Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
R E K L A M A
Łazarz 2016

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski i zakopanie na pół wieku Skarbu Łazarza wydarzeniami 2016 r.

25,53% naszych Czytelników biorących udział w plebiscycie "ŁAZARZ2016 - dzielnicowe podsumowanie roku" uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku była 1050. rocznica Chrztu Polski. W kwietniu Sala Ziemi MTP zamieniła się w Salę Sejmową, a w w gimnazjum i liceum katolickim przy ul. Głogowskiej 92 odbyła się Konferencja Episkopatu Polski z udziałem legata papieskiego, prymasa Polski i Węgier, Nuncjusza Apostolskiego oraz 153 biskupów z całej Polski. Z kolei 19,15% głosujących uznało, że najważniejszym wydarzeniem 2016 roku było zakopanie Skarbu Łazarza dla przyszłych pokoleń. Wśród osób biorących udział w naszym plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2017".

Tydzień po rozpoczęciu nowego roku rozpoczęliśmy plebiscyt "ŁAZARZ2016 - dzielnicowe podsumowanie roku". Sporo się działo w minionym roku, dlatego wybraliśmy 10 najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Łazarzu. Od 9 do 15 stycznia zapraszaliśmy Państwa do wyboru jednego z 10 prezentowanych najważniejszych wydarzeń 2016 roku.

Uczestnicy naszego plebiscytu uznali, że najważniejszym wydarzeniem 2016 roku były obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach. Z okazji jubileuszu i początków państwowości w Sali Ziemi MTP odbyło się Zgromadzenie Narodowe, w którym wzięło udział 1200 gości, w tym Prezydent RP, posłowie i senatorowie. Z kolei w gimnazjum i liceum katolickim przy ul. Głogowskiej 92 odbyła się Konferencja Episkopatu Polski z udziałem legata papieskiego, prymasa Polski i Węgier, Nuncjusza Apostolskiego oraz 153 biskupów z całej Polski.

Na drugim miejscu znalazło się zakopanie Skarbu Łazarza dla przyszłych pokoleń. Pamiątkowe zdjęcia przedstawiające Łazarz, listy, rzeźby, obrazy, a nawet zabytkowa kostka brukowa z ulicy Kolejowej i fragment toru tramwajowego z głównej arterii dzielnicy znalazły się w skrzyni nazwanej "Skarb Łazarza", która w ostatnim dniu listopada została zakopana w Ogrodzie Łazarz. Za 50 lat, w 2066 roku "Skarb Łazarza" ma być odkopany, a przyszłe pokolenia mają się przekonać jak żyło się Łazarzanom w drugiej dekadzie XXI wieku.

Wyniki plebiscytu "ŁAZARZ2016 - dzielnicowe podsumowanie roku":
1. Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach – 25,53% głosów
2. Za pół wieku sprawdzą jak żyliśmy w 2016 r. - zakopali Skarb Łazarza dla przyszłych pokoleń – 19,15% głosów
3. Spór o zieleń i miejsca postojowe – 17,02% głosów
4. Tragedia na Potockiej: 55-latek zamordował swoją matkę i sąsiadkę, zadał kilka ciosów swojemu bratu i 10-letniemu bratankowi – 12,77% głosów
5. 400 pielgrzymów z Peru przybyło na Łazarz – 10,64% głosów
6. POSiR planuje zasypanie basenów w Parku Kasprowicza – 6,38% głosów
7. Dopalacze w sklepie modelarskim na Niegolewskich – 4,26% głosów
8. Park(ing) Kasprowicza – 2,13% głosów
8. Padł milion w kolekturze "totka" przy zbiegu Głogowskiej i Palacza – 2,13% głosów
9. Pożar kamienicy przy ul. Kolejowej - ewakuowano 60 mieszkańców – brak głósów

Wśród biorących udział w plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2017". Nagrody otrzymują:
• Tomek Czubak
• Aleksander Freitag
• Krystyna Grzybowska
• Monika Kaczmarek
• Anna Karpińska
• Małgorzata Kolczyńska
• Jacek Niedzielski
• Małgorzata Pańczak
• Maciej Sawala
• Piotr Szelągiewicz
Laureatom gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą.

Dziękujemy za udział w Plebiscycie "ŁAZARZ2016 - dzielnicowe podsumowanie roku".

Najważniejsze łazarskie wydarzenia 2016 roku (w porządku chronologicznym):

Dopalacze w sklepie modelarskim na Niegolewskich
Produkty o nazwie "imitacja sztucznego śniegu", "imitacja mchu japońskiego" można było kupić w sklepie modelarskim przy ul. Niegolewskich. Nie były to jednak produkty do makiet kolejowych, ale dopalacze. W sumie od lutego do kwietnia Sanepid wraz z Policją zabezpieczyli 263 dopalaczy. Właściciel sklepu punktu na Niegolewskich otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i karę grzywny. Mimo to w sklepie modelarskim wciąż były sprzedawane substacje psychoaktywne. Mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod petycją. W ciągu kilku dni zebrano ich ponad tysiąc. W końcu sprawa trafiła do Prokuratury. Zatrzymano kilka osób. Pod koniec kwietnia sklep został na dobre zamknięty.
ZOBACZ WIĘCEJ: Na Niegolewskich powstał kolejny sklep z dopalaczami?
ZOBACZ WIĘCEJ: W sklepie na Niegolewskich zabezpieczono 263 dopalacze. Mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją
ZOBACZ WIĘCEJ: Sklep z dopalaczami na Niegolewskich został zamknięty
Park(ing) Kasprowicza
W niedzielę wieczorem, 13 marca Park Kasprowicza był zastawiony dziesiątkami samochodów. Auta zaparkowane były na alejkach przy pływalni oraz równolegle wzdłuż ul. Jarochowskiego. Po brzegi wypełniony był również parking przy ul. Reymonta, ale również tutaj kierowcy parkowali na trawnikach i ścieżkach dla pieszych! Kierowcy parkowali również na dopiero co wyremontowanych za ponad 210 tys. zł alejkach w Parku Kasprowicza. Jak się później okazało Straż Miejska wystawiła zaledwie 2 mandaty. Podczas kolejnych koncertów w Arenie wszystkie wjazdy zarówno od strony ul. Reymonta jak i Jarochowskiego obstawiła Straż Miejska i grunwaldzcy policjanci.
ZOBACZ WIĘCEJ: Park(ing) Kasprowicza: "Mandatami ukarano 2 osoby"
ZOBACZ WIĘCEJ: Strażnicy zablokowali wjazdy do Parku Kasprowicza, mieszkańcy chcieli fotografować kierowców
Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków państwowości w Sali Ziemi MTP odbyło się Zgromadzenie Narodowe, w którym wzięło udział 1200 gości, w tym Prezydent RP, posłowie i senatorowie. Z kolei w gimnazjum i liceum katolickim przy ul. Głogowskiej 92 odbyła się Konferencja Episkopatu Polski z udziałem legata papieskiego, prymasa Polski i Węgier, Nuncjusza Apostolskiego oraz 153 biskupów z całej Polski.
ZOBACZ WIĘCEJ: Prezydent RP wygłosił w Sali Ziemi MTP orędzie na 1050. rocznicę chrztu Polski
ZOBACZ WIĘCEJ: "Po domach chodzili antyterroryści, wypytywali kto u nas mieszka" - list mieszkańca ul. Śniadeckich
ZOBACZ WIĘCEJ: Biskupi zasiedli w szkolnych ławkach {WIDEO}
Padł milion w kolekturze "totka" przy zbiegu Głogowskiej i Palacza
Właściciel kuponu, który zagrał w grę Lotto Plus w kolekturze w centrum handlowym przy ul. Głogowskiej 138 jako jedyny trafił "szóstkę", tym samym wygrał milion złotych. Milioner kupił zaledwie jeden zakład metodą chybił trafił. Szczęśliwymi liczbami dla gracza okazały się: 1, 12, 18, 19, 22 i 35. Jest to 32 "szóstka" w Lotto Plus.
ZOBACZ WIĘCEJ: Padł milion w kolekturze "totka" przy zbiegu Głogowskiej i Palacza
Tragedia na Potockiej: 55-latek zamordował swoją matkę i sąsiadkę, zadał kilka ciosów swojemu bratu i 10-letniemu bratankowi
W połowie lipca w bloku przy ul. Potockiej 55-letni mężczyzna "tępym narzędziem" zabił swoją 82-letnią matkę i młotkiem ranił swojego brata (48 lat) i 10-letniego bratanka. Mężczyzna zamordował również swoją sąsiadkę. która przyjaźniła się z jego matką.
ZOBACZ WIĘCEJ: Postawiono trzy zarzuty dla mordercy z Potockiej
ZOBACZ WIĘCEJ: "Rzeźnik" z Potockiej oskarżony o dwa morderstwa i usiłowanie zabójstwa swojego 10-letniego bratanka
400 pielgrzymów z Peru przybyło na Łazarz
Do pokonania mieli blisko 12 tysięcy kilometrów. W samolocie spędzili 18 godzin, potem do Poznania przyjechali ośmioma autokarami. Grupa 400 osób z różnych miast z Peru przybyła pod koniec lipca na Łazarz, by wziąć udział w "Dniach w Diecezji", a później Światowych Dniach Młodzieży. Peruwiańczycy nocowali w gimnazjum katolickim lub byli goszczeni przez wiernych z Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
ZOBACZ WIĘCEJ: 400 pielgrzymów z Peru przybyło na Łazarz
POSiR planuje zasypanie basenów w Parku Kasprowicza
W lipcu zrobiło się głośno o planach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, które zakładały zasypanie połowy dużego basenu, zmniejszenie średniego basenu do 1 obecnej powierzchni, a w miejscu zasypanej niecki boisko do piłki siatkowej. O sprawie tej nie wiedziała nic ani Rada Osiedla Św. Łazarz ani również poznańscy radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania. Już w grudniu 2015 r. POSiR zlecił wykonanie projektu budowlanego zakładającego zasypanie znacznej części basenów. Rada Osiedla Św. Łazarz rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją: "Sprzeciwiamy się zmniejszeniu basenów na pływalni letniej w Parku Kasprowicza". Tylko w jedną niedzielę podczas "Letniego Targu przy Arenie" oraz zajęć zumby udało się zebrać ponad 200 podpisów. Udało się osiągnąć kompromis. Obiekt zostanie zmodernizowany, dalej będzie miał długość 50 metrów. Po remoncie duży basen będzie mieć jednakową głębokość 1,3 m. Ponadto powstanie nowa zjeżdżalnia falowa, a przyszłości obok wybudowany zostanie kryty basen.
ZOBACZ WIĘCEJ: "Sprzeciwiamy się zmniejszeniu basenów na pływalni" - ruszyła zbiórka podpisów pod petycją
ZOBACZ WIĘCEJ: POSiR wycofuje się z planów zasypania basenów w Parku Kasprowicza. Będzie modernizacja pływalni
Spór o zieleń i miejsca postojowe
Na ulicy Stablewskiego i Łukaszewicza posadzone zostały nowe drzewa. Jak wyjaśnia Rada Osiedla Św. Łazarz jest to rekultywacja zieleni i przywrócenie stanu pierwotnego. Nowa zieleń nie podoba się jednak wielu mieszkańcom, którzy zwracają uwagę na to, że zmniejszona zostanie liczba miejsc postojowych, szczególnie w okolicach przychodni w obrębie ulic Stablewskiego i Kasprzaka. Przeciwko nasadzeniu drzew i zabraniu miejsc postojowych na ul. Dmowskiego protestuje również Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 77.
ZOBACZ WIĘCEJ: Drużbackiej: "Nie mamy już gdzie parkować, zabiera nam się kolejne miejsca"
ZOBACZ WIĘCEJ: Gorąca sesja Rady Osiedla Św. Łazarz z mieszkańcami o zieleni i miejscach postojowych {WIDEO}
ZOBACZ WIĘCEJ: Rodzice uczniów SP77 protestują przeciwko zabieraniu miejsc postojowych na Dmowskiego
Pożar kamienicy przy ul. Kolejowej - ewakuowano 60 mieszkańców
29 września ok. godz. 3 wybuchł pożar na poddaszu kamienicy przy ul. Kolejowej 46. Na miejscu pojawiło się 11 zastępów, ewakuowano 60 mieszkańców, również sąsiednich kamienic. Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego kamienica została wyłączona z użytkowania. Ewakuowani mieszkańcy przez kilka tygodni przebywali w hotelu przy ul. Łozowej lub znaleźli schronienie u rodzin. Przyczyny wybuchu pożaru badają policyjni kryminalni. Według nieoficjalnych informacji na poddaszu kamienicy doszło do zwarcia skrzynki instalacji elektrycznej.
ZOBACZ WIĘCEJ: Pożar kamienicy przy ul. Kolejowej - ewakuowano 60 mieszkańców
ZOBACZ WIĘCEJ: Ewakuowani lokatorzy kamienicy przy Kolejowej wrócą do swoich mieszkań najwcześniej w listopadzie
ZOBACZ WIĘCEJ: Mieszkańcy kamienicy przy Kolejowej 46 po prawie trzech miesiącach mogą wrócić do swoich mieszkań
Za pół wieku sprawdzą jak żyliśmy w 2016 r. - zakopali Skarb Łazarza dla przyszłych pokoleń
Pamiątkowe zdjęcia przedstawiające Łazarz, listy, rzeźby, obrazy, a nawet zabytkowa kostka brukowa z ulicy Kolejowej i fragment toru tramwajowego z głównej arterii dzielnicy znalazły się w skrzyni nazwanej "Skarb Łazarza", która w ostatnim dniu listopada została zakopana w Ogrodzie Łazarz. Za 50 lat, w 2066 roku "Skarb Łazarza" ma być odkopany, a przyszłe pokolenia mają się przekonać jak żyło się Łazarzanom w drugiej dekadzie XXI wieku.
ZOBACZ WIĘCEJ: Zakopali Skarb Łazarza dla przyszłych pokoleń. Za pół wieku sprawdzą jak żyliśmy w 2016 r. {WIDEO}


Nagrody w konkursie ufundowali:


PIECZĄTKI POLIGRAFIA KUBALA UVOPEX


LAZARZ.PL - poznański portal dzielnicowy

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: