Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lejek - skąd ta nazwa? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lejek - skąd ta nazwa?
04-12-2009 11:21   Janusz Ludwiczak
Trwa remont Lejka Łazarskiego. Jednak nie wiele osób wie, skąd wzięła się nazwa tego skwerku, położonego na Rynku Łazarskim. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć jego pochodzenie i nazwę.

O rozpoczętym pod koniec listopada remoncie Lejka Łazarskiego pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu w artykule: (Z)rewitaluzują "Lejek". Miasto szykuje prezent gwiazdkowy dla mieszkańców.

Nie wiele osób jednak wie, skąd wzięła się nazwa Lejek Łazarski, dlatego postanowiliśmy przybliżyć pochodzenie nazwy skwerku położonego pomiędzy Rynkiem Łazarskim, a ulicą Głogowską.

Nazwa Lejek Łazarski pochodzi od charakterystycznego zwężającego się kształtu skweru, którzy przypomina tradycyjny lejek do wody. Pierzeja tego skwerku jest zbliżona do trójkąta.

Obecnie Lejek Łazarski przechodzi rewitalizację. Niegdyś funkcjonował tutaj bazar, na którym głównie handlowali przybysze ze wschodu. W latach 90. znajdowała się tutaj fontanna, niestety wokół której gromadzili się amatorzy picia napojów wyskokowych. W 2004 roku wschodni (dolny) fragment Lejka został zrewitalizowany przez Radę Osiedla Świętego Łazarza, która nasadziła nowe kwiaty, krzewy i drzewka.
W październiku wyburzono pawilon handlowy, zaś obecnie trwają prace przy wyburzaniu szaletu. Do końca roku Lejek Łazarski ma uzyskać nowy blask.


Komentarze (1)

04-12-2009 14:25:50
as
Hahahahaha jak to skad ,wszak tam leja miejscowi menele :D
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: