Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstał projekt nowego wystroju Szkoły Podstawowej nr 77 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstał projekt nowego wystroju Szkoły Podstawowej nr 77
30-03-2016 08:37   Janusz Ludwiczak
Mgr Aniela Roda, absolwenta Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej przygotowała projekt wnętrz i elewacji Szkoły Podstawowej nr 77. Nie wiadomo jednak czy i kiedy doczeka się realizacji.

O projekcie nowego wystroju pisaliśmy już 10 lutego. Udało nam się porozmawiać z jej autorką, Anielą Rodą, absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej, która przygotowała swoją pracę magisterską pod kierunkiem profesora Eugeniusza Matejko. Projektantka nieprzypadkowo wybrała właśnie Szkołę Podstawową nr 77.

Pomysł powstał w zeszłym roku, jak mój syn rozpoczął naukę w tej szkole. Postanowiłam przygotować projekt nowego wyglądu wnętrz obiektu. Interesuję się modernizmem, szczególnie poznańskim. Szukałam prostego w swojej formie budynku. To przykład typowej "tysiąclatki", które wyglądają podobnie. Chciałam pokazać nowoczesną odsłonę tego typu obiektów – mówi portalowi lazarz.pl Aniela Roda, autorka projektu.

Wbrew pozorom budynek ten ma ciekawą architekturę. Zaprojektowałam nową kolorystykę wnętrz - korytarzy, holu głównego i sali gimnastycznych w tych samych odcieniach. Dominuje kolor żółty, a to dlatego, by ożywił on pomieszczenia, nadał energii. Komponuje się to ze stonowanym grafitem, odcieniami szarości i bieli. Z kolei każda z sal lekcyjnych w projekcie jest w innym, przewodnim kolorze – dodaje mgr Aniela Roda.

Pani Aniela pochodzi z okolic Trójmiasta, do Poznania przyjechała na studia.

Pochodzę z Pomorza. W Gdańsku chodziłam do liceów, ale wybrałam jednak studia w Poznaniu. Zakochałam się w tym mieście. Tutaj poznałam swoją drugą połówkę i chcę zostać na dłużej. Pracuję jako architekt, mam swoją pracownię. Od zawsze interesowałam się architekturą – wskazuje Aniela Roda.

A co na to dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 77? Czy projekt ma szansę kiedykolwiek na realizację?

Gdy w lutym projekt ukazał się na łamach portalu lazarz.pl przychodzili do mnie rodzice i pytali kiedy rozpocznie się remont – mówi mgr Anna Kończak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego 50.

To jest piękny projekt, ale nie uwzględnia infrastruktury i dóbr, które już mamy. Niedawno zakupiliśmy chociażby nowe szafki. Nie da się również stworzyć popielatej podłogi w sali gimnastycznej. Nie można tak po prostu pomalować parkietu na inny kolor. Również barierki nie mogą być pomalowane na biało, muszą być w oryginalnym drewnie, by dzieci się nie ślizgały – dodaje Anna Kończak, dyrektor SP77.


Komentarze (7)

01-04-2016 09:45:30
De.
Ten zielony kolor to ma chyba działać uspokajająco.
30-03-2016 21:09:36
morlock
@emeryt Boję się takich "wizji". Zobacz ile z takich ziściło się. Żadna kurde nie z gatunku tych pozytywnych ale niestety czarnych, od Fijałkowskiego, Orwella. A jeszcze na Wellsa się zanosi :-(.
30-03-2016 17:46:57
emeryt
TO tylko wizja artystki a realizacja to marzenia.
30-03-2016 17:42:16
morlock
@M. Może to nieco ironicznie zabrzmi ale odnośnie piątej foty pisłałem poważniej niż zawał serca. Odnośnik/bibliografię również. A w rozwinięciu Twojego posta, podobają mi się przepisy w USA. Tam szpital który przestał nim być zostaje wypalony poniżej fundamentów, zburzony/wyżarzony do cna bez możliwości odbudowy podobnej instytucji w tej samej lokalizacji. A jak ktoś chce koniecznie mieć szpital to se kupi grunt i buduje. Gdzie indziej. Jego wola (i piniendze). Nie jak u nas, przejmowanie za darmochę istniejących instytucji sztucznie zadłużanych. W temacie piątej fotki - jestem fanem, od zawsze, literatury SF (już możesz się śmiać) i przypomina mi ona to co pisałem we wcześniejszych wypocinach. Jeszcze raz powtarzam, to tylko jakaś zbiorcza/apelowa sala audio/video do wspomnianych, niecnych zamiarów i nic poza tym. Kto wie jak więc mają klasy wyglądać? hehe i ...mać! Pozdrawiam!
30-03-2016 15:41:02
Kasia
Podzielam zdanie poprzedników. Mam nadzieję, że doświadczenie pracy z dziećmi osób decydujących o wystroju szkoły nie pozwoli na taką kolorystykę i brak ergonomii.
30-03-2016 13:39:12
M.
@morlocku, moim zdaniem wizualizacja klasy została zaprezenowana na wspomnianym przez ciebie zdjęciu 5. I właśnie ten projekt klasy zachęcił mnie do zabrania głosu. Pani mgr Roda pokazała, że poziom kształcenia na uczelni nie jest wprost proporcjonalny do długości jej nazwy... Przy projektowaniu szkół czy szpitali obowiązują pewne zasady (o niektórych wspomniał dyrektor szkoły). Dlatego w szkole krzesła nie mają być "designerskie" ale ergonomiczne, lampy mają zapewnić odpowiednie oświetlenie, a zastosowane kolory nie mają ożywiać przestrzeni wokół tablicy, ale mają być neutralnym tłem. Proponuję, żeby pani mgr w ramach eksperymentu wymalowala jedną ścianę swojego mieszkania na taki żarówiasty kolor żółty lub zielony jak w projekcie, powiesiła na niej tablicę, a następnie ustawiła krzesło i patrzyła na tę ścianę przez 7 godzin dziennie z krótkimi przerwami co 45 minut. Zmęczenie oczu, kłopoty z koncentracją i rozdrażnienie są niemal pewne już po pierwszym dniu.
30-03-2016 11:34:38
morlock
A dlaczemu w wizualizacjach nie uwzględniono klas? Iżby miały wyglądać jak te korpo-boxy z amerykańskich filmów i niektórych biur w Polsce? OOORWELL !!!Zaczynam się do ciebie modlić. Tyś PROROKIEM obecnych czasów. Ps. Ta fota nr 5 z wielkim ekranem to pewnie "Pokój Indoktrynacji".
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: