Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Budynek dawnego szpitala ortopedycznego od pięciu lat stoi pusty. Nie ma chętnych na kupno obiektu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Budynek dawnego szpitala ortopedycznego od pięciu lat stoi pusty. Nie ma chętnych na kupno obiektu
29-02-2016 10:17   Janusz Ludwiczak
Z końcem października 2010 r. zamknięty został szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich. Od pięciu lat obiekt stoi pusty. Budynek został wystawiony na sprzedaż za 3,9 mln zł, jednak wciąż nie może znaleźć nowego właściciela.

Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej z początkiem listopada 2010 roku zostało przeniesione do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej. Dzięki temu wielkopolski Urząd Marszałkowski miał zaoszczędził kilka milionów złotych rocznie. W szpitalu przy ul. Gąsiorowskich znajdowały się trzy oddziały urazowo-ortopedyczne: kobiecy, męski i dziecięcy. Opiekę nad pacjentami sprawował zespół trzech anestezjologów i pięciu pielęgniarek.

Budynek na rogu ulic Gąsiorowskich i Kolejowej został wystawiony na sprzedaż, jednak do tej pory nie udało się znaleźć nabywcy. Obiekt próbowano sprzedać pięciokrotnie, ale bezskutecznie.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Gąsiorowskich 7-8 odbył się we wtorek 23 lutego 2016 r. Był to piąty przetarg, z ceną wywoławczą wynoszącą 3.900.000 zł. W wyznaczonym terminie tj. do dnia 18 lutego 2016r. nikt nie wpłacił wadium, w związku z tym w przetargu nie uczestniczył żaden oferent. Obecnie trwają czynności zmierzające do zorganizowania kolejnego przetargu – wyjaśnia nam biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Nieruchomość znajduje się na terenie, gdzie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania nieruchomość ta oznaczona jest jako teren zabudowy śródmiejskiej. Rodzaj działalności prowadzonej na nieruchomości będzie uzależniony od potencjalnego nabywcy, oczywiście po uzyskaniu przez niego stosownych pozwoleń/decyzji o warunkach zabudowy itp. – dodaje Urząd Marszałkowski.


Szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich, na narożniku Kolejowej powstał w 1913 r. Lecznica powstała dzięki hojności Bronisława Saturnina Gąsiorowskiego i Heleny Gąsiorowskiej, która od urodzenia była kaleką. Darczyńcy powierzyli kierowanie zakładem dr med. Ireneuszowi Wierzejewskiemu, szpitalem zarządzał Caritas.

W 1923 r. na bazie ówczesnego Zakładu Ortopedycznego powstała pierwsza w Polsce Klinika Ortopedyczna pod kierownictwem dr Ireneusza Wierzejewskiego. W placówce tej wykształciło się wielu znanych i cenionych w Polsce ortopedów, m.in. prof. W. Dega, prof. F. Raszeja, doc. J. Wolszczan czy dr H. Cetkowski. Po śmierci prof. Ireneusza Wierzejewskiego Katedrę Ortopedii objął prof. Franciszek Raszeja. Po II wojnie światowej szpital rozpoczął swoją działalność 26 lutego 1945 roku pod nazwą Miejski Szpital Ortopedyczny im. Ireneusza Wierzejewskiego.

W latach 1965 - 1985 szpital został rozbudowany i zmodernizowany. Liczba łóżek zwiększyła się do 105. Powstały też dwa nowe pawilony szpitala, w których zlokalizowano przyszpitalną poradnię, część administracyjną, kolejny magazyn i aptekę.

Dwa lata później w budynku przylegającym do szpitala utworzono laboratorium oraz rehabilitację i odział fizykoterapii. W 1994 roku po siedmiu latach starań i budowy otwarto Salę Intensywnego Nadzoru Pooperacyjnego. Rok później sala została wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. respiratory, monitory i defibrylatory.

Równocześnie lecznica została przemianowana na Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej. W 2013 roku szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich obchodziłby 100-lecie istnienia.


Komentarze (3)

01-03-2016 19:44:49
Negatyw
Dajcie biednym.
29-02-2016 18:31:02
morlock
@ram Vide hangary na wsch. winklu Kossaka i Wyspiańskiego. I tego co napisałeś nikt nawet specjalnie nie ukrywa. Czekanie na jelenia. Podobnie z kamienicą Drużbackiej/Limanowskiego. Choć tam podobno pazerna administracja wykończyła czynszami sklepiki zalęgłe w suterenach. Ostała się jeno "fryzjerczyca. A w temacie: podobno w normalnych krajach budynki po byłych szpitalach są "z urzędu" burzone (jeśli znajdzie teren kupca). Jeśli, tak jak u nas ni ma chętnego na budę to pozostaje wynajmować miejscówkę na kręcenie horrorów klasy D dla gimbazy.
29-02-2016 13:10:24
ram
A jak teraz wyglądają rewitalizowane lokale w kamienicach pomiędzy Ułańską i Matejki. Kossaka nadal pustostany? Z tego co pamiętam to właśnie miejski końserwator zabytków zablokował dzielenie tych hangarów na coś mniejszego a kumpela ostrzegała by goowna nie tykać bo podobno są prawowici właściciele którzy czekają by im to za darmo wyremontować.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: