Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Siemiradzkiego: spór o 15 metrów do zakończenia remontu chodnika - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Siemiradzkiego: spór o 15 metrów do zakończenia remontu chodnika
27-11-2015 01:39   Janusz Ludwiczak
Na początku listopada rozpoczął się remont chodnika na ul. Siemiradzkiego. Prace prowadzone są po stronie południowej na całym odcinku ulicy oraz po stronie północnej, na odcinku od ulicy Matejki do Chełmońskiego, na tyle starczyły środki. Okazało się, że po rozstrzygnięciu przetargu zostały fundusze na przeprowadzenie remontu chodnika na kolejnym odcinku ulicy Siemiradzkiego, od Chełmońskiego do Kossaka oraz dalej do budynku GDDKiA. Mieszkańcy kamienic pod numerem 5, 5a i 6 są oburzeni, gdyż od razu można przeprowadzić wymianę chodnika również na całej długości ulicy po stronie północnej. Spór toczy się o ok. 10-15 metrów. Niestety na to środków nie ma już ani w budżecie Rady Osiedla Św. Łazarz ani w ZDM. Pojawiła się nawet propozycja, by radni osiedlowi przekazali swoją dietę na remont chodnika na ostatnim odcinku ulicy Siemiradzkiego.

Remont chodników w ciągu ulicy Siemiradzkiego rozpoczął się w pierwszym tygodniu listopada. Wyłoniony w przetargu wykonawca - konsorcjum firm "Anet-Trans" i "M-Bud-Trans" z Lubonia ma czas do 4 grudnia na zrealizowanie zadania, które pierwotnie zakładało remont chodnika po południowej stronie pomiędzy ulicami Ułańską i Matejki (cała ulica) oraz po stronie północnej na odcinku od ulicy Matejki do Chełmońskiego. Inwestycja ma kosztować 125 879,43 zł brutto.

Okazało się, że po rozstrzygnięciu przetargów pozostała część środków, które umożliwiły sfinansowanie remontu chodnika na kolejnym odcinku ulicy Siemiradzkiego, od Chełmońskiego do Kossaka i dalej do budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak zabrakło ok. 10-15 metrów, by został przeprowadzony remont chodników na całej długości ulicy Siemiradzkiego. To oburzyło mieszkańców zwłaszcza kamienic pod numerem 5, 5a i 6.

Dlaczego skoro jest robiony już cały chodnik strony południowej i 90% strony północnej to dlaczego nie można było zrobić tego w całości. Brakuje dosłownie 10-15 metrów, by również wyremontować chodnik po stronie północnej – żali się Łukasz Pędowski, mieszkaniec ul. Siemiradzkiego.

Gorąca dyskusja nawiązała się również na Nieformalnej Grupie Łazarskiej na facebooku.

Wydaje mi się, że od samego początku odcinek chodnika od Ułańskiej do Kossaka nie miał być robiony, ale z radością przyjąłem fakt, że coś się tam jednak dzieje. Ale jeśli się okaże, że ten kawałek został zrobiony na skutek jakiegoś kolesiostwa olewając przy tym szarego obywatela i jego 10 metrów chodnika. Mam propozycję dla radnych: przeznaczcie swoje diety na dokończenie chodnika, chociaż za jeden miesiąc. w końcu zrobicie coś dla mieszkańców. Który z radnych zgłosi się na ochotnika? Docenię to przy następnych wyborach – pisze Artur Silski.

Co na to więc Rada Osiedla Św. Łazarz?

Remont chodnika na ul. Siemiradzkiego jest wykonywany do wysokości posiadanych środków. Pierwotnie chodniki miałyby być wyremontowane po stronie południowej, gdzie ich stan był najgorszy. Po stronie północnej chodnik miał być wyremontowany na odcinku od Matejki do Chełmońskiego. Pozostały jednak środki po rozstrzygnięciu przetargu, które pozwoliły na wymianę chodnika na kolejnym odcinku. Niestety nie ma więcej funduszy na przeprowadzenie kolejnego odcinka. Ze środków Rady Osiedla wyremontowano ulice Chełmońskiego, Wyspiańskiego. Pozostałe chodniki zostały wyremontowane przez ZDM z ich funduszy na wnioski prywatnych podmiotów, pomimo że Rada Osiedla wskazywała na konieczność dokonania remontu w pierwszej kolejności ul. Siemieradzkiego. Osiedle Łazarz to kwadrat ulic Bukowska, Roosevelta, tory kolejowe do Hetmańskiej, Krauthoffera, Reymonta. Na tym obszarze są dziesiątki chodników w bardzo złym stanie. Teren byłego Osiedla Targowego to rejon o dużym natężeniu zniszczonych nawierzchni nie remontowanych od wielu lat – wyjaśnia Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Jeśli chodzi o diety to ogólne kwoty są ustalone indywidualnie dla rad osiedli, uchwaliła to Rada Miasta Poznania. Diety nie są pensją, tylko jedynie zwrotem poniesionych kosztów przy wykonywaniu działań na rzecz Osiedla, a kolokwialnie mówiąc są zależne od zaangażowania w działania na rzecz Osiedla. Szczegółowe uzasadnienia przyznanych kwot zawsze są załączane do uchwał dietowych. Ponadto dziwi mnie proponowanie takich populistycznych rozwiązań przez niektórych radnych, ponieważ nawet gdyby podjęto taką decyzję uchwałą Rady, zostanie ona przesłana do Rady Miasta na sesję budżetową z wnioskiem o przekwalifikowanie środków i dopiero po zmianach w budżecie przekazana na inny cel. Radni w większości wiedzą o tych procedurach i wywoływanie obecnie tego tematu jest wyrazem braku znajomości procedur, pomimo zorganizowania kilku szkoleń dla radnych – dodaje Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Chętnie przekaże swoją dietę, jednak nie wiem czy reszta radnych będzie za. Mogę zrezygnować z diety w wysokości 20 złotych za udział w sesji – mówi Agnieszka Glapa z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na Wildzie środki remontowe Rady Osiedla, które zostały niewykorzystane w tym roku, przekazaliśmy na kontynuację remontu chodników z założeniem: "zróbcie tak dużo, jak tylko się da". I też mamy taki absurd, że zabrakło na jednej ulicy kilkunastu metrów. Nie przeskoczymy tego - kasa na remonty w tym roku się wyczerpała, zrobiliśmy tyle, na ile wystarczyło - żaden wykonawca przecież ze swoich nie chce dołożyć. Będziemy kontynuować z przyszłorocznego budżetu. Czasami zostają takie "bękarty", ale na to już nie mamy wpływu - trzeba czekać do kolejnego budżetu. Koniec roku nie jest łatwy w kwestiach budżetowych - z reguły, przy środkach, które zostały po przetargach, kontynuuje się to, co się już zaczęło - nie ma czasu na nowe projekty i uzgodnienia – wyjaśnia na profilu Nieformalnej Grupy Łazarskiej Sylwia Stec, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Wilda.


Komentarze (10)

28-11-2015 11:17:24
JS
@Chcę do Rady, ale to jakiś przymus był, żeby zostać społecznikiem? Przyznajecie sobie kosmiczną kasę za kiepską robotę, która w założeniu miała być społeczną. A jest skok na kasę. Sieciówka + abonament b.o. to 150zł. - nie 800zł. A reszta to koszty reprezentacyjne. Dziwne, że inne RO obywają się bez wyrzucania 30000zł na diety wypłacane z naszych podatków. Wygląda to na przedkładanie dobra własnego portfela nad dobro fyrtla.
28-11-2015 10:21:57
fgh
Dziwię się też właścicielom kamienic, przed którymi są te zdewastowane chodniki. Nie wyobrażam sobie, żeby przed kamienicą w której mieszkam miały być powyrywane płyty chodnikowe i czekalibyśmy latami, aż miasto coś z tym zrobi. Przy kosztach utrzymania całej kamienicy, wbetonowanie kilkunastu płyt chodnikowych (które leżą "luzem" na chodniku) nie jest wydatkiem nie do udźwignięcia. Można się skrzyknąć w kilka osób i zrobić to samemu. Żeby było jasne -nNie chodzi mi tu o kompleksowe remonty czy wymianę całych chodników. Przy posiadam budżecie ani miasto, ani RO nie są w stanie wyremontowac od razu wszystkiego.
27-11-2015 17:42:43
Chcę do Rady
"I nie rozumiem jakie koszty ponoszą członkowie zarządu, którzy otrzymują miesięcznie ponad 800zł." Też nie rozumiem.Przeciez każdy radny osiedlowy otrzymał służbową komórkę z nielimitowanymi rozmowami,bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną, ryczałt na samochód prywatny,służbowego laptopa z opłaconym internetem,pracodawcy zwalniają ich z pracy na każde żądanie (naturalnie zwolnienie płatne),środki reprezentacyjne na kwiaty,wiązanki okolicznościowe drobne upominki,słodycze i inne.Zupełnie nie rozumiem po co jeszcze im wypłacają diety.Aha jeszcze mają do swojej dyspozycji armię opłacanych przez nas urzędników.
27-11-2015 13:11:16
Mieszkaniec
Tak przekazał bym całą wypłatę ba wziąłbym kredyt na remont przynajmniej pokazalbym smiesznosc naszych polskich urzędów
27-11-2015 10:56:43
JS
@tonny, działalność w RO nie jest pracą zarobkową, tylko społeczną. I nie rozumiem jakie koszty ponoszą członkowie zarządu, którzy otrzymują miesięcznie ponad 800zł. Zauważ, że członkowie RO poza pracą społeczną pracują zarobkowo - udział w RO to dobrowolne oddanie krztyny swojego czasu na działanie społeczne. Poza tym nie wszystkie rady osiedli wypłacają sobie "wynagrodzenia" - niektóre z tego zrezygnowały przeznaczając środki na rzecz osiedli, dla których działają.
27-11-2015 09:16:06
tonny
@fgh: tu się akurat zgadzam. Pieniacze się znaleźli. Skoro są tacy mądrzy niech poproszą radnych miejskich wybranych z Łazarza: Mikułę, Kretkowską, Skrzypińskiego, Dudziak i Kapuścińskiego również o przekazanie swoich diet na remont chodnika. Ciekawe czy dorzucilibyście pieniądze ze swoich wypłat i emerytur jak jesteście tacy mądrzy - pieniacze i burżuje... a i żeby nie było, nie jestem radnym. Proszę: http://www.lazarz.pl/rada/uchwaly/sesja08_uchwaly.pdf - strona 13, 14, 15 i 16 - ale mają wielkie te diety i wielką pensję dostaną...
27-11-2015 09:10:48
fgh
Nawoływanie do przekazania diet radnych na remont chodnika jest szczytem populizmu.
27-11-2015 09:10:06
poznaniAnka
Mieszkańców Siemiradzkiego zapraszam na Kolejową... Od lat nie możemy doczekać się porządnych chodników. Chodniki na Siemiradzkiego to pikuś z tym co jest na Kolejowej.
27-11-2015 06:21:10
Do pana/pani Xyz
Przynajmniej ona na tym fb się zainteresowała całą sprawą i przynajmniej nie olała szarego obywatela . pozdrawiam
27-11-2015 03:55:20
Xyz
Pani Agnieszka ma 20 zł diety bo najmniej robi w radzie, potrafi tylko na fb pisać, http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=9401
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: