Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 31: Zlikwidujmy wszystkie ławki

Zlikwidujmy wszystkie ławki

Ponad dwa tygodnie temu Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o zlikwidowaniu ławek ze Skweru im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejku Łazarskiego" z powodu bezdomnych. Z ulicy Głogowskiej, przystanków tramwajowych, zwłaszcza przy Dworcu Zachodnim też usuńmy ławki, bo przecież okupują je bezdomni. Jednak nie tędy droga... – o tym w kolejnym felietonie z cyklu: "Piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka"..

Pod koniec września łazarscy radni podjęli uchwałę o usunięciu trzech ławek, znajdujących się na skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskim"). Wielu mieszkańców skarżyło się na osoby bezdomne, które nie tylko okupują ławki, ale załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w krzakach na skwerku.

– Zauważyłem, że panowie zaopatrzyli się nawet w kołdrę i poduszkę. Nie może to być sypialnia i toaleta dla bezdomnych – przyznał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie 13 radnych zdecydowało, że ławki znikną z "Lejku", jedynie 2 osoby wstrzymały się od poparcia tej decyzji.

– To nie jest jedyne rozwiązanie, usunięcie ławek problemu nie rozwiąże. Pokazuje to tylko stan naszych służb – przekonywał radny Roman Modrzyński.

Ławki zostaną przeniesione odpowiednio: na ul. Stablewskiego, w okolicy dawnego budynku 8 LO, na skwer przy ul. Kolejowej oraz na Rynek Łazarski przy stacji roweru miejskiego.

Proponuję również, by zlikwidowane zostały ławki na przystankach tramwajowych czy w okolicy Dworca Zachodniego, bo tam również mogą je okupować bezdomni.

Rada Osiedla Św. Łazarz niestety jest niekonsekwentna. W 2012 r. ławki na skwerze im. Kazimierza Nowaka stanęły z inicjatywy Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania po pozytywnej opinii łazarskiej rady.

– To efekt poprawki budżetowej Komisji Rewitalizacji na 2012 r. na kwotę 200 tys. zł na rozwój małej architektury w śródmieściu, w tym na Łazarzu. Chcieliśmy wskazać, że jest potrzebne w naszym mieście myślenie o tworzeniu przyjaznych miejsc dla mieszkańców, a jednym z jej elementów jest estetyczna mała architektura, w tym ławki. Jest ich bardzo mało w śródmieściu - zarówno na placach jak i ulicach. Trzeba to zmienić, dzięki naszej inicjatywie, realizowanej już przez ZDM i zainteresowaniu rad osiedli to się zaczęło wreszcie zmieniać – mówił portalowi lazarz.pl w październiku 2012 r. Mariusz Wiśniewski, ówczesny Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, obecnie zastępca prezydenta Poznania.

W tym samym roku, w czerwcu 2012 r. na wniosek Rady Osiedla Św. Łazarz zostały zlikwidowane ławki z Placu Wyspiańskiego. Kilka lat wcześniej również z inicjatywy łazarskich radnych zlikwidowana została fontanna z "Lejka Łazarskiego", bo również rzekomo bezdomni traktowali ją jako publiczny szalet i noclegownię.

Jednak nie tędy droga. Likwidacja ławek, w zasadzie ich przeniesienie w inne miejsce problemu nie rozwiąże. Po usunięciu siedzisk z Placu Wyspiańskiego bezdomni przenieśli się do Parku Wilsona. Ławki pojawiły się również na głównej ulicy Łazarza w ramach zadania "Zagospodarowanie zielenią i małą architekturą ulicy Głogowskiej". Czy również za kilka tygodni dowiemy się, że łazarscy radni zdecydowali się na usunięcie ławek, znajdujących się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Strusia?

Czy radni pofatygowali się i dokonali chociaż wizji lokalnej? Niestety posiedzenia komisji odbywają się bardzo rzadko, nawet tylko raz w roku. Ostatnie posiedzenie Komisji Infrastruktury i sprawdzenie stanu chodników miało miejsce w listopadzie 2015 r.

Czy wystarczająca okazała się interwencja Straży Miejskiej, pracowników MOPR i innych miejskich służb? Nikogo siłą nie można zmusić do opuszczenia ławek (znamy przykład pewnej bezdomnej kobiety, która nocuje na ulicy w rejonie Dworca Zachodniego), ale czy wystarczającą pomoc i porady oni otrzymali? Poinformowano ich o możliwości przebywania w noclegowni Caritas przy Krańcowej? Spróbowano również poprosić o pomoc tzw. street-wokerów i Pogotowie Społeczne?

O tym, że likwidacja ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka niewiele da, wskazywaliście Państwo również w komentarzach. 70,8% internautów uznało w naszej sondzie, że likwidacja ławek to zła decyzja, która problemu nie rozwiąże.

Janusz Ludwiczak, 16 października 2016

Skomentuj i weź udział w dyskusji


W kolejnym odcinku (32):
Rada Osiedla Św. Łazarz = prywatny folwark

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: