Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przystanek "Poczta Główna" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przystanek "Poczta Główna"
16-08-2013 01:21   Janusz Ludwiczak
Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by przystanki tramwajowe przy wejściu zachodnim na Dworzec Główny na ul. Głogowskiej zmieniły nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska", gdyż nazwę "Dworzec Zachodni" ma otrzymać nowy przystanek PeSTki, który powstał w miejscu dawnego peronu 7. Czy może jednak lepszym rozwiązaniem byłoby nadanie przystankowi na ulicy Głogowskiej nazwy "Poczta Główna"?

1 września PeSTka ma ruszyć do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Równocześnie mają zmienić się nazwy przystanków. Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował, by istniejący przystanek "Dworzec Zachodni" zmienił nazwę na "Dworzec Zachodni Głogowska".

Nowa nazwa przystanku nie spodobała się jednak Radzie Osiedla Św. Łazarz.

Chcielibyśmy, by została utrzymana nazwa przystanku "Dworzec Zachodni" na ulicy Głogowskiej. Dla rozróżnienia proponujemy, by nowy przystanek otrzymał nazwę "Dworzec Zachodni PST". Chcielibyśmy również, by przystanek na ul. Roosevelta nazywał się "Most Dworcowy/Targi" - wyjaśnia Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podobnego zdania są członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i poznańscy radni.

Źle się stało, że dla nowo wybudowanej trasy PST na byłym peronie 7 bez konsultacji społecznych przystanek nazwano "Dworzec Zachodni", tak jak przystanki tramwajowe oddalone kilkadziesiąt metrów, a dla obecnych dwóch przystanków tramwajowych przy wejściu zachodnim na dworzec kolejowy proponuje się "Dworzec Zachodni Głogowska". Lepiej zostawić nazwę przystanku przy wejściu zachodnim na "Dworzec Główny" przy ul. Głogowskiej jako "Dworzec Zachodni", a nie sztucznie "Dworzec Zachodni Głogowska" - do czego służy dodatek Głogowska? Natomiast dla nowo wybudowanej pętli tramwajowej PST oraz przystanku autobusowego linii 45 powinna być nazwa z poszanowaniem historii jako "Dworzec Łazarski” lub/i miejsca "Peron 7", czy nawet "Marszałka Ferdynanda Focha" - uważa Mateusz Hurysz z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

W tym przypadku mówimy o nazwach przystanków, które pozostaną na dłuższy okres czasu. Są to ważne informacje w zakresie komunikatywności dla turystów i mieszkańców - informacje o danym miejscu. Nazwy przystanków powinny być rozpoznawalne, związane z miejscami, nazwami historycznymi, otoczeniem - zauważa Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Przystanek na ulicy Głogowskiej "Dworzec Zachodni" powinien zachować swoją nazwę, ludzie do niej już się przyzwyczaili - dodaje Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Z jednej strony zarówno istniejący przystanek tramwajowy na ul. Głogowskiej jak i nowy przystanek PeSTki mogłyby nosić nazwę "Dworzec Zachodni". Mamy wielokrotnie sytuację dublowania nazw przystanków - oto przykłady "Głogowska/Hetmańska", "Rondo Śródka", "Rondo Starołęka", jednak sytuacja taka zdarza się w przypadku przystanków zlokalizowanych na węzłach przesiadkowych, skrzyżowaniach i rondach.

Rada Osiedla Św. Łazarz sugeruje, by nowy przystanek szybkiego tramwaju otrzymał nazwę "Dworzec Zachodni PST", to jedna wydaje się wątpliwe, gdyż wtedy wszystkie przystanki PeSTki musiałby otrzymać dopisek PST, dla przykładu "Lechicka/Poznań Plaza PST" czy "Aleje Solidarności PST".

Wszystko wskazuje na to, że nowy przystanek PeSTki będzie nosił jednak nazwę "Dworzec Zachodni".

Nazwa tego przystanku została już bowiem wprowadzona wcześniej w życie w ramach projektu inwestycyjnego "Przedłużenie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego w Poznaniu" i funkcjonuje na tablicach przy ww. dworcu oraz przystanku - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.

Nazwy przystanków powinny być związane z otoczeniem - ważnym miejscem lub ulicą. Może więc zamiast "Dworzec Zachodnia Głogowska" istniejący przystanek powinien otrzymać nazwę "Poczta Główna"? Powodów jest kilka. Po pierwsze poczta ta jest tak samo ważnym miejscem jak Dworzec Zachodni. Po drugie w tym roku Urząd Pocztowy przy ul. Głogowskiej 17 skończył sto lat, byłby to doskonały prezent. A po trzecie pasażerom damy informację, że w okolicy znajduje się całodobowa i najważniejsza poczta w Poznaniu. Poza tym przystanek o nazwie "Poczta Główna" spotkamy w Krakowie czy także we Wrocławiu.

Ewentualnie przystanek "Dworzec Zachodni" na ul. Głogowskiej mógłby zostać przemianowany na "Targi" lub "MTP", jednak wejście do nich znajduje się przy przystanku "Most Dworcowy".

Zamiast nazwy "Dworzec Zachodni Głogowska" można również zastosować nazwę "Zachodnia", od ulicy znajdującej się w pobliżu, jednak czy nie ładniej brzmi przystanek "Poczta Główna"?


Komentarze (7)

19-08-2013 14:44:23
tonny
@mihau: Ale wydziwiasz. Dworzec Główny MTP???? Dworzec Główny Głogowska??? To może zrób jeszcze Dworzec Główny Dworcowa, Dworzec Główny dla wysiadających, Dworzec Główny dla wsiadających... Nazwa przystanku Poczta Główna nie jest zła. Nowy przystanek na ul. Matyi powinien otrzymać jednak nazwę Dworzec PKS.
19-08-2013 14:23:27
mihau
A może po prostu jadąc od wschodu w kierunku PST: 1) Dworzec Główny Towarowa 2) Dworzec Główny MTP 3) Dworzec Główny Głogowska 4) Dworzec Główny PST Dla podróznych byłoby chyba najbardziej przejrzyście.
19-08-2013 10:17:57
renata
Popieram z całego serca nazwę Poczta Główna
16-08-2013 22:26:59
michal
Dworzec Zachodni Peron 7 to całkiem ciekawa propozycja. Natomiast dużo trudniejsza sprawa jest z nowym przystankiem przy PCC, uważam, że powinien to być Most Dworcowy, a stary o tej nazwie - MTP.
16-08-2013 16:11:50
kaśka
Zdecydowanie lepsza taka nazwa niż Dworzec Zachodni Głogowska.
16-08-2013 15:29:40
morlock
Artykuł typowo dla nowo zasiedlonych. Odnośnie nazewnictwa, starczy nazwa - Dworzec Zachodni PKP 1 i odpowiednio-2 (Pestka czy Głogowska dowolnie). Reszta to bicie piany ale to moje zdanie. "Kaśka" wie lepiej chciałoby się napisać ale cenzor ma zawsze rację. Pozdrawiam aktywnych i myślących poza swoim nosem na tym portalu.
16-08-2013 14:09:26
Ircys
Podoba mi się "Poczta Główna", po co tworzyć te dziwolągi i sztuczne konsultacje, tu chyba nie rządzą poznaniaki i coś na siłę wciskają...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: