Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarski Bunkier - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarski Bunkier
25-06-2007 02:18   Janusz Ludwiczak
W niedzielę 3 czerwca ponad 60 osób zwiedziło bunkier pod Parkiem Wilsona.

W ramach 18 Dni Łazarza portal LAZARZ.PL zorganizował w niedzielę, 3 czerwca 2007 r. wycieczkę do bunkra pod Parkiem Wilsona. Schron zwiedziło ponad 60 osób.

Po bunkrze oprowadzała przewodnik PTTK – p.Barbara Blicharska, a uczestnicy wycieczki mogli się dowiedzieć, że służył on podczas II wojny światowej mogło się w nim pomieścić nawet 400 niemieckich matek z dziećmi.

Schrony w Parku Wilsona są aż trzy. Jeden wzdłuż ulicy Matejki, kolejny przy Berwińskiego i Głogowskiej oraz trzeci, który znajduje się przy Magnolii.

Schrony budowane były w latach 1941-1943 przez Polaków (budowę zleciły niemieckie firmy). Przeznaczone były dla niemieckich mieszkańców Poznania – matek z dziećmi. Polscy budowniczowie, w celu uniknięcia rozgłosu po zakończeniu prac byli rozstrzeliwani.
Każdy z trzech schronów ma 80 metrów długości i 2 metry wysokości. Znajdują się w nich progi załamania przeciwko pociskom i obrona przed gazem. Wiadomo, że przy głównych wejściach znajdowały się ławeczki dla dzieci. Prawdopodobnie znajdował się w nich agregat. Oświetlenie schronów umożliwiły świece oraz lampy.

Schrony odkryto najpierw po wojnie w 1958 roku oraz ponownie 9 lat temu, w 1998 roku podczas remontu Parku Wilsona i Palmiarni. Pracownicy przy okazji rozbioru kiosków przy ul.Matejki odkryli dziurę, do której prowadziły schody. Okazało się, że pod Parkiem Wilsona znajdują się trzy schrony. Na końcu schronu wyryty jest napis "Conrad 18.V.1944", który pozostaje zagadką.

Była to już trzecia i ostatnia wycieczka przez nas zorganizowana. Dotychczas odbyły się wycieczki do Centrum Sterowania Ruchem i na wieże kościoła Św.Anny skąd było można zobaczyć Panoramę Poznania. Ponadto zorganizowaliśmy dla Państwa konkurs "Krzyżówka Łazarska".


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

02-03-2011 18:39:29
karinka
Piękneyi ciekawy kawał historii.. Możnaby udostępnić to miejsce na stałe dla zwiedzających.Chętnych na pewno by nie brakowało.Pozdrawiam.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: