Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bartosz Zawieja: "Nie ma naszej zgody na zamknięcie jednego pasa ruchu" – spór o Grunwaldzką - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bartosz Zawieja: "Nie ma naszej zgody na zamknięcie jednego pasa ruchu" – spór o Grunwaldzką
24-02-2016 01:18   Janusz Ludwiczak
Na ulicy Grunwaldzkiej ma zostać wydzielone torowisko pomiędzy Matejki a Roosevelta. W planach jest również budowa drogi rowerowej. Przeciwna temu rozwiązaniu jest Platforma Obywatelska: "Zamknięcie południowego pasa na ulicy Grunwaldzkiej spowoduje kataklizm komunikacyjny" – wskazuje radny Bartosz Zawieja. Z kolei zdaniem radnego Tomasza Wierzbickiego zmiany na ul. Grunwaldzkiej są konieczne: "W przypadku zatorów powodowanych przez samochody także tramwaje stoją w korku, tracą na tym pasażerowie. Ulica Grunwaldzka jest niebezpieczna dla rowerzystów. Na zmianach skorzystają również piesi, wyremontowane zostaną chodniki".

Przypomnijmy. Na początku lutego Zarząd Dróg Miejskich przedstawił do konsultacji mieszkańców projekt zmian na ulicy Grunwaldzkiej, który przewiduje wydzielenie torowiska tramwajowego na odcinku pomiędzy Stolarską a Roosevelta oraz utworzenie drogi rowerowej w kierunku Junikowa. Przeciwko temu rozwiązaniu jest mająca większość w Radzie Miasta Poznania Platforma Obywatelska.

Dokument wprowadza rewolucję. Zamknięcie południowego pasa na ulicy Grunwaldzkiej spowoduje kataklizm komunikacyjny w rejonie wszystkich skrzyżowań. Nie trzeba być żadnym inżynierem by to wiedzieć - na szczęście skończyłem kiedyś transport szynowy na Politechnice. Nie rozumiem, jak można od ulicy Wojskowej do Roosevelta puścić jeden pas ruchu i wydzielić tam ścieżkę rowerową. Jak można nie skręcać z ulicy Grunwaldzkiej w Szylinga i zamknąć dojazd na Targi. Tylko 6% podróży w Poznaniu odbywa się rowerem. Czy wszyscy mamy jeździć rowerami do Komendy Miejskiej Policji na Szylinga czy na Targi? Dlaczego po raz kolejny pewne ruchy miejskie, stowarzyszenia czy osoby zachowują się jak pospolici ignoranci. Na to nie będzie nigdy zgody naszego klubu i rad osiedli - mam potwierdzenie Rady Osiedla Junikowo, Grunwald Południe i Łazarz. Ja zrobię wszystko, by dać odpór fanaberiom – powiedział w trakcie wtorkowej sesji Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania, szef poznańskiej PO.

Innego zdania jest radny Tomasz Wierzbicki, który zauważa, że na Grunwaldzkiej w korku stoją tramwaje, które przewożą więcej osób. Również dochodzi do wielu wypadków z udziałem rowerzystów. Na zmianach mają skorzystać też piesi, którzy doczekaliby się nowych chodników.

W imieniu Stowarzyszeń: "Inwestycje dla Poznania", "Prawo do Miasta", Stowarzyszenie "Sekcja Rowerzystów Miejskich", Stowarzyszenie "Ulepsz Poznań" oraz Partia Zieloni - koło poznańskie chciałbym wyrazić głębokie poparcie dla tych projektów, liczymy na ich szybkie wprowadzenie. Nowoczesne miasto powinno stawiać na środki transportu alternatywnego dla samochodów takich jak tramwaje, samochody czy rowery. Aktualnie tramwaje dzielą torowisko z samochodami na ulicy Grunwaldzkiej. W przypadku zatorów spowodowanych zbyt dużym natężeniem samochodów także tramwaje zmuszone są do stania w korku. Powoduje to znaczne wydłużenie ich przejazdu, cierpią pasażerowie jak i MPK. Ulicą Grunwaldzką kursują aż trzy linie - 6, 13 i 15. Ich opóźnienia powodują opóźnienia w różnych częściach miasta. Grunwald jest także białą plamą na mapie dróg rowerowych. Ulica Grunwaldzka jest niebezpieczna dla rowerzystów, doszło na niej do najwięcej liczby kolizji. Na zmianach skorzystają również piesi, wyremontowane zostaną chodniki – przekonywał radny Tomasz Wierzbicki.

Przed wyborami na szefa Platformy Obywatelskiej w Poznaniu radny Bartosz Zawieja deklarował, że jednym z jego postulatów będzie budowa tramwaju na os. Kopernika, który również miałby jeździć ulicą Grunwaldzką.

Dla Poznania priorytetem jest tramwaj na Naramowice, jednak tramwaj na os. Kopernika od ponad 20 lat jest wpisany w studium. Radni Platformy z Grunwaldu zabiegali o to, żeby ta koncepcja co do przebiegu trasy była realizowana – powiedział radny Bartosz Zawieja.

Obecnie ZDM analizuje opinie zgłoszone przez mieszkańców w konsultacjach społecznych. W środę wieczorem swoją opinię o zmianach na ul. Grunwaldzkiej podejmie Zarząd Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (5)

24-02-2016 22:55:24
piotr
Oczywiście że priorytet powinny mieć tramwaje. Jezeli czas przejazdu sie skróci wiecej osób wybierze tramwaj. A jezeli czas stania w korkach samochodem sie wydłuzy to tez skłoni część kierowców do skorzystania z tramwaju. Prosta logika. same korzysci dla miasta. Mniej spalin i wiecej sprzedanych biletów mpk. Trzeba byc albo ignorantem albo egoistą który chce wszędzie wozić tyłek swoim samochodem żeby tego nie rozumieć.
24-02-2016 20:42:47
Z Arcisza
Panie radny niech się Pan nie ośmiesza! teraz prawie codziennie stoję właśnie w okolicach Targów w tramwaju w ścisku, bo jakiś baran z pod Poznania stoi w swoim blachosmrodzie na torach! Jestem ciekawy czy za trzy lata przy okazji wyborów będzie Pan prosił o głosy cwaniaków z pod Poznania, czy nas miejscowych np. z Łazarza, którzy teraz Pana wybrali i OCZEKUJĄ że to interesy nas będzie Pan reprezentował! Jeśli chce Pan coś głupiego powiedzieć to proszę się nad tym dwa razy zastanowić.
24-02-2016 18:59:14
Tomek
Faktycznie tramwaj tam stoi?
24-02-2016 08:04:37
kaśka
Panie Zawieja, uważałam Pana za bardziej rozsądnego. Domaga się Pan tramwaju na os. Kopernika, a nie chce wydzielić torowiska na Grunwaldzkiej. Jaki więc ma sens budowa tramwaju na osiedle Kopernika, skoro tramwaj będzie stał dalej w korku. Gdzie tu logika????? Widać, że władza odbija. Róbcie tak dalej to PO przegra wybory nie tylko krajowe.
24-02-2016 06:04:11
Negatyw
Olać blachosmrody. Zawsze powinna być preferencja dla mpk.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: