Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Wojciechem Wośkowiakiem, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Wojciechem Wośkowiakiem, kandydatem do Rady Miasta - KWW Ryszarda Grobelnego
18-11-2010 00:06   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Wojciechem Wośkowiakiem, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Ryszarda Grobelnego.


  1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
    Zdecydowałem się kandydować do Rady Miasta Poznania ponieważ chciałbym wspierać działania, które przyczyniać się będą do rozwoju i pozycji naszego miasta. Do nich zaliczam przede wszystkim inwestycje, politykę przestrzenną, określającą warunki i kierunki rozwoju Poznania, pozyskiwanie inwestorów, tworzących miejsca pracy. Chciałbym jako radny dbać o zapewnienie dobrej, sprawnej, stojącej na wysokim poziomie służby zdrowia, wzrostu poczucia bezpieczeństwa, dalszych remontów chodników i ulic, budowy obiektów sportowych i placów zabaw, zwiększania zaangażowania i aktywności mieszkańców, szczególnie w obszarze samorządów pomocniczych. Wymienione zadania i możliwość ich realizacji stały się argumentem do mojego ubiegania się o mandat radnego miasta Poznania. Zaangażowany w sprawy Łazarza chciałbym i w tym obszarze kontynuować swoją działalność w sprawach wymienionych wyżej.
  2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
    Jest kilka ważnych obszarów w mieście, które powinny być realizowane. Jako trzy najważniejsze uważam dalsze działania inwestycyjne w zakresie modernizacji infrastruktury i rozwoju komunikacji, przy współfinansowaniu ich ze środków zewnętrznych. Zapewnienie dobrej, wysokiej jakości, opieki zdrowotnej i realizację większej ilości programów profilaktycznych. Kontynuację działań związanych z przygotowaniem i przyjęciem planów zagospodarowania przestrzennego, służących inwestorom i mieszkańcom.
  3. Jak widzi Pan Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
    Myślę, że za kolejne cztery lata, Łazarz będzie jeszcze bardziej uporządkowany pod względem wyremontowanych chodników. Będzie posiadał odpowiednią ilość obiektów sportowych, placów zabaw, Dzięki reformie jednostek pomocniczych stanie się aktywnym miejscem dla realizacji zadań z zakresu sportu i kultury, które będą integrowały mieszkańców. Ich realizacja przyczyni się również do zmniejszenia negatywnych zachowań i wzrostu bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że uda się przygotować plany modernizacji i przebudowy ulicy Kolejowej, czy Chociszewskiego. Kolejną ważną sprawą, którą powinniśmy zrealizować, to przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru parku Kasprowicza, z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców w zakresie sportu i rekreacji. Łazarz za cztery lata to także wyremontowane targowisko przy Rynku Łazarskim, będące ulubionym miejscem zakupów, dla naszych mieszkańców. Myślę, że realizacja tych zadań przyczyni się do tego, że Łazarz stanie się atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Pod względem komunikacji będzie bezpośrednio połączony z Wildą, przez Most Dworcowy.
  4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
    Jestem zdecydowanym zwolennikiem skomunalizowania Międzynarodowych Targów Poznańskich. To poznański symbol gospodarności, dobrej organizacji i rozwoju. Warto i trzeba zrobić wszystko, aby nasza wizytówka, która jest rozpoznawana w kraju i poza jego granicami, mogła funkcjonować i rozwijać się, będąc w rękach władz miasta i województwa wielkopolskiego.
  5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
    Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

    Od kilku lat zauważalny jest spadek liczby mieszkańców naszego miasta, w tym dość znaczny na Jeżycach i Łazarzu. Najlepszym tego dowodem jest to, że dotychczasowy okręg łazarsko – jeżycki musiał zostać powiększony o mieszkańców Ogrodów. W dużej mierze zasoby mieszkaniowe na Łazarzu i Jeżycach należą do prywatnych właścicieli. Z docierających do nas, jako radnych, sygnałów część z nich nie jest zainteresowana dotychczasowym charakterem funkcjonowania lokali mieszkalnych. To ma wpływ, że część osób musi je opuścić. Inna grupa wyprowadza się z własnej woli. Moim zdaniem jest to problem, któremu powinniśmy przeciwdziałać. W obszarze funkcjonowania miasta należy stwarzać warunki dla rozwoju mieszkalnictwa, w miejscach które spełniają wymogi. Dobrym tego przykładem była budowa kompleksu City Park, który spełniając odpowiednie standardy zachęcił osoby do zamieszkania. Wiadomo jednak, że i w tym obszarze warunki są ograniczone.
  6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
    Sprawa VIII LO od ponad roku budzi spore emocje. Moja opinia w tej sprawie jest jednoznaczna. Dotychczasowa funkcja i przeznaczenie tego budynku, powinny zostać utrzymane. Obie strony czyli Miasto i Kościół winny dojść do porozumienia i ostatecznie rozwiązać ten problem. Jak wszyscy wiemy VIII LO zapisało się i dzieje się tak nadal, piękną kartą i wysokim poziomem nauczania, w naszym mieście. Absolwentami szkoły są bardzo znani poznaniacy, pełniący wysokie i odpowiedzialne stanowiska, w różnych obszarach. Wszystkim nam powinno zależeć aby szkoła, która cieszy się tak dużym zainteresowaniem młodzieży, mogła się rozwijać i kształcić w spokojnych warunkach. Przy okazji, jest również pewna granica związana z sumą za którą miasto może budynek kupić, bo dzierżawa nie powinna wchodzić w grę. Obie strony muszą kierować się rozwojem szkoły i przede wszystkim te kryteria powinny im towarzyszyć w negocjacjach.
  7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
    Do tej pory na Łazarzu nie było żadnej inwestycji o charakterze handlowo – usługowo – wypoczynkowym. Obecnie daleko zaawansowane są działania związane z budową centrum "Metropolis", którego inwestorem jest firma Echo – Investment. Ta lokalizacja znalazła się w zapisach studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Zanim to się stanie, a ja jestem za, powinny zostać spełnione oczekiwania społeczności lokalnej, szczególnie pod względem układu komunikacyjnego. Jak to miało miejsce podczas dyskusji m.in. z udziałem Rady Osiedla św. Łazarza, główny ruch samochodów powinien się odbywać od strony ulicy Kolejowej. W ramach działań inwestor powinien zmodernizować i poprawić jakość przyległych, do przyszłego centrum, ulic np. Krauthofera. Kolejnym ważnym elementem inwestycji jest budowa odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, usytuowanych wewnątrz centrum W ostatnim czasie Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę o przyjęciu planu zagospodarowania przestrzennego tego miejsca z uwzględnieniem możliwości wybudowania, w ramach inwestycji, hali sportowej. Liczę na to, że w ostatecznym projekcie i budowie znajdą się także propozycje dla mieszkańców, być może kino, plac zabaw i obiekty rekreacyjne. Budowa Centrum ma szansę ożywić i uporządkować to miejsce. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o mieszkańcach działek na terenie przyszłej inwestycji. Należy zapewnić im dobre propozycje lokalowe i uporządkować sprawy własnościowe tego terenu.
  8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych. Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?
    Ulica Głogowska rzeczywiście zmieniła w ostatnim czasie swój charakter. Głównie siedziby mają tu banki i apteki. Jest coraz mniej sklepów oferujących inny asortyment. Większość kamienic należy do prywatnych właścicieli.
    I to oni decydują komu wynajmują lokal i za jaką kwotę. W tej chwili najbardziej dochodowe są punkty wymienione na początku. Brakuje na Głogowskiej lokali gastronomicznych, a te które działają szybko są nieraz zamykane. To rynek decyduje o charakterze i opłacalności prowadzonej działalności. Trudno jest utrzymać lokal, jeżeli nie ma w nim klientów. Zapewne jak większość mieszkańców chciałbym aby Głogowska przyciągała mieszkańców, tworzą klimat i nastrój. Jest to wyzwanie dla miasta i element dyskusji w ramach rewitalizacji. Położenie Głogowskiej jest atrakcyjne przez bliskość MTP, czy piękny park Wilsona. Powinno się to wykorzystać w jej rozwoju. Istotnym elementem powinna być też dyskusja z udziałem właścicieli kamienic, jak oni mogą wspierać działania zmierzające do ożywienia ulicy.
  9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
    Problem parkowania jest istotną bolączką naszego miasta. Z jednej strony ilość samochodów świadczy o zasobności mieszkańców Poznania, z drugiej jednak to wyzwanie związane z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. W przypadku okolic Rynku Łazarskiego czy Jeżyckiego jest to problem wynikający z faktu ograniczonej możliwości takiej inwestycji, ze względu na ścisłą zabudowę tych okolic. Budowa parkingu podziemnego jest, w tych miejscach, wysoce kosztowna. W okolicy Rynku Łazarskiego są miejsca które można by wykorzystać na parkingi, jednak część z nich to grunty prywatne lub spółdzielcze. W przypadku terenów MTP trzeba byłoby zastanowić się nad budową parkingów podziemnych, na ich terenie. Każda impreza targowa, a jest ich w ciągu roku wiele, co dobrze świadczy o organizatorach, pokazuje, że ilość miejsc postojowych jest niewystarczająca. Jeżeli chodzi o park Kasprowicza to powinien być opracowany miejscowy plan zagospodarowania uwzględniający także możliwość zwiększenia miejsc postojowych i wyznaczeniu takich miejsc.
  10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
    Część Łazarza, w okolicach MTP, jest już objęta Strefą Ograniczonego Postoju. W niedalekiej przyszłości czeka nas również dyskusja nad jej poszerzeniem. Sama strefa nie rozwiąże problemu, bez dobrego skoordynowania, podniesienia jakości i polepszenia funkcjonowania komunikacji miejskiej. Mieszkaniec musi mieć pewność, że korzystając ze środków komunikacji publicznej, szybko i bezkolizyjnie dotrze do celu.
  11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
    Przyjęta przez Radę Miasta Poznania reforma jednostek pomocniczych, moim zdaniem, zwiększy efektywność ich działań, na rzecz mieszkańców. Zwiększają się bowiem kompetencje chociażby w zakresie większego wpływu na remonty placówek oświatowych czy infrastruktury lokalnej. Samorządy będą miały większe środki finansowe m.in. z podatku od nieruchomości. Reforma ma za zadanie jeszcze bardziej zwiększyć aktywność samorządów na rzecz integracji mieszkańców. Jako radni miasta wysoko oceniamy ich działalność i mamy przekonanie, że wielu z tych działań nie udałoby się zrealizować gdyby nie zaangażowanie rad osiedli. Jeżeli chodzi o połączenie obu jednostek Św. Łazarza i Targowego to uważam to za dobre rozwiązanie. Obie jednostki funkcjonują w obszarze historycznego Łazarza, mają te same problemy dotykające mieszkańców. Takie połączenie, przy aktywnym zaangażowaniu działaczy, co do którego jestem pewny, przyniesie korzyść naszej społeczności.
  12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
    Sprawa toalety przy Rynku Łazarskim jest przykładem niepotrzebnego konfliktu miasta z mieszkańcami i kupcami. W ramach porządkowania lejka łazarskiego, w który aktywnie zaangażowali się wszyscy radni miasta, z tego okręgu i rada osiedla, istotnym jego elementem była funkcjonująca tam toaleta. Przedstawiciele odpowiednich służb mieli przygotować, w tym zakresie, najlepsze rozwiązanie. Ze względu na bardzo wysokie koszta związane z modernizacją i przebudową toalety zdecydowaną się ją wyburzyć, za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków. Postanowiono, nie informując o tym Rady Osiedla i pozostałych zainteresowanych, że toaleta będzie funkcjonowała w budynku przy Rynku Łazarskim 5. Mieszkańcy posesji nie zgodzili się na takie rozwiązanie i złożyli odwołanie do sądu. Moim zdaniem najpierw powinno się załatwić wszelkie formalności związane z powstaniem toalety a dopiero ją wyburzyć.
  13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
    Odpowiadając na to pytanie Panie redaktorze trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy. Pierwsze to funkcjonowanie samej Palmiarni i jej rozwój. W tym obszarze wysoko oceniam działalność Pana Wągrowskiego jako dyrektora. Moje wątpliwości pojawiają się jeżeli chodzi o park i jego przeznaczenie. On ma być otwarty na mieszkańców, tych najmłodszych i tych najstarszych. Ma być miejscem, gdzie mile i przyjemnie spędzić można czas. Stąd brak mojej akceptacji dla działań dyrektora, które hamowały utrzymanie i doposażenie w nim placu zabaw dla dzieci. Warto w tym miejscu, raz jeszcze, podziękować tym wszystkim których aktywne działanie przyczyniło się do przekonania władz miasta o dalszej potrzebie jego funkcjonowania. Myślę, że warto się zastanowić, czy w przyszłości nie oddzielić zarządzania palmiarni i parku, przez inne jednostki i osoby.
  14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
    Sprawa ulicy Kolejowej jest ważnym do rozwiązania problemem na Łazarzu. Moim zdaniem trzeba podjąć działania, aby w zbliżającej się kadencji Rady Miasta Poznania remont tej ulicy został wreszcie uwzględniony, w planach miasta. Pojawiła się swego czasu koncepcje zaprojektowania i wybudowania ulicy Dolnej Głogowskiej, która miała stanowić alternatywę dla ruchu na ul. Głogowskiej, na odcinku od Hetmańskiej do Dworca Głównego. Dużym problemem dla mieszkańców jest hałas, który wywołują jadące po kostce samochody. Kierowcy notorycznie łamią tam dozwoloną prędkość. Doraźne działania nie przynoszą oczekiwanych, przez mieszkańców, rezultatów. Również trzeba i o tym pomyśleć, we współpracy z policją, strażą miejską, ZDM i Radą Osiedla. Po wprowadzeniu w życiu reformy jednostek pomocniczych ich wpływ na działania remontowe chodników i dróg wzrosną. Mam nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na szybki remont ulicy Kolejowej. Do tej pory Rada Osiedla św. Łazarza działała w tym obszarze aktywnie i skutecznie, o czym świadczy ilość remontów chodników.
  15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
    Wszelkie działania które zachęcają i zwiększają atrakcyjność związaną z korzystania z komunikacji miejskiej powinny być realizowane. Propozycja o której mówimy pojawiła się po analizie potrzeb w tym zakresie. Realizacja tej inwestycji jest oczywiście uzależniona od możliwości finansowych miasta. Na pewno wyszłaby ona naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej.

Wojciech Wośkowiak (ur. 1967) - Radny Miasta Poznania od 2002 roku. Od 2000 roku zaangażowany w działalność Rady Osiedla Św. Łazarza.
Główne obszary jego działalności w samorządzie to działania inwestycyjne i remontowe, poprawa bezpieczeństwa, rozwój aktywności wśród mieszkańców, działania na rzecz rozwoju oświaty i sportu.


R E K L A M A

Fot: Zdjęcia udostępnione przez Wojciecha Wośkowiaka

Komentarze (6)

28-11-2010 21:43:10
@ Sławek
A co się dzieje - bo jakoś nie rozumiem. A KWW Ryszarda Grobelnego i Komitet My-Poznaniacy to nie były niezależne komitety? Jak coś takiego się powie to jest to objaw, że zaczyna odbijać? A myślałem, że My-Poznaniacy to stowarzyszenie preferujące merytoryczną debatę. Jak widać Pan Panie Sławku już zaczyna od tego odchodzić...
27-11-2010 23:05:45
Sławek
Kicha, to już chyba się dzieje sądząc po wypowiedzi z GW "A Wojciech Wośkowiak, szef związanego z Grobelnym klubu radnych "Jeszcze więcej dla Poznania", zastrzega: - Oficjalnie o tym nie rozmawiamy, co nie znaczy, że jako radni nie przekonujemy innych do poparcia Ryszarda Grobelnego. Nasz komitet jako niezależny jest szczególnie bliski stowarzyszeniu My-Poznaniacy."
25-11-2010 22:18:15
@ qaf
Ale Cię zazdrość zżera, prawda? A może czas zacząć działać, a nie tylko strzelać w p. Wośkowiaka. No ale lepiej siedzieć przed ekranem i pisać, że jest wszystko źle...
25-11-2010 08:19:43
qaf
Wośkowiak to karierowicz. Co zrobił by w końcu przeprowadzono remont Kolejowej? Co zrobił, by powstał tramwaj z Głogowskiej do Starego Browaru i dworca pks?? No i proszę jak załatwił swoją listę, nawet Sliwa został z niczym. to bylo oczywiste, ze wszyscy beda pracowac na jego konto.
24-11-2010 18:51:58
Co Ty kicha gadasz?
Jasnowidz z Ciebie czy Kosiarz Umysłów że wiesz co myśli Radny Wośkowiak. Wybory pokazały, że został pozytywnie zweryfikowany przez wyborców i dostał mandat. Typowe Polskie myślenie reprezentujesz - zamiast widzieć to jako szansę, bo więcej będzie można dla Łazarza zrobić to Ty zaraz gadasz, że zacznie odbijać. Eh. Szkoda gadać.
24-11-2010 15:06:17
kicha
No to teraz Wośkowiakowi zacznie odbijać. Został przewodniczącym klubu grobelnego, za chwilę pewnie będzie zastępcą Grobelnego. A mieszkańcy.. a mieszkańców to ja mam gdzieś - myśli Wośkowiak, najważniejsze, że robi karierę polityczną. Ale cóż głosujcie sobie dalej na Grobelnego i jego elitę, będziecie mieli zadłużone miasto, przeciekający stadion z dużymi niedociagnieciami za 700 mln zł, termy za 250 mln zł czy słoniarnie za 12 mln zł. No cóż sam Grobelny powiedział że nadchodzą ciężkie czasy dla Poznania. No cóż, nie ma to jak zadłużyć miasto kosztem jego podatników. Jeszcze przez lata będziemy spłaać długi po Grobelnym. W niedzielę można skończyć z układami, układzikami i robieniem z Poznania prowincji. Mamy jeszcze 2 opcje - Ganowicz. Co prawda wybór nie wielki, ale lepsze mniejsze zło niż patologia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: