Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Najostrzejszy skręt w Poznaniu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Najostrzejszy skręt w Poznaniu
15-11-2015 09:00   Janusz Ludwiczak
W środę i czwartek "trójka" oraz tramwaje linii nr 6, 12 i 18 w związku z remontem zwrotnicy na Królowej Jadwigi jeździły objazdem przez Wildę. Okazuje się, że torowisko - łuk z Górnej Wildy w Wierzbięcice to skręt szyn o najostrzejszym kącie w całym Poznaniu.

Łuk ten jest tak ostry, że z torowiska tego nie mogą korzystać ani Tatry, ani popularne "stopiątki", gdyż tramwaje tego typu po prostu wykolejałyby się. Najostrzejszy łuk jest z ul. Górna Wilda w Wierzbięcice, jest pod kątem prawie prostym, ok. 90 stopni. Dlatego w środę i czwartek na liniach nr 3, 6, 12 i 18 jeździły tylko i wyłącznie "helmuty" (czyli wagony typu GT8) oraz tramwaje typu Siemens Combino.

Skręt ten zbudowano po II wojnie światowej, w połowie 1945 roku. Jak pisze Jan Wojcieszak w książce "120 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu: "Odbudowa trasy tramwajowej od Rynku Wildeckiego na ul. Półwiejską umożliwiła uruchomienie 13 lipca linii 2 na trasie Dębiec - Długa i likwidację autobusu Zielone Ogródki - Rynek Wildecki. Jedyną szansą na szybkie połączenie tramwajowe zachodnich dzielnic miasta ze śródmieściem (Most Uniwersytecki i Most Teatralny nie istniały) było zbudowanie nowego łuku na Rynku Wildeckim, którym tramwaje jadące z Mostu Dworcowego mogłyby skręcać w stronę ul. Półwiejskiej. Po jego zbudowaniu uruchomiono linię 6 z ul. Sczanieckiej, przez Most Dworcowy, Rynek Wildecki do ul. Długiej.

W 1957 roku wybudowano trasę tramwajową w ciągu ul. Królowej Jadwigi (pomiędzy Wierzbięcicami a Górną Wildą/Półwiejską), na którą skierowano linie nr 6 (z Bolkowickiej na os. Warszawskie - nie było jeszcze pętli Miłostowo) oraz nr 14 (Sczanieckiej - Starołęka), które omijały Rynek Wildecki.

Skręt przy Rynku Wildeckim wykorzystywany jest zazwyczaj podczas zamknięcia dla ruchu tramwajowego ul. 28 Czerwca pomiędzy Wierzbięcicami/Górną Wildą a Hetmańską. Wtedy tramwaje linii nr 2 i 9 dojeżdżają tylko do Rynku Wildeckiego.


Komentarze (3)

16-11-2015 07:30:38
Anastazja
będę trywialna w swojej wypowiedzi ... "naostrzony kąt" ... eh ...
15-11-2015 19:32:42
janusz-miszcz
"Skręt szyn o najostrzejszym kącie"? Cóż się kryje pod tak zawiłą konstrukcją gramatyczną? Toż to na każdej pętli tramwaje zakreślają większy kąt. Chyba powinno się powiedzieć "łuk/skręt o najmniejszym promieniu krzywizny", prawda?
15-11-2015 09:05:28
Negatyw
Czyli daje radę - jedynie Das-bana...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

01

cze

00:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
II Bieg przez Kraje Nordyckie 2022

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: