Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzułmanie opuszczą Biedrzyckiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzułmanie opuszczą Biedrzyckiego?
09-02-2016 09:14   Janusz Ludwiczak
Wiceprezydent Arkadiusz Stasica zapowiedział, że znajdzie lokal, w którym swoje tradycje mogłaby kultywować społeczność arabska. Z kolei radny PiS Michał Boruczkowski chciałby, by komin Starej Gazowni zamienił się w minaret, a obecnie miejsce spotkań muzułmanów nie jest wystarczające dla realizacji potrzeb i położone jest zbyt daleko od centrum miasta. Propozycjami jest zaskoczony imam Youssef Chadid, który od przynajmniej 10 lat prowadzi przy ul. Biedrzyckiego Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe.

Pod koniec stycznia odbyło się wspólne spotkanie Rzecznik Praw Obywatelskich z władzami miasta, poznańskimi radnymi i mniejszościami religijnymi. Pzedstawiciele społeczności arabskiej zwrócili się do władz Poznania o udostępnienie lokalu, w którym wspólnoty mogłyby kultywować swoje tradycje, wymieniać doświadczeniami i regularnie się spotykać.

Zbadamy możliwości lokalowe, by wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańcom Poznania o korzeniach arabskich. Zastosujemy zasady obowiązujące dla innych podmiotów, stowarzyszeń czy organizacji – powiedział Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania.

Z kolei poznański radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Boruczkowski zaproponował, by komin Starej Gazowni zamienił się w minaret, a muzułmanie przenieśli się z Biedrzyckiego do centrum miasta.

"Panie Prezydencie, lud Poznania domaga się zmian. Członkowie społeczności arabskiej, czy szerzej - muzułmańskiej, od lat są związani z Poznaniem - tu mają rodziny, pracują, prowadzą działalność gospodarczą i odczuwają brak miejsca, w którym mogliby się spotkać z rodakami i kultywować swoje tradycje. Położone z dala od centrum Miasta, na ul. Biedrzyckiego 13 w Poznaniu, nieciekawe architektonicznie Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe nie jest wystarczające dla realizacji potrzeb wspólnoty muzułmańskiej. Dlatego też komin Starej Gazowni nadawałby się do przekształcenia w minaret. Docelowo, muzułmanie mogliby przenieść się do Starej Gazowni z ul. Biedrzyckiego 13 i rozwinąć Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, które ma być miejscem ukazującym kulturę bliskowschodnią, również ludziom z zewnątrz – napisał w swojej interpelacji pod koniec stycznia Michał Boruczkowski, Radny Miasta Poznania z PiS.

Pomysłami zaskoczony jest imam Youssef Chadid, który od ponad dziesięciu lat w willi przy ul. Biedrzyckiego 13 prowadzi Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. Mieści się tu meczet, a także odbywają lekcje kaligrafii, nauki języka arabskiego czy również wykłady dotyczące islamu czy kultury arabskiej. W każdy piątek na modlitwach Dżummuah uczestniczy ponad 80 osób.

Jestem zaskoczony. U nas spotykają się bracia i siostry z Maroka, Algierii, Tunezji, Egiptu, Libii, Syrii, Indonezji, Jemenu, Malezji, Bangladeszu, Pakistanu czy Afganistanu. Są tu studenci, którzy kształcą się na różnych uczelniach, a także znaleźli żonę i pracę. Jest sporo lekarzy. Nasz ośrodek jest za tolerancją i otwartością wyznaniową, drzwi są otwarte dla każdej osoby – zaznacza imam Youssef Chadid, kierownik Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się, że jest od 30 do 50 tysięcy muzułmanów, z czego w Wielkopolsce około tysiąca osób. W samym Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów.


Komentarze (2)

09-02-2016 13:45:33
morlock
Odgrzewane pyry Panie Januszu. Dostał bana Michał Be i tyle w temacie. @albańczyk Radny ma takie prawo jak mu "dyscyplina partyjna" pozwala (może u Kukiz15 inaczej). I dlatemu powstały te jakieś przymiauczania rokoszan typu pejoten i innych takich. Ale te drugie, inne takie przynajmniej zachowały instynkt samozachowawczy. A insza inszość to klony dziergane na drutach. Pozdrawiam Panów i dzięki za news i post.
09-02-2016 10:43:02
albańczyk
To jakieś prowo tego radnego. Pewnie chce wybadać jak zareaguje na to nasz tęczowy prezydent, no i ciekawe co na to gmina żydowska która ma tereny po drugiej stronie ulicy. Niech sobie będą ci islamiści tam gdzie byli, nie ma ich wielu w Poznaniu, taka siedziba chyba jest wystarczająca. Baptyści, czy prawosławni też mają skromne pomieszczenia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: