Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi zostały skomunalizowane. MTP stały się własnością miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi zostały skomunalizowane. MTP stały się własnością miasta
05-10-2015 15:41   Janusz Ludwiczak
Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński i Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisali umowę przekazania 60% udziałów spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie dla Miasta Poznań, które stało się jedynym właścicielem instytucji.

O komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich mówiło się od 2009 roku. Skarb Państwa posiadał 60 procent udziałów, pozostałą część posiadało Miasto Poznań. Ministerstwo Skarbu Państwa początkowo rozważało prywatyzację MTP lub sprzedaż części swoich udziałów lub przekazanie ich na giełdę. Na to jednak nie zgadzał się samorząd, będący udziałowcem mniejszościowym. Po wielu latach negocjacji Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się w 100 proc. własnością miasta.

Fakt, że Międzynarodowe Targi Poznańskie wracają do Miasta, to wyraz zaufania Ministerstwa Skarbu Państwa do samorządu. Od 2007 roku, kiedy istnieje taka prawna możliwość, Ministerstwo Skarbu Państwa nieodpłatnie przekazało miastom i gminom ponad 90 ważnych dla nich spółek. Międzynarodowe Targi Poznańskie są dzisiaj liderem rynku targowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przekazuję Poznaniowi jego wizytówkę, ale także zobowiązanie do inwestowania w tę firmę i rozwijania jej działalności – wyjaśnia Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa.

Nie ukrywam, że do Poznania przyjeżdżam z respektem. Wiem, że są tu ludzie gospodarni, przedsiębiorczy i podejmują wnikliwe decyzje. Wierzę, że podpisanie tego porozumienia rozwinie targi i da miastu nowe możliwości – powiedział tuż przed podpisaniem umowy minister Andrzej Czerwiński.

To historyczna chwila. Od dziś targi znów będą poznańskie, nie tylko z nazwy. Czeka nas teraz wiele pracy, gdyż musimy pokazać, że w pełni zasłużyliśmy na takie zaufanie ze strony Skarbu Państwa. Będziemy szukać różnych pomysłów, które pozwolą nam wraz z władzami MTP zrobić wiele dobrego dla miasta – dodał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że miasto nie zamierza wyprowadzać pieniędzy ze spółki.

Nic się nie zmieni z zakresu zarządzania. Nie oczekujemy też dywidendy. Nie traktujemy targów jako przedsiębiorstwa, z którego będziemy wyciskać zyski. Wypracowany kapitał pozostanie w spółce – zapewnił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Targi zamierzają dalej realizować swoje plany inwestycyjne.

Parking przy ul. Matejki jest przeznaczony do zbycia. Gmach pawilonu 102 jest przeznaczony na zbycie, nie jest potrzebny do organizacji targów i kongresów. Może tam funkcjonować Straż Miejska. Nasze plany inwestycyjne się nie zmieniają – podsumował Przemysław Trawa, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w 1921 roku, kiedy to z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach od 28 maja do 5 czerwca odbył się I Targ Poznański - wystawa o charakterze krajowym. MTP do dziś są jednym z najdłuższej działających targów w Europie. Od 1954 przez 36 lat były niezależne organizacyjnie. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa w 60 proc. i miasta Poznań w 40 proc.

Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują na 110 tys. m2 powierzchni ponad 80 imprez i wystaw rocznie. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad 11 tys. wystawców, a wszystkie ekspozycje odwiedziło 639 221 zwiedzających (dla porównania rok wcześniej było ich 505 069. W 2014 roku przychody MTP wyniosły 141 mln 45 tys. zł.


Komentarze (2)

06-10-2015 12:17:06
morlock
@economic.W naszym Mieście łatwo być jasnowidzem, niestety. Jutro pewno dostaniesz pozew za rozsiewanie defetystycznych treści. Gdzieś przeczytałem że: "demokracja ma niestety swoje wady i zalety. Demokracja, też niestety ma swe zady i walety". A jak mówiłem że Orwella czytam to się ze mnie śmiali.
05-10-2015 17:05:54
economic
to sie teraz zacznie - stolki i stoleczki. koniec inwestycji. wspolczuje pracownikom
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: