
- Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
Stowarzyszenie My Poznaniacy chce przyjaznego mieszkańcom miasta, które zarządzane jest na wzór zachodnioeuropejski. To konsekwencja mojego udziału w Stowarzyszeniu, z którego ideami się identyfikuję. - Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
1. Powstrzymanie procesu degradacji Śródmieścia i przylegających doń dzielnic, czyli Łazarza, Jeżyc i Wildy.
2. Powstrzymanie procesu przekształcania powierzchni przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na działalność gospodarczą na cele mieszkalne, bowiem należy myśleć o miejscach pracy dla Poznaniaków
3. Budowę ul. Dolna Głogowska i Św. Wawrzyńca - Jak widzi Pan Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
Odnowione kamienice, czyste ulice z chodnikami, które nie są zastawione samochodami, więcej zieleni. Łazarz może stać się ponownie jedną z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Głogowska ze sklepami tętniąca życiem. - Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
Jestem za komunalizacją MTP. Targi mają olbrzymi potencjał w zakresie organizacji nie tylko wystaw, ale również różnego rodzaju konferencji. To jest kapitał, którego miasto nie powinno się pozbywać. MTP mogą być narzędziem, dzięki któremu Poznań będzie mógł organizować imprezy, których nie zorganizują inne miasta w Polsce. - Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?
Poprawa bezpieczeństwa, uporządkowanie parkowania, utrzymanie czystości i skomunikowanie traktami pieszymi z innymi dzielnicami. Kiedy byłem dzieckiem spędzałem u rodziny sporo czasu na Łazarzu. Do babci na Jeżycach chodziłem pieszo. Nie musiałem się przeciskać pomiędzy samochodami, które zastawiają chodniki. Moja ciocia mieszkała na Głogowskiej i nie musiała się męczyć z motocyklistami bez tłumików, samochodami dostawczymi tarasującymi chodnik i samochodami przejeżdżającymi z prędkością 100 km/h. Łazarz był kiedyś najpiękniejszą dzielnicą Poznania. To na Łazarzu są najpiękniejsze kamienice. Ta dzielnica ma olbrzymi potencjał. - Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
Jeżeli Kuria traktuje Miasto na komercyjnych zasadach, to miasto powinno w taki sam sposób traktować kurię. Należy siąść do stołu i szukać kompromisu. Jeżeli nie uda się go znaleźć, to miasto w równie komercyjny sposób powinno traktować Kurię. - Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
Nie jestem fanem galerii handlowych. Nie znam szczegółów w tym zakresie i musiałbym się z nimi zapoznać. Wydaje mi się, że miasto jest już mocno nasycone galeriami handlowymi. Nie jestem zatem za powstaniem kolejnego centrum. - Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych. Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?
Nie jest moim zdaniem możliwe zrobienie z ul. Głogowskiej deptaku. Kwestią czasu jest wyprowadzenie się banków z Głogowskiej i z centrum. Banki lokują swoje placówki detaliczne w tych miejscach, które tętnią życiem. Jak się skończą zawarte na 5 lub 10 lat umowy najmu i zamortyzują się nakłady poniesione przez banki w lokalach, które zostały zaadoptowane przez banki, to banki się z ul. Głogowskiej wyniosą. Zjawisko przybierze na sile również z uwagi na przestawianie się przez banki na przelewy internetowe i prowadzoną przez banki w tym zakresie politykę.
Główne arterie muszą być wizytówkami miasta. Rewitalizacja Dąbrowskiego i Głogowskiej zależy od zbudowania Dolnej Głogowskiej i Św. Wawrzyńca. Bez tych inwestycji nie jest możliwe uspokojenie ruchu na tych ulicach. - Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
Moim zdaniem konieczne jest rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Mieszkańcy zameldowani w tym obszarze ponoszą w przypadku strefy koszty parkowania w wysokości kilkudziesięciu złotych na kwartał. Dzięki strefie jest szansa na budowę parkingów wielopoziomowych. Poprawiłoby to komfort parkowania zarówno dla mieszkańców, jak i osób odwiedzających Łazarz. - Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
Strefa powinna być wprowadzona w tym obszarze, gdzie są problemy z wolnymi miejscami. Mam wrażenie, że należałoby objąć strefą całą dzielnicę. W Poznaniu nie ma już w zasadzie miejsc, gdzie nie ma problemów z parkowaniem. - Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
Moim zdaniem ta reforma i połączenie Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym nie była dobrym pomysłem. Jest to centralizacja. - Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
Należy zbudować porządne toalety i to nie tylko w tym miejscu, ale w wielu innych miejscach Poznania. Wstydzę się, że w Poznaniu problem toalet rozwiązują przenośne toalety typu toy toy. Konieczne są porządne toalety. Poznań powinien przeznaczać większe środki na czystość, przez co rozumiem również sieć toalet. - Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
Uważam, iż należy ogłosić konkurs na dyrektora Parku Wilsona. Mam nadzieję, że w Poznaniu uda się znaleźć bardziej kompetentną osobę. To nie wyklucza oczywiście startu pana Wagrowskiego w takim konkursie. - Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
Dążyłbym do uzgodnienia z mieszkańcami Łazarza najpilniejszych potrzeb dla Dzielnicy i realizacji zadań zgodnie z harmonogramem ustalonym z mieszkańcami Łazarza. Jeżeli wolą mieszkańców byłoby wyremontowanie w pierwszej kolejności ulicy Kolejowej, to uszanowałbym wolę mieszkańców. W innym przypadku inwestycja ta przeprowadzona byłaby nieco później. - W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
W ramach Stowarzyszenia do Rady Miasta kandyduje mój kolega Babiak, który był przez lata dyrektorem MPK. Zasięgnąłbym opinii kolegi Babiaka.
Jacek Jaśkowiak (ur. 1964) - jest przedsiębiorcą. Od urodzenia mieszka w Poznaniu. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Od 24 lat żonaty. Jego pasją jest sport. Od lat wspiera niewidomych i słabo widzących z Klubu "Razem". Przyjaźnił się z Jackiem Kaczmarskim.
Fot: KWW Porozumenie "My.Poznaniacy"
ZOBACZ TAKŻE: Wywiad z Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem na Prezydenta Poznania - "My Poznaniacy"
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: