Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olimpia znów zaczęła tętnić kulturalnym życiem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Olimpia znów zaczęła tętnić kulturalnym życiem
13-12-2015 12:33   Janusz Ludwiczak
Premierą spektaklu "Wot takaja żizń" gościnnego występu Teatru Biuro Podróży rozpoczęła się działalność Sceny Roboczej i Teatru Strefa Cisza na czwartym piętrze budynku dawnego kina Olimpia. Docelowo w gmachu przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej powstanie miejsce dla teatrów alternatywnych i organizacji pozarządowych.

Jak już informowaliśmy w budynku dawnego kina Olimpia przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki powstanie centrum teatrów alternatywnych i niezależnych. W piątek wieczorem, spektaklem "Wot takaja żizń" Teatru Biuro Podróży zaplanowano otwarcie Teatru Strefa Ciszy i Sceny Roboczej, które musiały opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55, gdyż Uniwersytet Medyczny chce na tym terenie rozbudować szpital.

Spektakl "Wot takaja żizń" w reżyserii Pawła Szkotaka, który wystawił gościnnie Teatr Biuro Podróży opowiada o innym obrazie Rosji.

"Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi, przyjaźnie, obserwacje. Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania Dmitra Głuchowskiego "Witajcie w Rosji", bez których nie wpadlibyśmy na pomysł opowiedzenia o tym kraju. Choć w spektaklu jego literatura nie istnieje namacalnie, to jego duch towarzyszył nam w pracy. Czuliśmy, że o Rosji trzeba opowiedzieć szczególnie dzisiaj, kiedy polityczne zwierciadło wykrzywia obraz Rosjan, a imperialne mrzonki po raz kolejny budzą trwogę i śmiech" – czytamy w opisie spektaklu.

Jestem bardzo wzruszony podwójnie, po pierwsze, że odbyła się tutaj premiera spektaklu "Wot takaja żizń", a po drugie mogliśmy pokazać potencjał tego miejsca. Teatr Biuro Podróży dał radę. Aktorzy pracowali tutaj w trudnych warunkach przy niskich temperaturach i gdy jeszcze trwał remont i dostosowanie piętra. W poniedziałek się pakujemy i oddajemy to miejsce. W marcu wrócimy tutaj na stałe – powiedział tuż po premierze spektaklu Adam Ziajski, szef Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy.

Dziś o godz. 18:00 w Olimpii odbędzie się premiera publikacji "Raport, czyli nic o nas, bez nas" - finał projektu badań nad dorobkiem 22 poznańskich teatrów niezależnych - offowych i alternatywnych, a także związanych z nimi trzech ośrodków rezydencyjnych. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

To "wiekopomne dzieło" uświetni zaskakujące wydarzenie stające się znakomitym pretekstem do spotkania z poznańskim środowiskiem artystycznym w nowej teatralnej przestrzeni. Poznacie poznańskich reżyserów i aktorów w rolach w jakich ich jeszcze nie widzieliście. Realizatorami badań jest zespół naukowców i absolwentów związany z Zakładem Performatyki Instytutu Kulturoznawstwa UAM i kierowany przez prof. Juliusza Tyszkę – zapowiadają organizatorzy.

Docelowo w Olimpii powstanie miejsce dla teatrów alternatywnych i organizacji pozarządowych. W przyszłym roku ma ruszyć remont generalny budynku, który ma kosztować od 12 do 15 mln zł.

Na czwartym piętrze będzie funkcjonować Teatr Strefa Ciszy. Pozostałe piętra na razie będą niezagospodarowane. Za rok, najpóźniej za dwa lata planujemy generalny remont budynku. Powstanie tutaj centrów artystów niezależnych, pracownie, miejsce dla organizacji pozarządowych i przestrzeń, którą będziemy chcieli wynająć pod biura. Na pewno nie będzie tutaj Teatru Muzycznego. Nie przewidujemy również powrotu uczelni – powiedziała Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Do tej pory budynek stał pusty.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: