz dawno postudiach. Pamietam takie polaczenie i co z tego. Bedziesz miec 12 z dw.zachodniego, podjedziesz 11 lub 18 i przesiadasz sie na jednym przystanku drzwi w drzwi. Takie trudne?
24-08-2013 12:21:24
TOMI
Kasiu - popieram calkowicie Twoje zdanie - a Max chyba chodzi do gimnazjum i nie pamięta starego bardzo dobrego bezpośredniego połączenia Górczyna ze Starołęką przez Most Dworcowy i Rondo Rataje. Na ten temat jest też kilka artykułów na portalu lazarz.pl Nasi radni - bezradni - też obiecali pamiętać o przywróceni tego polączenia - i jak zwykle opiecanki - cacanki.
24-08-2013 10:56:33
max
@kasia: wsiadziesz w 14, dojedziesz nowa pestka do teatralki, przesiadasz sie na 2,5,9,13,16 i jestes w scislym centrum.
24-08-2013 10:12:34
kasia
O ile się nie mylę (chciałabym..) to wciąż nie ma bezpośredniego tramwaju z Łazarza do śródmieścia, jak było przez wiele lat i dzięki czemu ja i wiele innych osób miało normalny dojazd do pracy. Przez długi czas byly to dwa tramwaje (piatka na Aleje, osemka na Plac Ratajskiego, oba dobre polaczenia, o ktorych juz chyba niedlugo zaczniemy zapominac, a moze o to chodzi ze wzsyscy mamy jedzic samochodami?)
24-08-2013 00:32:51
max
@TOMI: Nie marudź. Będziesz miał 12 z Dworca Zachodniego!
23-08-2013 22:22:03
morlock
Przystanek "45" na Berwińskiego w kierunku Kaczej? Ktoś coś ćpał? I pewno jeszcze na postoju taksówek? To test na uważne czytanie newsa 3co? Narożnik Jeżyc i Tiergarten. Napisać że przystanek 64 na PLACU Wyspiańskiego w KIERUNKU Raszyna bo obcostrańce spanikują i bydzie rewolucja.
23-08-2013 22:18:38
TOMI
Wszysko pięknie ! ale nadal nie ma BEZPOŚREDNIEGO połączenia z Górczyna przez Głogowską , Most Dworcowy do Starego Browaru i dalej do Ronda Rataje i Starołęki - a oto od lat walczyli mieszkańcy Łazarza !!
23-08-2013 19:07:43
pasażer
Super!!! W końcu może zacznie się opłacić korzystać z komunikacji. Nie mogę się doczekać uruchomienia pestki. Dobra wiadomość z 45, będzie można dojechać z dworca na Grunwald.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: