Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
R E K L A M A
Łazarz 2019

Wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz najważniejszym wydarzeniem 2019 roku

41,75% naszych Czytelników biorących udział w plebiscycie "ŁAZARZ2019 – dzielnicowe podsumowanie roku" uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku były wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. Na drugim miejscu znalazło się nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego, a na trzecim tragiczne wypadki na Głogowskiej i Hetmańskiej. Wśród osób biorących udział w naszym plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze łazarskie 2020".

W 20. dniu 2020 roku zaprosiliśmy Państwa do udziału w naszym plebiscycie, który zorganizowaliśmy już po raz dziesiąty. Sporo się działo w minionym roku, dlatego wybraliśmy 10 najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Łazarzu. Przez cały ubiegły tydzień czekaliśmy na Państwa głosy.

Uczestnicy naszego plebiscytu uznali, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku były wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz (41,75% głosów).
W marcu odbyły się wybory osiedlowe. Na Łazarzu o 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych. Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka

Na drugim miejscu znalazło się nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego we wszystkich łazarskich parafiach (18,45% głosów)..
W listopadzie we wszystkich łazarskich parafiach: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła odbywała się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia. Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".

Z kolei trzecim najważniejszym wydarzeniem były: Tragiczne wypadki: Na Hetmańskiej 8-latek ginie pod kołami tramwaju, na Głogowskiej pieszą potrąca samochód
5 czerwca ok. godz. 19:40 na ul. Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa wpadł 8-letni chłopak. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować. Według ustaleń biegłych zarówno 8-latek jak i motornicza mieli czerwone światło i nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu. Po tragicznym wypadku wprowadzono zmianę organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu. Zlikwidowany został lewoskręt z ulicy Hetmańskiej (od strony Głogowskiej) w Dmowskiego. Kierowcy, którzy chcą dostać się na Łazarz muszą dojechać do skrzyżowania z Kolejową.
Z kolei 7 grudnia po godz. 5 doszło do potrącenia pieszej na ul. Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z Berwińskiego. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy trzy godziny później 63-letnia kobieta zmarła. Z zapisu monitoringu wynika, że 28-letni mężczyzna prowadzący samochód marki Peugeot 206 jechał powyżej 50 km/h. Po tym wypadku miasto zdecydowało o całodobowym uruchomieniu wszystkich sygnalizacji świetlnych na Głogowskiej.

Wśród uczestników plebiscytu i osób głosujących rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2020". To już 14. edycja naszego kalendarza, którego temat przewodni brzmi "Łazarz, który nigdy nie powstał". Lodowisko w Parku Kasprowicza, hotel Qubus przy Dworcu Zachodnim, nowe centrum targowe w miejscu Adrii, teatr akrobatyczny w dawnej parowozowni przy Kolejowej czy Metropolis – to inwestycje, które nie powstały i raczej nie powstaną na Łazarzu, a w tym roku minie 120. rocznica przyłączenia Łazarza do Poznania. Dodatkowo, na ostatniej stronie znalazł się plan Łazarza.

Wyniki plebiscytu "ŁAZARZ2019 – dzielnicowe podsumowanie roku":

  1. Wybory i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpił dotychczasowych radnych – 41,75% (43 głosy)
  2. Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie – 18,45% (19)
  3. Tragiczne wypadki: Na Hetmańskiej 8-latek ginie pod kołami tramwaju, na Głogowskiej pieszą potrąca samochód – 14,56% (15)
  4. Głogowska/Hetmańska: Powstało nowe przejście po południowej stronie skrzyżowania – 7,77% (8)
  5. Trzy miesiące bez tramwajów na Głogowskiej – przepełnione i za rzadko jeżdżace autobusy, brak ławek na przystanków – 5,83% (6)
  6. Łazarz świętował po raz 30. Maria Paradowska została "Człowiekiem Roku Łazarza 2019", Jerzy Babiak "Człowiekiem 30-lecia" – 4,85% (5)
  7. Łazarski radny Franciszek Sterczewski został posłem – 3,88% (4)
  8. Niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Teresa May i inni przywódcy spotkali się na MTP – 1,94% (2)
  9. Nawałnica przeszła przez Łazarz. Silny wiatr wyrwał kilka drzew. Wierzba w Ogrodzie Łazarz poszła pod topór. Drzewo zagrażało bezpieczeństwu – 0,97% (1)
  10. Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – 0% (0 głosów)

"Kalendarze łazarskie 2020" otrzymują:
• Paweł Strzelecki
• Maria Wojciechowska
• Ewa Najrzał
• Andrzej Moliński
• Małgorzata Nowak
• Bartek Ziebart
• Małgorzata Skrzypczak
• Tomasz Masłowski
• Katarzyna Kaczmarek
• Łukasz Kowalewski

Laureatom gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą.

Dziękujemy za udział w plebiscycie "ŁAZARZ2019 – dzielnicowe podsumowanie roku".

Najważniejsze łazarskie wydarzenia 2019 roku (w porządku chronologicznym):

  Zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpił dotychczasowych radnych
W marcu odbyły się wybory osiedlowe. Na Łazarzu o 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych.
Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka.
ZOBACZ WIĘCEJ: Zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpi dotychczasowych radnych
ZOBACZ WIĘCEJ: Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie. Andrzej Janowski został przewodniczącym {>WIDEO}
  Głogowska/Hetmańska: Powstało nowe przejście po południowej stronie skrzyżowania
W kwietniu oddano do użytku nowe przejście, które powstało po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej (od strony Palacza). Dzięki nowemu przejściu znacznie skróciła się droga dojścia np. z przystanku autobusu linii nr 179 czy sklepów na os. Hetmańskie.
ZOBACZ WIĘCEJ: Głogowska/Hetmańska: Powstało nowe przejście po południowej stronie skrzyżowania
  Łazarz świętował po raz 30. Maria Paradowska została "Człowiekiem Roku Łazarza 2019", Jerzy Babiak "Człowiekiem 30-lecia"
Ponad 50 imprez przez dziewięć dni: koncerty, festyny, wystawy, wycieczki i imprezy sportowo-rekreacyjne, a na zakończenie barwy korowód główną ulicą dzielnicy – to wszystko odbyło się na przełomie maja i kwietnia z okazji 30. jubileuszowych Dni Łazarza, czyli organizowanego od 1987 r. najstarszego i największego święta dzielnicowego w Poznaniu.
Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2019" otrzymała Maria Paradowska, dyrektor Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej otrzymał pośmiertnie Jacek Hałasik. Ponadto przyznana została nagroda "Człowiek 30-lecia Łazarza", którą otrzymał Jerzy Babiak.
ZOBACZ WIĘCEJ: 30. jubileuszowe Dni Łazarza {SERWIS INFORMACYJNY}
  Tragiczne wypadki: Na Hetmańskiej 8-latek ginie pod kołami tramwaju, na Głogowskiej pieszą potrąca samochód
5 czerwca ok. godz. 19:40 na ul. Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa wpadł 8-letni chłopak. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować. Według ustaleń biegłych zarówno 8-latek jak i motornicza mieli czerwone światło i nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu. Po tragicznym wypadku wprowadzono zmianę organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu. Zlikwidowany został lewoskręt z ulicy Hetmańskiej (od strony Głogowskiej) w Dmowskiego. Kierowcy, którzy chcą dostać się na Łazarz muszą dojechać do skrzyżowania z Kolejową.
Z kolei 7 grudnia po godz. 5 doszło do potrącenia pieszej na ul. Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z Berwińskiego. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy trzy godziny później 63-letnia kobieta zmarła. Z zapisu monitoringu wynika, że 28-letni mężczyzna prowadzący samochód marki Peugeot 206 jechał powyżej 50 km/h. Po tym wypadku miasto zdecydowało o całodobowym uruchomieniu wszystkich sygnalizacji świetlnych na Głogowskiej.
ZOBACZ WIĘCEJ: Tragiczny wypadek Hetmańska/Dmowskiego: motorniczej postawiono zarzuty
ZOBACZ WIĘCEJ: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Głogowskiej
  Niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Teresa May i inni przywódcy spotkali się na MTP
Na początku lipca na Targach odbył się Szczyt Bałkański. Podczas trzydniowego wydarzenia przywódcy krajów omawiali kwestie gospodarcze, bieżące zagadnienia z obszaru polityki zagranicznej, tematykę bezpieczeństwa (m.in. w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego, przestępczości zorganizowanej, migracji), wyzwania dotyczące bezpieczeństwa regionalnego oraz kwestie bilateralne i prawne w sprawie przyszłego wejścia sześciu krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa) do Unii Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Angela Merkel - kanclerz Niemiec, Theresa May - premier Wielkiej Brytanii, prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także inni przywódcy krajów europejskich.
ZOBACZ WIĘCEJ: Niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Teresa May i inni przywódcy spotkali się na MTP
  Trzy miesiące bez tramwajów na Głogowskiej – przepełnione i za rzadko jeżdżace autobusy, brak ławek na przystanków
W połowie czerwca rozpoczął się remont sieci wodociągowej i torowiska na ul. Głogowskiej. Tramwaje zastąpiły autobusy linii nr 149, 175 i 180, które jeździły za rzadko i były przepełnione.
ZOBACZ WIĘCEJ: Autobusy zastępujące tramwaje na Głogowskiej są za krótkie i jeżdżą za rzadko
ZOBACZ WIĘCEJ: Bimby wróciły na Głogowską. Wymieniono stare podkłady, które były przegniłe
  Nawałnica przeszła przez Łazarz. Silny wiatr wyrwał kilka drzew. Wierzba w Ogrodzie Łazarz poszła pod topór. Drzewo zagrażało bezpieczeństwu
W wyniku potężnej burzy, jaka miała miejsce pod koniec sierpnia silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami w rejonie ulicy Potockiej. Na Limanowskiego kilka drzew spadło na zaparkowane samochody. Wiatr powalił też drzewa m.in. przy ul. Hetmańskiej, Dmowskiego, w Parku Wilsona i Parku Kasprowicza.
W październiku znajdująca się w Ogrodzie Łazarz wysoka wierzba musiała zostać przycięta, gdyż drzewo zagrażało życiu i bezpieczeństwu przechodniów, mogło również spaść na pobliskie budynki.
ZOBACZ WIĘCEJ: Nawałnica przeszła przez Łazarz. Silny wiatr wyrwał kilka drzew
ZOBACZ WIĘCEJ: Wierzba w Ogrodzie Łazarz poszła pod topór. Drzewo zagrażało bezpieczeństwu
  Łazarski radny Franciszek Sterczewski został posłem
Franciszek Sterczewski, znany społecznik, organizator i pomysłodawca "Łańcuchów Światła", który w marcu został wybrany do Rady Osiedla Św. Łazarz, jesienią zdobył mandat posła. W całym okręgu obejmującym miasto Poznań i powiat poznański uzyskał 25 060 głosów (4,87%), z czego w samym Poznaniu - 18 105 (5,95%), a w powiecie - 6 955 (3,31%).
ZOBACZ WIĘCEJ: Franciszek Sterczewski został posłem: "Chciałbym dalej pozostać radnym osiedla Św. Łazarz"
ZOBACZ WIĘCEJ: Poseł Franciszek Sterczewski dostał od rady osiedla buty o dwa numery za duże
ZOBACZ WIĘCEJ: Poseł Franciszek Sterczewski jednak zarabiał – pojawiło się nowe oświadczenie majątkowe
  Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie
W listopadzie we wszystkich łazarskich parafiach: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła odbywała się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia.
Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".
ZOBACZ WIĘCEJ: Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie {? GALERIA ZDJĘĆ}
ZOBACZ WIĘCEJ: Wierni powitali ikonę Jasnogórską na Rynku Łazarskim. Mieszkaniec: "Ulica to nie miejsce wyznaniowe"
  Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy"
Pod koniec listopada zakończyła się rewitalizacja skweru przy ul. Kolejowej, pomiędzy Potockiej i Hetmańskiej. W ramach inwestycji posadzono 21 drzew i ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych. Pojawiły się również nowe ścieżki, stojaki rowerowe i ławki w kształcie łuków.
Łazarski radny Wojciech Kosiedowski zaproponował, by skwer ten otrzymał imię Jerzego Pertka – pisarza, dziennikarza i publicysty.
ZOBACZ WIĘCEJ: Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – za 430 tys. zrewitalizowano skwer
ZOBACZ WIĘCEJ: Rada osiedla chce, by skwer przy Kolejowej otrzymał imię Jerzego Pertka


Nagrody w konkursie ufundowali:


PIECZĄTKI POLIGRAFIA KUBALA UVOPEX


LAZARZ.PL - poznański portal dzielnicowy

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: