Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wmurowano akt pod budowę Centrum Symulacji Medycznej. Przyszli stomatolodzy zyskali nowe fantomy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wmurowano akt pod budowę Centrum Symulacji Medycznej. Przyszli stomatolodzy zyskali nowe fantomy
03-12-2015 07:08   Janusz Ludwiczak
Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Jacek Wysocki wmurował akt erekcyjny pod budowę Centrum Symulacji Medycznej, które za dwa lata stanie przy ul. Rokietnickiej. W nowym obiekcie przyszli lekarze będą uczyć się jak reagować na zachowania pacjentów, tutaj przeprowadzane będą również egzaminy kliniczne. W środę w Collegium Stomatologicum otwarte zostało również Centrum Symulacji Stomatologicznej, w którym studenci stomatologii uczą się na specjalnych fantomach zabiegów leczenia zębów.

Jak już informowaliśmy Centrum Symulacji Medycznej stanie w pobliżu akademika Eskulap. Obiekt będzie mieć pięć pięter i jedną kondygnację podziemną techniczną. Powierzchnia zabudowy wyniesie 1132 m2, a kubatura budynku 29 240 m3. Obecne Centrum Symulacji Medycznej, które powstało w 2010 r. i ma 98 m kw. jest już zbyt małe. Instytucja kształci już rocznie 3 tysiące studentów, nie tylko medycyny, ale również pielęgniarstwa, ratownictwa i farmacji, dlatego władze uczelni podjęły decyzję o budowie nowego obiektu. W środę nastąpi wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Nowego Centrum Symulacji Medycznej.

Student będzie mógł tutaj uczyć się wszystkiego od zachowania na sali operacyjnej, przez postawy reanimacji, prace na oddziale intensywnej opieki medycznej, aż po odbieranie porodu i pracę w karetce. Nie ma nowoczesnej uczelni medycznej bez nowoczesnego centrum symulacji. Jeśli tego nie zrobimy, to zostaniemy w tle – powiedział prof. dr hab. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W nowych gmachu realizowane będą zajęcia zarówno z symulacji manekinowej jak i standaryzowanych pacjentów. Znajdą się tutaj również fantomy do nauki osłuchiwania serca i płuc. Studenci będą mieli możliwość badania pacjentów w typowych pokojach badań przy możliwości pełnej archiwizacji badania dla celów egzaminacyjnych lub dydaktycznych. W ramach inwestycji w obiekcie znajdzie się również część ratownicza, egzaminów klinicznych i nauki badania przedmiotowego.

W środę w gmachu Collegium Stomatologicum przy ul. Bukowskiej otwarte zostało również Centrum Symulacji Stomatologicznej. Na kilku fantomach studenci uczą się zabiegów leczenia zębów. Inwestycja ta kosztowała 4 mln zł i została sfinansowana ze środków unijnych.

Za moich czasów, 30 lat temu niestety ta nauka dokonywała się na pacjencie, nie było innych możliwości. Na człowieku dokonywaliśmy pobrań krwi, szyliśmy skórę, to nie był komfort ani dla studenta ani dla pacjenta. Międzyczasie technika pozwoliła na tworzenie fantomów medycznych, które emitują pacjenta. Pracuje się na nich spokojnie. Można przećwiczyć całą technikę danego zabiegu i dokładnie ją skontrolować. Można sprawdzić czy nie popełniono błędów, czy zabieg dobrze został przeprowadzony, a także przeprowadzić egzamin. Na symulatorach będzie można również pobrać poród – zaznacza prof. Jacek Wysocki.

Budowa Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Rokietnickiej ma zakończyć się w 2018 roku i będzie kosztować 36 mln zł, Uniwersytet Medyczny sfinansuje inwestycje z własnych środków. Natomiast 22 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia i Unia Europejska na wyposażenie obiektu, w tym zakup fantomów.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: