Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali Łazarz śladami PeWuKi, która zmieniła Poznań - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali Łazarz śladami PeWuKi, która zmieniła Poznań
11-10-2015 01:07   Janusz Ludwiczak
Trwała 138 dni i odwiedziło ją 4,5 miliona gości, a jej organizacja kosztowała ponad sto milionów złotych - grupa PoPoznaniu.pl zaprosiła w sobotę na wycieczkę śladami Powszechnej Wystawy Krajowej, w trakcie której można było poznać wiele tajemnic chociażby o gmachu Collegium Anatomicum, który pierwotnie był Pałacem Sztuki, a obecnie w jego podziemiach znajdują się m.in. zmumifikowane zwłoki.

Odbyła się dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Zgromadziła ponad 4,5 milionów gości, w tym 200 tysięcy z zagranicy, trwała 138 dni i miała na celu pokazać dorobek odrodzonego państwa. Mowa o PeWuCe. O tym dlaczego Powszechna Wystawa Krajowa została zorganizowana w Poznaniu i co dzięki niej zawdzięczamy można było dowiedzieć się z wycieczek, które w sobotę o godz. 10:00 i 15:00 zorganizowała grupa PoPoznaniu.pl.

PeWuKę można porównać do dzisiejszego Expo. Była to największa wystawa, która kiedykolwiek została zorganizowana w Polsce. Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej chciano zaprezentować wszystkie największe osiągnięcia młodego państwa, które zjednoczyło się dopiero dziesięć lat wcześniej – wskazuje Katarzyna Tymek, przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl.

W trakcie wycieczki można było poznać wiele tajemnic chociażby o gmachu Collegium Anatomicum.

W Collegium Anatomicum, w piecach krematoryjnych w podziemiach tego budynku kremowano ciała Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Tutaj znaleziono głowę dr Franciszka Witaszka w słoiku z formaliną. Do dziś znajduje się tutaj małe muzeum tenatologii, gdzie można zobaczyć wysuszone zwłoki ludzkie – opowiada Katarzyna Tymek.

ZOBACZ TAKŻE: 85 lat temu rozpoczęła się PeWuKa, która zmieniła oblicze ówczesnego Łazarza


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Spotkanie Opłatkowe
Świąteczne spotkanie integracyjne przy muzyce - wystąpi Przemysław Mazurek

14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: