Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 29: Będziemy mieli teraz dwa nowe dworce główne...

Odcinek 29: Będziemy mieli teraz dwa nowe dworce główne. Poznań G(ł)ówny niech się stanie Poznań City Center

W ubiegłym tygodniu PKP przedstawiło plan tego co stanie się z budynkiem starego dworca. Dotychczasowy gmach Poznania Głównego ma zostać wyburzony, a w jego miejscu stanie nowy z odtworzeniem historycznego wyglądu, w którym znajdzie się centrum obsługi podróżnych. Jak zapewnił Jarosław Bator, członek Zarządu PKP S.A. nie będzie to drugi dworzec. Jak to nie będzie? Skoro znajdą się w nim kasy i informacja kolejowa? Czy na prawdę nie można było zrobić tak od razu? - felieton z cyklu: Piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka.

Mam wrażenie, że kolej nie do końca miała pomysł z nowym dworcem i nie wiedziała co zrobić. Stary dworzec przez 134 lata służył podróżnym. Zamiast go zmodernizować, tak jak uczyniono to w dworcem we Wrocławiu, zdecydowano postawić nowy gmach wzdłuż Mostu Dworcowego, który okazał się tak naprawdę przybudówką do centrum handlowego Poznań City Center.

O tym jaką poznański dworzec kolejowy jest porażką, o tym, że jest niefunkcjonalny, nielogiczny i nieprzemyślany pisałem już w lipcu zeszłego roku. Dałem przykłady nowych dworców w Krakowie, Katowicach czy we Wrocławiu. A nam PKP zafundowało Poznań G(ł)ówny.

Teraz PKP prezentuje nam kolejny projekt nowego dworca w miejscu starego dworca, a więc po otwartym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w maju 2012 roku nowym dworcu najpóźniej za trzy lata będziemy mieli nowy, jeszcze nowszy dworzec. Pewnie za jakiś czas PKP zaprezentuje nam wizualizacje nowego, nowszego, najnowszego dworca, który stanie w miejscu obecnego dworca Poznań Główny.

I może kolej niech rozważy jednak wariant, który proponowałem już ostatnio. Po wybudowaniu 2018 roku nowego dworca w miejscu starego, niech PKP sprzeda, wynajmie lub skomercjalizuje swój obecny Poznań Główny dla City Center. Obiekt ten doskonale nadaje się pod centrum handlowe - ma schody ruchome jadące tylko w górę, tak jak jest to z peronów 1, 2 i 3 na parking do centrum Poznań City Center.

Niedługo też doczekamy się przejścia naziemnego z przystanku tramwajowego na dworzec kolejowy. Może warto, by wybudowane zostały również schody (nie koniecznie ruchome) z Mostu Dworcowego wprost na dół na dworzec PKS. Nie może być tak, by dostać się z dworca PKP na PKS trzeba było obchodzić naokoło przez centrum handlowe. Również przydałoby się przejście na Moście Dworcowym, przy skrzyżowaniu z ulicą Roosevelta i Głogowską. Wtedy nie musielibyśmy chodzić naokoło od przystanku "Most Dworcowy" przez chodnik przy Targach.

Janusz Ludwiczak, 26 września 2015

Skomentuj i weź udział w dyskusji


W kolejnym odcinku (30):
Jak rozwiązać spór o zmiany komunikacyjne na Grunwaldzkiej?

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: