Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lejek Łazarski: zamiast skwerka zieleni zrobili betonowy parking - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lejek Łazarski: zamiast skwerka zieleni zrobili betonowy parking
31-08-2010 01:47   Janusz Ludwiczak
"Miała to być wizytówka, a jest to antywizytówka. Miasto nie wywiązuje się ze swoich obowiązków" - podkreślali podczas sesji radni z Osiedla Świętego Łazarza, którzy przeznaczyli spore sumy pieniędzy na rewitalizację Lejka Łazarskiego, a co roku przeznaczają 10 tysięcy złotych na jego utrzymanie. Tymczasem zamiast skwerka zieleni powstał parking dla samochodów i wybieg dla psów.

Miał być piękny skwerek zieleni, a tymczasem powstała psia toaleta otoczona parkingiem dla samochodów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono kompleksową rewitalizację Lejka Łazarskiego, która rozpoczęła się od wyburzenia pawilonu sklepowego i przylegającej do niej publicznej toalety przypominającej barak. Pod koniec listopada 2009 roku przez miesiąc prowadzono remont chodnika. Stare płyty chodnikowe zostały zastąpione nową kostką brukową. Ponadto na Lejku została posadzona nowa zieleń i zamontowano stylizowane ogrodzenie. Tym samym odsłonięta została przestrzeń z Rynku Łazarskiego na ulicę Głogowską.

Niestety Lejek Łazarski zamiast stać się skwerkiem zieleni stał się toaletą dla psów. Okazuje się, że czworonogi mają lepsze warunki do załatwiania swoich potrzeb niż kupcy i taksówkarze z Rynku Łazarskiego, którzy do dyspozycji mają dwa przenośne toi-toje. Do dziś nie powstała publiczna toaleta, na parterze kamienicy przy Rynku Łazarskim 5. Na jej powstanie nie zgadzają się mieszkańcy.

Lejek Łazarski stał się też betonowym parkingiem dla samochodów. Świadczy chociażby o tym chodnik i przejście dla pieszych na wysokości ulicy Lodowej i Dmowskiego, które jest zagradzane przez parkujące samochody.

Powstałą sytuacją na Lejku Łazarskim zmartwieni są też Radni Osiedla Świętego Łazarza.
"Miała to być wizytówka, a jest antywizytówka. Miasto nie wywiązuje się ze swoich obowiązków" - mówiła podczas sierpniowej sesji Anna Nawrot z Rady Osiedla Świętego Łazarza.
Rada Osiedla przeznaczyła już kilkanaście tysięcy złotych na rewitalizację i pielęgnację Lejka Łazarskiego. Tylko w tym roku na utrzymanie Lejka Łazarskiego zostało przekazanych Zarządowi Zieleni Miejskiej przez Radę Osiedla Świętego Łazarza 12 tysięcy złotych. W ramach przyszłorocznego budżety Rada Osiedla Świętego Łazarza planuje przeznaczyć 10 tys. zł.

Rada Osiedla Świętego Łazarza chce też przeznaczyć w budżecie na 2011 rok 4 tys. złotych na zamontowanie tablicy z planem sytuacyjnym (mapą z zaznaczonymi ulicami), która stanąć miałaby na Lejku Łazarskim.

KOMENTARZ OD REDAKCJI
Lejek Łazarski miał być reprezentacyjnym skwerkiem w tej części dzielnicy, a stał się...? Do dziś kupcy z Rynku Łazarskiego i taksówkarze z pobliskiego postoju nie mogą za przeproszeniem "wysikać się" w porządnych warunkach. Rozumiem też obawy mieszkańców, w końcu kto chciałby mieć na parterze przy wejściu do domu publiczną toaletę.
Na koniec pozostaje zadać pytanie. Skoro miał to być piękny skwerek zieleni dlaczego nie powstała tam fontanna, otoczona ławeczkami. Przypomnę, że taka fontanna była jeszcze w połowie lat 90, a skoro była niszczona i gromadziły się przy niej osoby nietrzeźwe, nie można wprowadzić patroli?


Komentarze (14)

02-02-2013 11:48:37
Sławek
Dziś dwa razy zostałbym potrącony. Czy RO ruszy swoje cztery litery i rozwiąże śmiertelnie niebezpieczny problem? Przecież tam muszę chodzić po jezdni bo chodnik zajęty jest przez auta parkujące na zakazie pod okiem kamery!!!!
15-04-2011 09:57:18
Sławek
Ostatnio strażnik poinformował mnie, że znak parkowania skośnego oznacza, że lejek jest parkingiem, a nie chodnikiem i piesi nie mają tam wstępu. Ponoć ZDM coś źle oznaczył i dlatego auta parkują sobie na przejściu. Same zagadki, nadal nie wiem po co jest ten lejek, dlaczego go wyremontowano by był parkingiem.
15-01-2011 17:36:20
ciekawski
A nie można tam regularnie wzywać Straży Miejskiej, żeby zrobiła porządek ze swołoczą rozjeżdżającą chodniki? Albo zgłaszać na policję niszczenia mienia, czyli dewastowania chodników złomem?
05-09-2010 19:15:52
negrar
Całe podejście Poznania do mieszkańców i ich potrzeb. Więcej o polityce dla mieszkańca można poczytać na http://www.my-poznaniacy.org/ Masa rewelacyjnych myśli o tym jak miasto powinno wyglądać.
03-09-2010 20:30:23
janu65
greg,widocznie tam parkujesz,dlatego masz inne zdanie.Nie pisałem o zakazie parkowania,tylko o innej jego organizacji.A co do Anglii,ogródki przydomowe są małe,służą do wypoczynku,nie ma bram wjazdowych za dom,są garaże ,ale na jedno auto,reszta stoi na ulicach.
03-09-2010 15:09:23
greg
Fontanna i ławeczki już tam były, i co? Ano spotykał się tam "kwiat" polskiego społeczeństwa popijając tanie wina, albo nawet denaturat. To ja już wolę roślinki. Zaś co do parkowania, o którym napisał janu65 to zdecydowanie się nie zgodzę, bo niby gdzie Ci ludzie mają zaparkować? Proszę nie porównuj nas do Anglii gdzie jest zupełnie inna zabudowa, jest dużo więcej parkingów, a ich kamienice jeśli można je tak nazwać posiadają podwórza, na których można spokojnie parkować. Niestety u nas tak dobrze nie ma i jeszcze długo nie będzie, bo wystarczy popatrzeć na nowe osiedla gdzie maksymalny nacisk jest na zagęszczenie budynków mieszkalnych a nikt nie przejmuje się ilością miejsc parkingowych, a o zieleńcach i placach zabaw dla dzieci zapominając zupełnie. Janu65 - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma ;)
01-09-2010 11:23:04
Szczur
Spodziewałem się tego. W tym mieście blaszaki są święte - wycina się drzewa (najpierw zasuszone solą przy posypywaniu ulic), betonuje trawniki (np. na Matejki), żeby tylko Grobelasa ukochane samochodziska mogły zastawiać ulice, gdzie tylko się da, nie wyłączając chodników, że nie idzie przejść.. Taka "polityka komunikacyjna" rodem z Rosji. A ławeczki to obsiadają emeryci, nie ukochany "byznes" Grobelasa, nie warto się staruszkami przejmować.
31-08-2010 13:57:23
Sławek
Czy była jakaś debata przedprojektowa dla mieszkańców by mogli się wypowiedzieć jakie są ich oczekiwania? Bo ławeczki i fontanna to się chyba samo narzuca. Mogliby nam przenieść tą zapuszczoną co stoi na zbiegu Towarowej i Niepodległości:)
31-08-2010 13:02:09
janu65
Na lejku łazarskim powinno się zabronić parkowania na skos,ewentualnie zezwolić na parkowanie równoległe do chodnika.Byłem niedawno w Anglii,tam nie uświadczysz auta zaparkowanego kołami na chodniku(nawet równolegle),ulice są wąskie a mimo to jest zakaz parkowania na chodniku.Oczywiście w miejscach oznakowanych parkujesię według znaków,ale generalnie jest zakaz i to z całą surowością karania,dlatego jest porządek.Jeśli chodziu o sprzątanie po psie,nie widziałem osoby ,która na spacerze nie sprząta po swoim pupilu.Nikt się tego nie wstydzi,to jest tam rzecz normalna i oczywista. Bardo,bardzo rzdko można" nadziać " na minę.Co do "zsr---nego lejka muszą zdecydowanie działać służby miejskie i karać dotkliwie za zanieczyszczenie miasta.Raz zwróciłem koleśiowi uwagę na ten temat,odezwał się"a w twarzyczkę chce?dawno nie dostał?" Wszystko.
31-08-2010 12:47:35
kaśka
Zgadzam się z p.red. Dlaczego na Lejku nie zrobiono ławeczek i fontanny???
31-08-2010 11:11:31
Joa
Może też ktoś z Radnych przeszedłby się koło toi toi i zainteresowałby się dlaczego tam tak strasznie śmierdzi.
31-08-2010 09:44:18
wolf
Rada Osiedla musi zdecydowanie działać, żeby ZDM wreszcie zabronił parkowania samochodów w tym miejscu i postawił słupki, które by powstrzymywały kierowców przed parkowaniem. Brakuje też jeszcze jednego przejścia dla pieszych bliżej Głogowskiej.
31-08-2010 09:19:08
Sławek
To miejsce to jest żywy łazarski pomnik prosamochodowej polityki transportowej miasta. Pokazuje gdzie władza ma wygodę i bezpieczeństwo pieszych. Zainstalowana na rynku kamera zaś wyrazem impotencji SM. Tylko czekam na to aż jakiś geniusz wyskoczy z pomysłem, że w związku z tym, że nie ma miejsca dla swojego auta, to trzeba to zaorać i zrobić parking. Ja gdy tylko idę od Lodowej, dzwonię na SM z prośbą by przyjechali i przeprowadzili mnie przez jezdnię. Działania Rady osiedla oceniam jako bierne, bo patrząc na to co się dzieje na mieście, robić koncepcje lejka bez fizycznych elementów uniemożliwiających parkowanie, by później marudzić, że nie wyszło bo liczyli na SM to przejaw myślenia życzeniowego . [16:09] Rada Os.Św.Łazarza: W koncepcji zagospodarowania Lejka nie były przewidziane miejsca na parkowanie samochodów[16:10] Slawek: ? przeciez jest znak postawiony ze mozna parkowac na skos, znaczy sie zdm zapomnial zdjac? [16:11] Rada Os.Św.Łazarza: Pewnie zapomniał
31-08-2010 07:04:25
alibaba
fajne zdjęcia
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: