Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Msza św. w 31. rocznicę śmierci kapelana Solidarności z akcentami politycznymi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Msza św. w 31. rocznicę śmierci kapelana Solidarności z akcentami politycznymi
20-10-2015 00:42   Janusz Ludwiczak
W kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiono mszę św. w 31. rocznicę męczeńskiej śmierci błog. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. W trakcie nabożeństwa ks. Eugeniusz Antkowiak mówił o ważnych decyzjach dla ojczyzny, jakie podejmiemy w niedzielę i promował radną Lidię Dudziak jako kandydatkę w wyborach parlamentarnych. O polityce w trakcie homilii mówił również ks. kanonik Tadeusz Magas, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła na Ratajach i kapelan poznańskiego regionu NSZZ "Solidarność".

W poniedziałek przypadła 31. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej ksiądz kanonik Tadeusz Magas, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła na Ratajach i kapelan poznańskiego regionu NSZZ "Solidarność" odprawił mszę świętą w intencji błogosławionego i ojczyzny.

Podczas nabożeństwa ks. prałat Eugeniusz Antkowiak mówił o ważnych decyzjach dla ojczyzny, jakie podejmiemy w niedzielę i promował radną Lidię Dudziak jako kandydatkę w wyborach parlamentarnych.

Od 31 lat spotykamy się tutaj czcząc błogosławionego Jerzego. To każdego roku wyjątkowa chwila. Przypominamy sobie jak wielkiego mamy orędownika i jak wiele w tych trudnych i niepewnych czasach możemy wyprosić u Pana Boga przez jego wstawiennictwo, choćby w tych znaczących dla naszej ojczyzny ważnych decyzjach. Gościmy panią radną Lidię Dudziak, która kandyduje do parlamentu, pamiętajmy o tym – powiedział na początku mszy św. ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

W trakcie kazania ks. kanonik Tadeusz Magas przypomniał historię ks. Jerzego i jego tragicznej śmierci. Pod koniec homilii również nawiązał do wyborów.

W gablocie w moim kościele wywiesiłem plakat prof. Stanisława Mikołajczyka. Nie ma zakazu, żeby wywiesić plakat, który mówi o człowieku szanowanym. Komuniści nauczyli nas, że należy siedzieć cicho. Wmawiali nam, że nie wolno. Tu też jest Polska. My też kochamy Polskę. Dlaczego nie mamy o to się starać. Ksiądz nie może mówić o polityce, wspólnym dobru? – powiedział w trakcie kazania ks. kan. Tadeusz Magas.

Po nabożeństwie pod pomnikiem błog. ks. Jerzego Popiełuszki, który odsłonięto dziesięć lat temu odbył się apel, podczas którego złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano "Boże coś Polskę", a następnie uczczono relikwie błogosławionego.


Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa. W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował mszę za Ojczyznę. Sprzeciwiał się systemowi komunistycznemu, za co zyskał poparcie społeczne w całym kraju. Oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną. W grudniu 1983 roku został aresztowany, jednak ze względu na amnestię z lipca 1984 roku nie został skazany. 19 października 1984 roku został porwany w drodze z Bydgoszczy do Warszawy i potem zamordowany. Ciało ks. Jerzego znaleziono 30 października na zalewie, na rzece Wisła koło Włocławka. 3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb, który zgromadził tysiące ludzi. W 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej w latach 80. śp. ks. prałat Bolesław Exler zapoczątkował mszę święte w intencji ojczyzny, a później rychłej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, które odprawiane są każdego 19 dnia miesiąca. 3 listopada 2005 r. odsłonięto pomnik ks. Jerzego, który stanął przy kościele.


Komentarze (10)

21-10-2015 09:04:37
ptyś
@Jony: Prawica to nie tylko PiS. W kościele MBB dokonano jawnej agitacji, wskazując tylko dwóch kandydatów, a jest więcej osób ubiegających się o mandat posła i senatora. Nawiązywanie do ks. Popiełuszki i komunistów z PRL to już są kpiny. Ale wcale mnie nie dziwi, że w kościele MBB takie pustki. X.Exler w grobie się przewraca.
21-10-2015 08:14:26
Jony
Bardzo dobrze, że są odważni kapłani, którzy nie owijają w bawełnę i mówią prawdę. Może dla lewackiego środowiska gorzką, ale ks. Popiełuszko dał przykład odwagi. Nie dajmy sobie zakneblować ust. Bóg, Honor, Ojczyzna!
20-10-2015 19:05:40
emeryt
@morlock jesteś wszechwiedzący i niebłądzący. Dlaczego tylko krytykujesz i pouczasz. Po twoim wpisie widać do kogo ci blisko. Niestety fora internetowe są różnych opinii i trzeba to przyjąć do wiadomości. Chyba, że będzie tak jak było na spotkaniu pis w Bielsku Białej'
20-10-2015 15:01:11
morlock
@ mania. Coraz rzadziej chodzisz do kościółka? Może lepiej i dla Ciebie i kościoła. @Piotr Media (również internetowe) nie powinny być miejscem agitacji ale publikatorami niezależnymi od przepłaconych, powszechnie dostępnych w tv i stacji radiowych szczekaczek. POwiedz mocodawcom by publikując w necie jakiś kontrowersyjny temat nie zaPOmnieli zablokować postów. POdPOwiec też mocodawcom by na przyszłość POd kontrowersyjnymi dla POlski "newsami" nie zaPOmnieli zablokować możliwości zamieszczania opinii społeczności korzystającej z przedmiotowego portalu.
20-10-2015 12:15:56
Piotr
Kościół nie jest miejscem agitacji politycznej! Ja przychodzę"porozmawiać" z Bogiem,a nie słuchać na kogo mam głosować! Jestem człowiekiem i mam swój rozum! Odkąd pamiętam mój ukochany Kościół MBB,był ostoją wolności,ale za daleko dzisiaj księża idą...
20-10-2015 10:06:09
michu
"Ksiądz nie może mówić o polityce, wspólnym dobru?" Nie nie może. PiS nie jest jedyną partią, która startuje w wyborach. I znów kościół wpieprza się w politykę.
20-10-2015 09:56:18
emeryt
Będę pamiętał ma u mnie puste miejsce. Popieram manie, za czasów "komuny" chyba kościoły były bardziej wypełnione.
20-10-2015 08:31:48
mania
właśnie dlatego coraz rzadziej chodzę do Kościoła;
20-10-2015 08:25:33
morlock
@ tonny Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Jak nie łapiesz to wyłącz Adblocka☺
20-10-2015 01:21:13
tonny
jaka jawna agitacja, ciekawe co bedzie w niedziele
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: