Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szkoła Podstawowa nr 69 obchodziła 140. rocznicę urodzin swojego patrona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szkoła Podstawowa nr 69 obchodziła 140. rocznicę urodzin swojego patrona
10-12-2015 01:14   Janusz Ludwiczak
140. rocznicę urodzin Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego prezydenta Poznania obchodzili w środę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego. O patronie szkoły opowiedział prof. Waldemar Łazuga, z kolei wiceprezydent Mariusz Wiśniewski nagrodził jedną z uczennic za napisanie listu do Jarogniewa Drwęskiego.

6 grudnia minęła 140. rocznica urodzin Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego prezydenta Poznania, który od 2003 roku patronuje Szkole Podstawowej nr 69.

Niewielu poznaniaków wie kim był Jarogniew Drwęski, a to postać bardzo zasłużona dla Poznania – powiedział na początku uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Po czym wiceprezydent Mariusz Wiśniewski wręczył Ilonie Krzywiak, uczennicy klasy piątej dyplom i nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie, który polegał na napisaniu listu do patrona szkoły, w którym czytamy:
"W moim liście chciałabym Tobie bardzo serdecznie podziękować za Twoje zasługi dla Poznania, mojego miasta rodzinnego. Jestem zaszczycona, że mogę mieszkać w mieście, które miało tak wybitnego prezydenta. Dziękuje również za to, że przyczyniłeś się do powstania uniwersytetu, wspaniałej uczelni, która dziś nazywa się Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.
Jestem Tobie wdzięczna za krzewienie kultury w Poznaniu, za otwarcie Opery Poznańskiej. Bardzo ważną rzeczą, której dokonałeś było spolonizowanie naszego miasta, nadanie polskich nazw wszystkim ulicom.
Do dziś w centrum miasta znajdują się Międzynarodowe Targi Poznańskie, największa międzynarodowa impreza gospodarcza, która sprowadza do Poznania wiele światowym przedsiębiorstw i firm. Ty byłeś osobą, która je utworzyła!
Jestem pod wrażeniem Twoich dokonań dla naszego miasta. Gdyby nie Ty, nasze miasto dziś wyglądałoby zupełnie inaczej. Dzięki Tobie w Poznaniu pojawiło się wiele ważnych osobistości z zakresu kultury, nauki i gospodarki. To Twoją zasługą jest, że Poznań jest bardzo ważnym miastem w Polsce i na świecie.
Bardzo dziękuję Ci za cały wkład, za Twoje wysiłki, które włożyłeś w tworzenie naszego miasta. Jestem dumna, że moja szkoła nosi Twoje imię."

Najważniejsze w tej uroczystości są występy dzieci. Zwłaszcza, gdy tak dumnie śpiewają zwrotkę hymnu narodowego, w której mowa o Poznaniu. Mało które miasto na świecie występuje w hymnie ¬¬– powiedział podczas uroczystości prof. Waldemar Łazuga.

Drwęski żył krótko, był człowiekiem wszechstronnym. Miał talent literacki. Był felietonistą, pisał sztuki teatralne. Podjął bardzo odważną decyzję. Udało mu się powołać Targi. Jego pomysł spotkał się z wieloma obawami. Mówiono mu, że Poznania na to nie stać. Żył w ogromnym stresie. Zmarł wcześnie. Powodem jego śmierci nie była czerwonka, na która zachorował, a przepracowanie – dodał prof. Waldemar Łazuga.

Na zakończenie uczniowie przygotowali przedstawienie w pięciu aktach o historii i życiu patrona. Widzowie mogli się dowiedzieć jak Jarogniew Drwęski został pierwszym prezydentem Poznania i jak udało mu się utworzyć Targi.

Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. we wsi Glinno w powiecie wągrowieckim. Był patriotą, społecznikiem, prawnikiem, ekonomistą, a przede wszystkim pierwszym prezydentem Poznania.

Ukończył gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie podjął studia prawno-ekonomiczne na uniwersytecie w Berlinie. W latach 1899-1903 odbył praktykę sądowniczą w Poznaniu, a po złożeniu egzaminu asesorskiego, do 1918 prowadził kancelarię adwokacką. Jako wybitny prawnik bronił między innymi nauczycieli wrzesińskich oraz udzielał rad Michałowi Drzymale. Dwukrotnie (od 1904 do 1905 roku oraz od 1915 do 1918 roku) był członkiem Rady Miejskiej Poznania. W 1919 roku został pierwszym prezydentem międzywojennego Poznania, a także pierwszym polskim prezydentem miasta. Zmarł w 14 września 1921 roku. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Wśród jego największych zasług można wymienić spolszczenie administracji miejskiej i różnych przedsiębiorstw komunalnych, uruchomienie Opery Poznańskiej oraz przejęcie przez miasto Biblioteki Raczyńskich i Teatru Polskiego, organizacja Głównego Urzędu Żywnościowego, udział w tworzeniu Międzynarodowych Targów Poznańskich, współtworzenie Związku Miast Polskich oraz przyczynienie się do utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

11-12-2015 16:09:45
Iwona
Dzieciaki na przedstawieniu były świetne!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

sty

Park Wilsona Muszla Koncertowa
31. finał WOŚP:
• 17:00 - Imago
• 18:00 - Grip
• 19:00 - Kwartet Proforma
• 20:00 - Światełko do nieba

31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: