Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie ma już ich wśród nas... - wspomnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie ma już ich wśród nas... - wspomnienia
01-11-2009 12:03   Janusz Ludwiczak
Jerzy Jaskier, Maciej Zawieja - to tylko niektórzy odeszli od nas w minionym roku. Wspominamy tych wszystkich, którzy zmarli w latach ubiegłych. Zasłużeni i zapomniani, pamiętajmy o nich zwłaszcza w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

W smutku pogrążyli się mieszkańcy Osiedla Targowego i Górczyna. W kwietniu zmarł Przewodniczący Rady Osiedla Targowego, a w sierpniu Górczyn stracił Macieja Zawieję.


Jerzy Jaskier - Przewodniczący i współzałożyciel Rady Osiedla Targowego, członek Rady Seniorów Miasta Poznania, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, współtwórc Katolickiej Wspólnoty Rodzin Oficerów Wojska Polskiego, nauczyciel i geograf. W dziedzinie topografii wychował dla potrzeb sił zbrojnych tysiące oficerów, chorążych i podoficerów wojsk pancernych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem za obronność Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotym medalem za zasługi dla Związku Oficerów w Rezerwie RP oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi i okolicznościowymi. Urodził się 12 grudnia 1934 roku w okolicach Wrześcia.
Zmarł 10 kwietnia 2009 roku. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera VPe.

Maciej Zawieja - Przewodniczący Rady Osiedla Górczyn, wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej Miasta Poznania, Radny Miasta Poznania. Absolwent Wydziału Historycznego UAM. Miłośnik Francji i wierny kibic Lecha Poznań. Działacz społeczny, po latach reaktywował Radę Osiedlę Górczyn. Przyczynił się do wielu działań, szczególnie na terenie osiedla - dzięki jego staraniom rozpoczął się latem tak oczekiwany przez wiele lat remont ulicy Górczyńskiej.
Zmarł 10 sierpnia 2009 po tragicznym wypadku w drodze nad morze na zasłużony od lat wypoczynek, do którego doszło 1 sierpnia. W wypadku, na miejscu zginęła jego żona i 9-miesięczny syn.
Wszyscy spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IILno.

W tym roku Poznań stracił dwóch wieloletnich prezydentów miasta.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek - pierwszy Prezydent Poznania po 1989 roku. Włodarzem miasta był przez dwie kadencje (1990-1994 i 1994-1998). Reaktywował Związek Miast Polskich. Działał w NSZZ "Solidarność". Wykładał na europejskich uniwersytetach. Otrzymał też Order Legii Honorowej, Order za Zasługi dla Republiki Węgier oraz Order Polonia Resituta.
Urodził się 24 marca 1942 roku. Zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 26 maja 2009.
Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole 11 kwatera B.


Maciej Frankiewicz - wiceprezydent Miasta Poznania, wybrany po raz pierwszy w 1999 roku. Od 2007 roku był przewodniczącym Zespołu Poznań EURO 2012. Był inicjatorem organizacji w Poznaniu Uniwersjady (Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich). Studiował na Politechnice Poznańskiej. Członek i inicjator uczelnianej komórki NZS. Był działaczem Solidarności Walczącej i Partii Wolności. W stanie wojennym dwukrotnie uciekł z więzienia. Za zdewastowanie konsulatu ZSRR w Poznaniu stanął przed sądem. W sumie był dwukrotnie internowany, trzykrotnie aresztowany i wielokrotnie zatrzymany za działalność polityczną. Prowadził podziemną działalność wydawniczą - założył wydawnictwo "WiS". Był wówczas również fundatorem i organizatorem bezpłatnych wakacji dla dzieci z ubogich rodzin.
W czerwcu 2007 otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację. Niedawno otrzymał tytuł Ambasador Dobra.
Maciej Frankiewicz od zawsze interesował się sportem. Był pomysłodawcą poznańskiego maratonu, w którym brał udział co roku. To za jego kadencji powstało wiele boisk ze sztuczną trawą na terenie także łazarskich szkół.
Drugą pasją Prezydenta Macieja Frankiewicza były konie - należał do Pułku Ułanów Poznańskich. Kolejnym z zamiłowań była wspinaczka górska. W zeszłym roku zdobył górę Elbrus, a także wielu innych najwyższych szczytów Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Urodził się 14 grudnia 1958 roku w Poznaniu. Zmarł 16 czerwca 2009 w szpitalu w Śremie po wypadku podczas jazdy konnej.
Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole AZ, kwatera 2.

Odeszli od nas osoby zapomniane, pozostawione same sobie. O zmarłych nie powinno się źle mówić, ale wypada o nich wspomnieć.

Ryszard Kuchciński - nazywany przez niektórych "Żulem Rychem". Bezdomny, który koczował przy skrzyżowaniu Potockiej i Głogowskiej. Kilka lat temu został eksmitowany ze swojego mieszkania przy ulicy Klaudyny Potockiej. Przez 4 lata okupywał klatki schodowe budynków przy ulicy Załęże. Spacerujący ulicą Głogowską mogli zaobserwować pojawiające się fotele i krzesła w pobliżu apteki Św.Łazarza, na których koczował często "Rysiu".
Zmarł 16 lipca 2009. Spoczywa na Cmentarzu Miłostowskim, pole 29.

Wspominamy też znanych mieszkańców Łazarza, którzy odeszli w minionych latach:

Ks. Prałat Bolesław Exler - urodził się w 1932 r. na poznańskich Jeżycach. Ks.Bolesław przybył do Parafii Matki Boskiej Bolesnej w okresie wiosny Stanu Wojennego. Z inicjatywy ks. prałata Bolesława Exlera zaczęto odprawiać msze św. za ojczyznę, a później także za Ks.Jerzego Popiełuszkę. To właśnie Księdzu Bolesławowi powierzono w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Św. funkcję komentatora uroczystej Eucharystii na Łęgach Dębińskich, a podczas drugiej pielgrzymi składał dary wraz z Prezydentem Poznania Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem. W 2000 roku Ksiądz Bolesław Exler otrzymał tytuł Prałata od samego Jana Pawła II. W czerwcu 2003 r. z powodu złego stanu zdrowia odszedł na emeryturę. Ksiądz Prałat Bolesław Exler jest też laureatem tytułu "Człowiek Roku 1998 Osiedla Łazarz". Ksiądz Prałat Bolesław Exler zmarł 25 kwietnia 2005 r., pochowany został 28 kwietnia 2005 r..
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera Iak.

Jan Komarnicki - przez 23 lata związany był z Klubem Osiedlowym "Krąg", najpierw w kole fotograficznym, które prowadził przez 10 lat, a później przewodniczący Klubu Seniora "Bamberka". Jan Komarnicki był także członkiem zespołu kabaretowego "Wiosenne Krokusiki" oraz Przewodniczącym Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Był organizatorem licznych imprez, wycieczek i spotkań oraz współorganizatorem corocznego dzielnicowego święta – Dni Łazarza. W 1994 roku otrzymał tytuł "Człowieka Roku".
Doskonale znał się na komputerach. Pomimo późnego wieku doskonale korzystał z takich programów jak Word czy Excel, a korzystanie z Internetu nie było dla niego problemem. Miał 82 lata. Zmarł 16 października 2007 roku.
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IIIL.

Pamiętajmy nie tylko raz do roku!


Komentarze (4)

02-11-2009 18:43:18
madzia
Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy...
02-11-2009 18:41:57
madzia
+ + +
01-11-2009 22:09:29
max
[*]
01-11-2009 15:04:06
Ksia
Wiieczny odpoczynek racz im dać Panie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lis

do 29-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Fit Expo: Fitness & Sport Park" - targi sportoweODWOŁANE

04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: