Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Hetmańskiej wytną kasztanowce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Hetmańskiej wytną kasztanowce
28-09-2009 14:34   Janusz Ludwiczak
Już niebawem na ulicy Hetmańskiej wyciętych zostanie ponad 20 drzew. Wszystko za sprawą m.in. szrotówka-kasztanowcowiaczka i zanieczyszczenia środowiska od samochodowych spalin.

Osłabione i chore kasztanowce zostaną wycięte. Z ulicy Hetmańskiej zniknie ponad 20 drzew. Kasztanowce zostaną usunięte, gdyż są chore i zaatakowane m.in. przez szkodnika - szrotówka- kasztanowcowiaczka. Drzewa ucierpiały także przez zanieczyszczenia od spalin.

O sprawie zaalarmował nasz Czytelnik, Karol Kroll, który zauważył namalowane na drzewach numery, co oznacza, że drzewa czeka wycinka.
Kasztanowce zostaną wycięte w ramach uszczuplania uszkodzonych i osłabionych drzew. Większość z nich to schorowane lub poobijane przez samochody. Do tej degradacji dodajmy również zimowe posypywanie solą jezdni. Ten czynnik ma ogromny wpływ na układ odpornościowy drzewa. Resztę dokonały służby miejskie przycinając co roku korony drzew tzw. kosmetyki drzew. Kasztanowce zostały osłabione i pozbyto naturalnego sposobu odnowy i obrony tym samym są podatne na wszelkie choroby i wirusy. Możemy się spodziewać iż niebawem, że z ulicy Hetmańskiej i sąsiadujących znikną kolejne drzewa. Tuż przy ul. Hetmańskiej a dokładnie mówiąc odcinek Palacza do Hetmańskiej nie ma już żadnego drzewa. Taki sam los czeka ulicę Hetmańską - taki przykry mail otrzymaliśmy na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) od naszego Czytelnika, Karola Krolla.

Zarząd Zieleni Miejskiej uspokaja. Drzewa muszą zostać usunięte, ale w najbliższym czasie na Hetmańskiej zostaną zasadzone nowe drzewa.
Kasztanowce na ulicy Hetmańskiej to egzemplarze będące w złej kondycji zdrowotnej, zamierające od wierzchołka, z pękniętymi konarami. Podczas silnego, porywistego wiatru z ich koron odłamują się gałęzie lub całe konary i, upadając na jezdnię lub pobliskie torowisko tramwajowe, grożą spowodowaniem nieszczęśliwego wypadku. W obecnym stanie drzewa te zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz negatywnie oddziałują na stan fitosanitarny pozostałych drzew rosnących w pasie drogowym.
Wnioskodawca, czyli Zarząd Dróg Miejskich, został zobowiązany do posadzenia (w terminie do 30 listopada 2010r. 25 drzew – kasztanowców czerwonych na ulicy Hetmańskiej celem zrekompensowania ubytku w zadrzewieniu. Posadzone zostaną duże, rozrośnięte egzemplarze o obwodzie pnia minimum 14cm
- poinformował nas w mailu Zarząd Zieleni Miejskiej.


R E K L A M A

Fot: Karol Kroll
Zdjęcie przesłane na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl

Komentarze (7)

28-09-2009 15:33:30
zielony
Nie pozwolę na to. Jutro przypinam się do drzew. Ktoś chce mi potowarzyszyć?
23-09-2009 09:28:53
max
Oj nie bój się nie długo. Gdybyś maxior oglądał WTK to byś wiedział, że Stary Browar bardzo dba o kasztanowce w Parku Dąbrowskiego. Jakoś drzewa nie są zaatakowane przez szrotówka. Na Hetmańskiej mogło być tak samo - wystarczyło wpuścić ogrodników z ZZM, aby grabili liście. Wystarczyło też, aby drzewa od czasu do czasu były przycinane. No, ale najlepiej to zawsze wszystko wyciąć.
23-09-2009 06:55:57
maxior
max nie ma co znawca z ciebie jak nie wiem grabienie lisci powoduje przedluzenie zycia drzew o ja - dlugo nad tym myslales ??
22-09-2009 11:39:18
max
Nie ma wątpliwości, drzewa są chore i będzie trzeba je wyciąć. Jadnak jak Zarząd Zieleni Miejskiej i Zarząd Dróg Miejskich mogli doprowadzić do takiego stanu drzew. Jakoś w Parku Dąbrowskiego Stary Browar dba o kasztanowce, codziennie grabią i zbierają liście. Drzewo łatwo się wycina, ale trudno odrasta - potrzeba lat i pokoleń
20-09-2009 21:09:08
ASior
wycinanie drzew i zasiewaie nowych tu nic nie da. trzeba wywalic ruch tranzytowy z miasta. niech jezdza autostrada, a nie hetmanska!
20-09-2009 17:53:37
kasia
Ja też coś widziałam chyba od wiosny,I to nie tylko na kasztanowcach, ale i na niektórych akacjach, w tym takich, których bym nie posądziła o złą kondycję. Z tym że nie widziałam że na wszystkich, a z liczby 20 podanej wyżej wynika że chodzi o wszystkie. Może zmienili koncepcję, czy tego nie można już odkręcić??? Jeżdżę tamtędy często tramwajem, ale przypadkowo nie byłam od dwóch tygodni. Wiadomość bardzo smutna. Drzewo ścina sie szybko, a rośnie powoli, jeśli te nowe przetrwają nasze zimy, spaliny, szrotawki oraz zaniedbanie ze strony Zarządu Dróg Miejskich, widok zbliżony do tego, do którego przywykłam, zobaczę jako staruszka.
19-09-2009 12:22:24
madzia
nowe drzewa do 30 listopada 2010? Czy ich pogięło? pewnie, niech robią tak jak na konferencję kilmatyczną. zasadzona zimą zeszłego roku zimą w większości się nie przyjęła
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: