Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer na rogu Grunwaldzkiej i Szylinga otrzymał imię braci Wincentego i Jana Wierzejewskich {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer na rogu Grunwaldzkiej i Szylinga otrzymał imię braci Wincentego i Jana Wierzejewskich {WIDEO}
22-03-2016 01:02   Janusz Ludwiczak
Zasłużeni działacze harcerscy, propagatorzy idei skautingu, odznaczeni Krzyżem Powstania Wielkopolskiego, dwaj bracia Wincenty i Jan Wierzejewscy mają już swoje miejsce pamięci na Łazarzu. Ich imieniem podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, chorągwi wielkopolskiej ZHP oraz Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" nazwany został skwer przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga.

Inicjatorem nadania skwerowi przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga imienia Wincentego i Jana Wierzejewskich był wnuk Jana - Wawrzyniec Wincenty. 8 grudnia 2015 r. Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie nazwania skweru. Wcześniej, pod koniec września pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Osiedla Św. Łazarz, ale pod warunkiem montażu na skwerze tablicy informacyjnej dotyczącej działalności Wincentego i Jana Wierzejewskich oraz zagospodarowania skweru zielenią i małą architekturą.

W poniedziałkowe południe odbyła się uroczystość nadania imienia skwerowi, w której wzięli udział przedstawiciele Marszałka Wielkopolski, samorządu województwa, Rady Osieda Św. Łazarz, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego i 100 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, a także Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" i uczniowie kilku poznańskich szkół. Wydarzenie uświetnił występ orkiestry wojskowej, a dla każdego uczestnika uroczystości harcerze przygotowali wojskową grochówkę.


Wincenty Wierzejewski – ur. 29 listopada 1889 r. w Poznaniu. Działacz harcerski, współtwórca skautingu poznańskiego oraz twórca i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Był jednym z założycieli pierwszego w Wielkopolsce zastępu skautowego Poznań, który w miarę powiększania się przekształcił się w drużynę, a następnie w hufiec Piast. W powstaniu wielkopolskim dowodził kompanią skautową, która zdołała oswobodzić z rąk niemieckich Bastion III (Grolman) w Poznaniu. Działał w ramach Federacji Polskiego Związku Obrony Ojczyzny i w innych organizacjach powstańczych. Zajmował się także twórczością artystyczną (malarstwo, rzeźba). W sierpniu 1939 r. przydzielono go do Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Po kampanii wrześniowej służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (m.in. w I Brygadzie Strzelców w Szkocji). Po wojnie pozostał w Anglii. Zmarł w Leeds 8 września 1972 roku. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie) oraz harcerską Odznaką Wdzięczności. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Powstania Wielkopolskiego.

Jan Wierzejewski – urodził się w dniu 4 grudnia 1884 r. w Poznaniu. W latach 1902-1905 działał w tajnych kołach narodowo-oświatowych młodzieży rzemieślniczej w Poznaniu, współzałożyciel Towarzystwa Samokształceniowego ,,Iskra". Współpracował z niezależnym pismem ,,Głos Młodzieży" w Poznaniu oraz był propagatorem idei skautingu. Współzałożyciel działającej w Krakowie Czytelni Robotniczej im. Jana Kilińskiego, związanej z Towarzystwem Szkół Ludowych. W latach 1910-1914 w Nadrenii – Westfalii organizował tajne kursy oświatowe dla polskich górników. W 1917 r. założył w Bydgoszczy I Drużynę Skautów im. Stanisława Staszica, w której szkolił młodzież do walki z zaborcą. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował w poznańskich drukarniach. Był działaczem Polskiego Związku Graficznego. W latach 1918-1920 pełnił funkcję naczelnika Harcerskich Drużyn Wielkopolskich. Zmarł w Poznaniu 14 października 1937 r.
W uznaniu wielkich zasług dla Harcerstwa Polskiego został odznaczony dwukrotnie harcerską Odznaką "Za Zasługę" i Odznaką 25-lecia Harcerstwa Wielkopolskiego, był również odznaczony Medalem Niepodległości oraz pośmiertnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: