Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

6 242 maratończyków przebiegło przez Łazarz {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
6 242 maratończyków przebiegło przez Łazarz {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO}
12-10-2015 00:19   Janusz Ludwiczak
Ponad 6,2 tysiąca zawodników zmierzyło się w niedzielę z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów podczas 16. Poznań Maraton, którego początkowa trasa już po raz czwarty prowadziła przez Łazarz m.in. Grunwaldzką, Rondem Jeziorańskiego, Arciszewskiego i Hetmańską. Końcowa trasa również prowadziła ulicami dzielnicy: Rondem Jeziorańskiego i Grunwaldzką. Natomiast na Placu Marka na Targach znajdowała się meta maratonu.

W tegorocznym maratonie pakiety startowe odebrało 7 052 zawodników, do mety dobiegło 6 242 biegaczy, w tym 976 pań. Maratończycy nie mieli łatwych warunków. Co prawda było słonecznie, ale w momencie startu był lekki przymrozek. Termometry wskazywały –1°C.

W niedzielę punktualnie o godz. 9:00 spod pomnika Tadeusza Kościuszki przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Bukowskiej dokładnie 6 242 zawodników postanowiło zmierzyć się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów podczas 16. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza.

Zanim na ulice ruszyli biegacze, 10 minut wcześniej rozpoczął się wyścig zawodników na wózkach, w którym wzięło udział 14 osób.

Linia startowa zlokalizowana była już po raz czwarty wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, natomiast meta zlokalizowana była na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, dokładnie na Placu Marka. Trasa biegu prowadziła także przez Łazarz - przez Rondo Jeziorańskiego, a dalej Arciszewskiego i Hetmańską.

W 19 minucie (0:19:30) pierwszy zawodnik, Kenijczyk Robert Langat pojawił się na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. 3 minuty i 20 sekund później na najważniejszym łazarskim skrzyżowaniu pojawiła się pierwsza kobieta. W tym czasie faworyt był już pod wiaduktem kolejowym na Hetmańskiej.

Na trasie biegaczy dzielnie dopingowali mieszkańcy, okrzykiem, oklaskami, ale także gwizdkami czy... pokrywkami od garnków.

Meta maratonu zlokalizowana była na Placu Marka, na Targach. Jako pierwszy do mety w czasie 2 godzin, 13 minut i 50 sekund dobiegł.... Polak. Emil Dobrowolski przełamał tym samym wieloletnią dominację czarnoskórych zawodników na mecie poznańskiego maratonu. Ostatni raz Polak wygrał Poznań Maraton w 2006 roku.

Wśród pań najlepsza była Irene Makori Chepkirui z Kenii, która maraton pokonała w 2 godziny 32 minuty i 48 sekund, który pobiła rekord trasy wśród kobiet. Po pięciu minach na mecie pojawiła się Volha Krautsova z Ukrainy. Trzecia była Polka Angelika Mach.

W tegorocznym maratonie juz po raz szesnasty wziął udział wiceprezydent Arkadiusz Stasica. Wśród zawodników znaleźli się również m.in. były prezydent Ryszard Grobelny czy poznańska radna Joanna Frankiewicz.

W tegorocznym maratonie pakiety startowe odebrało 7 052 zawodników, do mety dobiegło 6 242 biegaczy, w tym 976 pań. Maratończycy nie mieli łatwych warunków. Co prawda było słonecznie, ale w momencie startu na termometrach był jeden stopień poniżej zera. Na mecie, na wszystkich maratończyków czekał medal. Wśród zawodników rozlosowane zostały nagrody rzeczowe, w tym wycieczki zagraniczne.

Pierwszy poznański maraton odbył się w 2000 roku. We wszystkich dotychczasowych edycjach wystartowało łącznie 54 262 biegaczy z 50 państw.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)

W związku z maratonem z utrudnieniami od samego rana do godzin wczesnopopołudniowych z utrudnieniami musieli liczyć się zarówno kierowcy jak i pasażerowie MPK.

Na trasie maratonu zamknięty był ruch wzdłużny. Całkowicie z ruchu wyłączona została ulica Grunwaldzka, na odcinku od Roosevelta do Matejki/Szylinga. Na trasie maratonu, m.in. na skrzyżowaniach ulic: Grunwaldzka/Szylinga, Grunwaldzka/Wojskowa, Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego, Arciszewskiego/Palacza, Arciszewskiego/Hetmańska/Grochowska, Hetmańska/Kasprzaka, Głogowska/Hetmańska, Hetmańska/Dmowskiego i Hetmańska/Kolejowa funkcjonowały śluzy, dzięki którym kierowcy mogli warunkowo przejechać trasę maratonu, jeśli nie było w tym czasie biegnących zawodników. Mimo to ogromne korki tworzyły się w rejonie ulicy Grunwaldzkiej. Sznur samochodów ciągnął się wzdłuż ulicy Matejki, Reymonta czy Przybyszewskiego.

Na Górczyn można było dojechać jedynie tramwajem wahadłowym linii nr 31, który dojeżdżał do przystanku "Krauthofera" (wielu pasażerów nie wiedziało o tym i wysiadało dopiero na terenie zajezdni przy Głogowskiej). Autobusy linii 82 i 93 były skrócone do ulicy Bukowskiej. Z kolei "64" jeździł objazdem przez Grochowską, Reymonta, Chociszewskiego, Matejki, Wyspiańskiego, Głogowską, Roosevelta, Dąbrowskiego, Żeromskiego i Niestachowską.

Ponadto ulicą Głogowską zamiast "czternastki" (która dojeżdżała tylko do Dworca Zachodniego) jeździły dodatkowo tramwaje linii nr 6, 13 i 15. Z kolei "piątka" i "ósemka" do czasu przebiegnięcia ostatniego zawodnika, od godz. 6 do ok. 10:30 jeździły objazdem przez Hetmańską, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką do pętli "Budziszyńska".

Sytuacja komunikacyjna wróciła do normy ok. godz. 15.


Komentarze (1)

12-10-2015 12:17:17
kaśka
Jestem pełna podziwu dla tych ponad 6 tysięcy zawodników. Gratuluję! Przebiec 42 km to jest coś. A dla tych co narzekali na korki - może warto przestać wszędzie wozić swoje 4 litery 4 kółkami... Jeden dzień w roku was nie zbawi.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: