Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
R E K L A M A
Łazarz 2017

"Łańcuch światła" najważniejszym wydarzeniem minionego roku

34,43% naszych Czytelników biorących udział w plebiscycie "ŁAZARZ2017 - dzielnicowe podsumowanie roku" uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku był "Łańcuch Światła". W lipcu przez trzy dni w Parku Kasprowicza, pod Areną odbywał się protest w obronie niezawisłości sądów". W sumie w demonstracjach wzięło udział 28 tysięcy osób, z czego tylko w ostatnią niedzielę lipca pod Areną było już 15 tysięcy osób. Na drugim miejscu znalazło się odejście budowniczego kościoła Chrystusa Sługi oraz rolki i kino na dnie basenu, a później rozpoczęcie remontu pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Wśród osób biorących udział w naszym plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2018".

Po raz dziewiąty zorganizowaliśmy plebiscyt "dzielnicowe podsumowanie roku". Sporo się działo w minionym roku, dlatego wybraliśmy 10 najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Łazarzu. Od 15 do 22 stycznia zapraszaliśmy Państwa do wyboru jednego z 10 prezentowanych najważniejszych wydarzeń 2017 roku.

Uczestnicy naszego plebiscytu uznali, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku było: Ponad 15 tysięcy osób stworzyło pod Areną "Łańcuch światła" w obronie sądów – w lipcu przez trzy dni w Parku Kasprowicza każdego wieczoru odbywał się protest "Łańcuch światła - w obronie niezawisłości sądów". W sumie w demonstracjach wzięło udział 28 tysięcy osób, z czego tylko w ostatnią niedzielę lipca pod Areną było już 15 tysięcy osób.

Na drugim miejscu znalazło się odejście budowniczego kościoła Chrystusa Sługi. Ks. Marian Ciesielski, budowniczy kościoła przy Palacza i pomysłodawca utworzenia Parafii Chrystusa Sługi z końcem czerwca przestał być proboszczem parafii na pograniczu Górczyna i Łazarza. Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że od 1 lipca proboszczem Parafii Chrystusa Sługi będzie ks. Rafał Czerniejewski, dotychczasowy proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach.

Z kolei trzecim najważniejszym wydarzeniem było: "Najpierw rolki i kino na dnie basenu, a potem przebudowa kąpieliska" – latem basen pływalni letniej w Parku Kasprowicza zamienił się najpier w arenę dla rolkarzym, a później w salę kinową. W wakacje nie mogliśmy skorzystać z kąpieliska, to ze względu na jego przebudowę, która ruszyła na dobre w październiku. W ramach inwestycji powstaną zupełnie nowe niecki basenów, falista zjeżdżalnia, wodny plac zabaw dla dzieci i tor do street workoutu.

Wyniki plebiscytu "ŁAZARZ2017 - dzielnicowe podsumowanie roku":
1. Ponad 15 tysięcy osób stworzyło pod Areną "Łańcuch światła" w obronie sądów – 34,43% głosów
2. Budowniczy kościoła Chrystusa Sługi odchodzi – 24,59% głosów
3. Najpierw rolki i kino na dnie basenu, a potem przebudowa kąpieliska – 18,03% głosów
4. Opuszczona lokomotywownia zamieniła się w Halę Towarzyską – 14,75% głósów
5. W szpitalu św. Rodziny padł rekord – narodziło się 3-tysięczne dziecko – 4,92% głosów
6. Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego stanął pod szkołą katolicką – 1,64% głosów
–. Przy Arenie odkryto masowy grób niemieckich żołnierzy z 1945 roku – 1,64% głosów
7. Wyburzono stary młyn z XIX w. i zabytkową willę z 1905 r. – brak głosów
–. Gimnazjum 51 przekształca się w liceum terapeutyczne, a przy Arenie powstała nowa podstawówka - reforma oświaty – brak głosów
–. "Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju" – protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji – brak głosów

Wśród biorących udział w plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2018".
Nagrody otrzymują:
• Anna Zakrzewska
• Teresa Wysocka
• Dawid Twardowski
• Małgorzata Nowak
• Grzegorz Tokarski
• Adam Borowicz
• Jolanta Horla
• Dariusz Kołodziejczyk
• Elżbieta Chmura
• Maja Geryszewska
Laureatom gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą.

Dziękujemy za udział w Plebiscycie "ŁAZARZ2017 - dzielnicowe podsumowanie roku".

Najważniejsze łazarskie wydarzenia 2017 roku (w porządku chronologicznym):

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego stanął pod szkołą katolicką
Arcybiskup Stanisław Gądecki odsłonił pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, który stanął przed budynkiem katolickiego gimnazjum i liceum (przy dawnym 8 LO). Uroczystość odbyła się w 125. rocznicę urodzin ks. Czesława Piotrowskiego, z inicjatywy którego wzniesiono szkoły przy Głogowskiej. .
ZOBACZ WIĘCEJ: Pomnik ks. Piotrowskiego stanął przed szkołą katolicką na Głogowskiej. Odsłonięcie w 125. urodziny
ZOBACZ WIĘCEJ: Odsłonięto pomnik ks. Czesława Piotrowskiego w jego 125. urodziny
Najpierw rolki i kino na dnie basenu, a potem przebudowa kąpieliska
Latem basen pływalni letniej w Parku Kasprowicza zamienił się najpier w arenę dla rolkarzym, a później w salę kinową. W wakacje nie mogliśmy skorzystać z kąpieliska, to ze względu na jego przebudowę, która ruszyła na dobre w październiku. W ramach inwestycji powstaną zupełnie nowe niecki basenów, falista zjeżdżalnia, wodny plac zabaw dla dzieci i tor do street workoutu..
ZOBACZ WIĘCEJ: Rolkarze jeździli na dnie basenu w Parku Kasprowicza
ZOBACZ WIĘCEJ: Pokazali "Berlin" na dnie basenu
ZOBACZ WIĘCEJ: Rozpoczął się remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza
ZOBACZ WIĘCEJ: W Parku Kasprowicza praca wre - zakończył się pierwszy etap modernizacji pływalni letniej
Budowniczy kościoła Chrystusa Sługi odchodzi
Budowniczy kościoła przy Palacza i pomysłodawca utworzenia Parafii Chrystusa Sługi z końcem czerwca przestał być proboszczem parafii na pograniczu Górczyna i Łazarza. Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że od 1 lipca proboszczem Parafii Chrystusa Sługi będzie ks. Rafał Czerniejewski, dotychczasowy proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach.
ZOBACZ WIĘCEJ: Benefis proboszcza - budowniczy kościoła Chrystusa Sługi odchodzi
ZOBACZ WIĘCEJ: Wywiad z ks. Rafałem Czerniejewskim, nowym proboszczem Parafii Chrystusa Sługi
Opuszczona lokomotywownia zamieniła się w Halę Towarzyską
Od końca maja do października funkcjonowała Hala Towarzyska, która ożywiła opustoszałą lokomotywownię przy ul. Kolejowej 23. W każdy weekendy odbywały się koncerty, seanse filmowe, dyskoteki, warsztaty kulinarne i nocne targi, na których czekały m.in. food trucki.
ZOBACZ WIĘCEJ: Opuszczona lokomotywownia zamieniła się w Halę Towarzyską - food trucki, koncerty i nocny targ
Wyburzono stary młyn z XIX w. i zabytkową willę z 1905 r.
W maju wyburzono zabytkowy młyn przy ul. Kolejowej 19/21, który powstał pod koniec XIX wieku. "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną" - tłumaczył Miejski Konserwator Zabytków. Jesienią do historii przeszedł kolejny zabytkowy obiekt na Łazarzu. Wyburzono willę przy ul. Lodowej 13. Dom w 1905 roku wybudował Michał Witt dla swej córki Heleny..
ZOBACZ WIĘCEJ: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"
ZOBACZ WIĘCEJ: Wyburzono wybudowaną w 1905 r. zabytkową willę przy Lodowej
Ponad 15 tysięcy osób stworzyło pod Areną "Łańcuch światła" w obronie sądów
W lipcu przez trzy dni w Parku Kasprowicza każdego wieczoru odbywał się protest "Łańcuch światła - w obronie niezawisłości sądów". W sumie w demonstracjach wzięło udział 28 tysięcy osób, z czego tylko w ostatnią niedzielę lipca pod Areną było już 15 tysięcy osób..
ZOBACZ WIĘCEJ: Ponad 13 tysięcy osób stworzyło pod Areną "Łańcuch światła" w obronie sądów {GALERIA ZDJĘĆ, >WIDEO}
ZOBACZ WIĘCEJ: 15 tysięcy "spacerowiczów" domagało się veta prezydenta w Parku Kasprowicza {GALERIA ZDJĘĆ, >WIDEO}
ZOBACZ WIĘCEJ: Tłumy po raz 3 protestowały pod Areną. Małgorzata Ostrowska i Audiofeels zaśpiewali hymn {>WIDEO}
ZOBACZ WIĘCEJ: W sumie ponad 28 tys. ludzi stworzyło pod Areną "Łańcuch światła". Dlaczego protestowaliśmy?
Gimnazjum 51 przekształca się w liceum terapeutyczne, a przy Arenie powstała nowa podstawówka - reforma oświaty
Cztery dni później niż zazwyczaj rozpoczął się nowy rok szkolny. Z początkiem września uczniowie klas 6, zamiast do gimnazjów poszli do klasy 7 szkoły podstawowej. W miejscu Gimnazjum 51 przy Potockiej uruchomione zostało liceum terapeutyczne. Z kolei zamiast Gimnazjum 33 działać będzie Szkoła Podstawowa nr 33. Reforma oświaty spowodowała zmiany również w szkołach katolickich..
ZOBACZ WIĘCEJ: Gimnazjum 51 przekształca się w liceum terapeutyczne, a przy Arenie powstała nowa podstawówka
Przy Arenie odkryto masowy grób niemieckich żołnierzy z 1945 roku
Szczątki nawet 100 żołnierzy niemieckich mogą znajdować się w pobliżu Areny. W październiku podczas prac prowadzonych przy budowie gazociągu przy ulicy Wyspiańskiego robotnicy natrafili na ludzki szkielet. Na miejsce wezwano policję, prokuratura. Podczas przeszukiwania terenu odkryto kolejne szczątki. Okazuje się, że znajduje się tutaj masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku..
ZOBACZ WIĘCEJ: Przy Arenie odkryto masowy grób niemieckich żołnierzy z 1945 roku
ZOBACZ WIĘCEJ: "Może tam spoczywać nawet 100 żołnierzy, którzy byli zwożeni z całego Łazarza"
"Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju" – protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji
31 października w kościele Łaski Bożej przy parku Manitiusa obchodzono 500-lecie Reformacji. W uroczystości wziął udział również ks. abp Stanisław Gądecki, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. "Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju. 100-lecie reformacji przypadło w czasach 30-letniej wojny religijnej. Jubileusz 200-lecia to czas wojny północnej, jaka toczyła się w Europie. 1817 r. to czas wojen napoleońskich. Jubileusz 400-lecia przypadł w czasie kiedy toczył się I wojna światowa. 500-lecie Reformacji dane jest nam obchodzić w czasach pokoju – zaznaczył w kazaniu ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej..
ZOBACZ WIĘCEJ: Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {> WIDEO}
W szpitalu św. Rodziny padł rekord – narodziło się 3-tysięczne dziecko
W przedostatni dzień 2017 roku w szpitalu św. Rodziny przyszła na świat Antonina, która jest 3-tysięcznym poznaniakiem, narodzonym w tym roku. Tak dużej liczby narodzin w klinice ginekologiczno-położniczej przy ul. Jarochowskiego jeszcze nie było.
ZOBACZ WIĘCEJ: W szpitalu św. Rodziny padł rekord – narodziło się 3-tysięczne dziecko


Nagrody w konkursie ufundowali:


PIECZĄTKI POLIGRAFIA KUBALA UVOPEX


LAZARZ.PL - poznański portal dzielnicowy

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: