Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"93" zniknie z Łazarza. ZTM zapewnia:jak będzie potrzeba uruchomi dodatkowy tramwaj lub przywróci 93 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"93" zniknie z Łazarza. ZTM zapewnia:jak będzie potrzeba uruchomi dodatkowy tramwaj lub przywróci 93
07-10-2009 01:10   Janusz Ludwiczak
W czwartek na dwa miesiące z Łazarza znikną autobusy linii nr 93. ZTM zachęca pasażerów do korzystania z "siódemki". Jednak tramwaje aż na dwa miesiące mogą być obładowane. ZTM analizować będzie sytuacje i potoki pasażerskie na Przybyszewskiego i Reymonta. Jeśli będzie taka potrzeba, ZTM przywróci "93" na Górczyn, który na czas remontu kursować z Osiedla Sobieskiego tylko do Ogrodów.

W czwartek rozpocznie się trwający aż dwa miesiące remont nawierzchni na ulicy Żeromskiego (pomiędzy Dąbrowskiego, a Św. Wawrzyńca). Na ten czas swoje trasy zmienią m.in. autobusy linii nr 82 i 93, które łączą Łazarz i Górczyn z północną częścią miasta.

Zmiany czekać będą pasażerów autobusów linii nr 82, które w kierunku Górczyna kursować będzie objazdem prowadzącym ulicami Wojska Polskiego, Niestachowska, Św. Wawrzyńca, Polską, Nowiną i Szpitalną. W kierunku przeciwnym autobusy te kursować będą bez zmian.

Największe zmiany dotkną jednak pasażerów linii nr 93, która zostanie skrócona tylko do Ogrodów. Oznacza to, że "93" zniknie z Łazarza i nie będzie dojeżdżać do dworca na Górczynie.

Skasowanie linii nr 93 z ulicy Arciszewskiego i Przybyszewskiego bardzo oburzyło naszych Czytelników - oto kilka opinii na ten temat:

pasazerka
Kasują 93 czy oni są nie poważni? Czemu więc 82 i 91 też nie zostały skrócone do Ogrodów? Skoro 82 i 91 jadą objazdem, dlaczego 93 też nie jedzie przez Św.Wawrzyńca, Polską i Nowinę? Pardomn, 93 jedzie tym objazdem, ale dlaczego nie jedzie dalej Przybyszewskiego, Reymonta, Arciszewskiego i Ściegiennego na Górczyn? Niech mi to MPK uzasadni.

max
Czy ich pogięło? Dlaczego tak po prostu usunęli autobus 93, który jest linią główną?? Pomijam, że kto korzysta z 93, jak na Piątkowo dociera 14, ale w okolice Os.Marysieńki, Wieży RTV, Wojska Polskiego można dojechać w zasadzie 93. Jeśli były problemy techniczne to MPK nie mogło uruchomić np. 193 z Górczyna trasą 93 na Ogrody??? Niech jeszcze usuną 82, bo po co, na Grunwald można dojechać tramwajem i dalej autobusem wzdłuż Bukowskiej.

Mateusz
Kpina i tyle z tym 93. Może coś się uda jednak wywalczyć.

Jak się dowiedzieliśmy ZTMk, który jest odpowiedzialny za komunikację skrócił autobusy linii nr 93 do Ogrodów przede wszystkim w obawie o korki i związane z tym opóźnienia w rozkładach.

W naszej rozmowie telefonicznej Rafał Kupś z Zarządu Transportu Miejskiego przyznał, że "Postanowiliśmy obsłużyć przede wszystkim pętle Ogrody". Tym samym wicedyrektor ZTM proponuje i zachęca do korzystania z tramwajów linii nr 7, których trasa przebiega po trasie autobusów linii 93.

ZTM będzie od czwartku na bieżąco analizował i przyglądał się sytuacji komunikacyjnej. Jeżeli będzie taka potrzeba wprowadzone zostaną inne warianty: między innymi dodanie tramwaju dodatkowego lub nawet przywrócenie autobusów linii nr 93 do pętli Górczyn Dworzec.

Nowe trasy łazarskich autobusów od czwartku 8 października na okres ok. 2 miesięcy:

 • LINIA NR 82:
  OS.WICHROWE WZGÓRZE - ... po stałej trasie - Niestachowska - Św. Wawrzyńca - Polska - Nowina - Szpitalna - Grochowska - ... - GÓRCZYN DWORZEC.
  Powrót po stałej trasie (przejazd ulicą Żeromskiego nitką zachodnią)
 • LINIA NR 93:
  Skrócona do OGRODÓW - nie będzie kursować ulicą Arciszewskiego!
  SOBIESKIEGO DWORZEC - ... po stałej trasie - Niestachowska - Św. Wawrzyńca - Polska - Nowina - Szpitalna - OGRODY - Szpitalna - Dąbrowskiego - Żeromskiego - Niestachowska - ... - SOBIESKIEGO DWORZEC
 • Na trasie objazdu autobusy linii nr 82 (w kierunku Górczyna) zatrzymywać się będą na tymczasowym przystanku zlokalizowanym przed skrzyżowaniem ulic Nowina/Szpitalna na ul. Nowina.
 • Autobusy linii nr 82 jadące w kierunku ulicy Niestachowskiej, zatrzymywać się będą na przystanku nocnym "Żeromskiego" zlokalizowanym na ulicy Dąbrowskiego przed skrzyżowaniem Żeromskiego/Przybyszewskiego.

Równocześnie z dniem 8 października zmienią się rozkłady jazdy autobusów linii nr 82 i 93.
Aktualny rozkład jazdy - najbliższe odjazdy z przystanków Łazarza można sprawdzić wybierając numer linii i kierunek z prawego menu naszego portalu w rubryce "ROZKŁADY JAZDY".

W naszej sondzie pytamy Państwa: Czy pomimo remontu na ulicy Żeromskiego i korków autobusy linii nr 93 powinny kursować na Łazarz i Górczyn? Zapraszamy do głosowania i wypowiadania się - co Państwo sądzą na ten temat?

KOMENTARZ OD REDAKCJI
Remont, remontem. Wiadomo trzeba wymienić nawierzchnię i żeby było lepiej musi być gorzej. Dlatego jakoś wytrwamy objazdy i korki. Jednak dlaczego ZTM skasował autobusy linii nr 93 na odcinku Żeromskiego - Górczyn Dworzec, co dotknęło też mieszkańców Łazarza. Linia nr 93 jest główną linią, co oznacza, że w godzinach szczytu autobusy te kursują co 12 minut. Na dodatek "93" od lat kursuje pomiędzy Górczynem, a Piątkowem. Od czwartku ZTM poprowadzi objazdami autobusy zarówno linii 82, 91, 95 jak i 93 przez Św. Warzyńca, Polską i Nowinę, jednak tutaj na Ogrodach swoją trasę zakończy "93". Jest to sytuacja niezrozumiała. Skoro autobusy linii 82 i 91 poprowadzono dalej stałymi trasami, to dlaczego autobusy linii 93 nie pojadą dalej na Górczyn? Czy to taki wielki problem byłby poprowadzić "93" objazdem przez Św. Wawrzyńca, Polską, Nowinę, Szamarzewskiego i dalej Przybyszewskiego, Reymonta, Arciszewskiego i Ściegiennego na Górczyn? Jeśli faktycznei "93" ma obsłużyć pętle Ogrody, nie można uruchomić z Ogrodów na Górczyn dodatkowej linii autobusowej po trasie linii 93?
Pasażerowie "93" mają przesiąść się do "siódemki". Owszem częściowo trasa linii nr 93 dubluje się z tramwajami linii nr 7, jednak wolę nie myśleć jak "obładowane" będą już od czwartku bimby. Cóż niech miasto powołuje kolejne Zarządy Transportu Miejskiego z pewnością będziemy mieli coraz lepszą komunikację miejską. No przecież priorytetem dla miasta miał być transport publiczny, który jest też ekologiczny. Konferencja klimatyczna przeszła do historii, a oferta ZTM i MPK pomału nie zachęca już do korzystania z tramwajów i autobusów. Chyba czas przesiąść się albo na rower lub własne nogi, albo niestety stać w korku, ale przynajmniej własnym autkiem.


Komentarze (10)

08-10-2009 15:56:50
max
Czyli "Mateusz powiadasz, że pomysł z 27 ciekawy? Co na to MPK i ZTM? Skoro Piątkowo i pestka ma swoje 26, dlaczego z Ogrodów na Górczyn zamiast 93 nie możemy dojeżdżać 27? I tak samo jak 26 prosimy o tramwaj kursujący co 5-10 minut od 6:30 do 11:00. Ale mam wrażenie, że oni tylko o pestkę dbają.
07-10-2009 21:23:01
Mateusz
Zdanie "Konferencja klimatyczna przeszła do historii" nie jest prawdą. Gdyby tak było to dziś na przodach autobusów nie trzeba by było „podziwiać” ohydnych nalepek z COP14! No cóż, to tylko MPK Poznań. W Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku coś takiego by było nie do pomyślenia. Takie szpetne coś by było usunięte (o ile ktoś by wpadł na tak idiotyczny pomysł by to w ogóle naklejać to na przody autobusów) zaraz po zakończeniu wydarzenia.
07-10-2009 21:14:08
Mateusz
Co do rekordu to został on pobity, ale w MZK Zielona Góra. Do Ikarusa 280 weszło ponad 300 ludzi. Pomysł z 27 ciekawy, ale dobrze wiemy, że ZTM niczego takiego raczej nie ma w planach.
07-10-2009 19:34:51
tonny
Nadal nie rozumiem, dlaczego skraca się 93?
07-10-2009 17:40:22
madzia
Z Piątkowa na Górczyn jedziesz 93? Nie bardziej opłacałoby Ci się 14-tką? Nie zmienia to faktu, że ZTM przesadził. Ten autobus jest naprawdę potrzebny. Wolę nie myśleć, jaki od jutra będzie ścisk w "siódemce".
07-10-2009 17:11:21
589C
to są kpiny jak tylko powstał ztm to jest jeden wielki burdel ja dojeżdżam z piątkowa na górczyn i co dalej przecież 93 może jechac na górczyn i tu chodzi o oszcaędności kosztem pasazerów
07-10-2009 15:01:09
bhp
ja bym chcial by w koncu jakas inspekcja ruchu zatrzymala pojazd do ktorego weszlo wiecej osob niz w specyfikacji - bo nie wierze ze scisk jaki panuje w tramwajach przewidzial projektant. przewozenie wiecej osob jest karalne
07-10-2009 12:42:21
pasazerka "zielonej" taksówki
Czemu ZTM nie ogłosi przetargu na nowego przewoźnika? W Krakowie czy Gdańsku jeździ nie tylko MPK, ale np. Mobilis czy Planetobus. Jednak wywnioskować można, że winne jest nie MPK, lecz ZTM. A Panu Kupś-iowi polecam jutro wsiąść ok.7:30 do tramwaju linii nr 7 z Głogowskiej/Hetmańskiej zobaczymy czy będzie mu miło jechać w takich tłoku. Już od rozpoczęcia roku akademickiego siódemka jest obładowana, że nie idzie wsiąść. Od października, gdy przyjechali studenci zrobiło się jeszcze weselej. A może ZTM chce pobić rekord Ginesa - ile pasażerów zmieści się do tramwaju? Takie rekordy pobitu już w Częstochowie - tam do autobus weszło ok.300 osób.
07-10-2009 11:54:36
piter
mogliby przesunac troche godziny kursowania 7 i 93 (jak wroci za 2miesiace) bo obecnie to w dni robocze po godz 19:30, a takze w cale soboty i swieta od ul. Arciszewskiego do Zeromskeigo 7 i 93 jada w tym samym czasie i jak ucieknie 7 lub 93 to trzeba czekac 20minut, zeby sie dostac z Arciszewskiego czy Ronda Jezioranskiego na Bukowska czy Zeromskiego(Dabrowskiego)
07-10-2009 09:56:56
max
Trzymamy pana Kupsia za słowo: więc jeżeli od jutra zapchana będzie 7mka chcemy dodatkowego tramwaju - ale tzn. dodatkowej linii np. 27: GÓRCZYN - Głogowska - Hetmańska - Reymonta - Przybyszewskiego - OGRODY lub przywrócenia autobusów 93.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: