Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi stają się własnością miasta. Na MTP będzie Straż Miejska i Teatr Muzyczny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi stają się własnością miasta. Na MTP będzie Straż Miejska i Teatr Muzyczny?
05-10-2015 00:52   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowe przedpołudnie nastąpi uroczyste przekazanie udziałów MTP dla miasta Poznań, które stanie się 100% właścicielem Targów. Tymczasem już mówi się, że na Targach może znaleźć się komenda Straży Miejskiej i siedziba Teatru Muzycznego.

W poniedziałek o godz. 10:30 Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak popiszą umowę komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Odtąd 100% udziałów spółki należeć będzie do Miasta Poznania.

O prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich mówi się od 2010 roku. Skarb Państwa posiada 60% udziałów, natomiast pozostała część należy do miasta. Władze miasta i województwa wielkopolskiego chciałyby, by MTP zostały skomunalizowane. Z kolei Ministerstwo Skarbu Państwa chciało początkowo sprzedać część swoich udziałów, a pozostała część miała trafić na giełdę. Na to nie zgadzał się samorząd.

Spór toczy się tak naprawdę o 20 proc. udziałów. Kiedy na przełomie lat 1989/1990 tworzyliśmy spółkę, Skarb Państwa zdecydował wówczas oddać tylko 40 z 60 procent. W poprzedniej kadencji prezydent Grobelny z marszałkiem Woźniakiem wystąpili z prośbą do ministra Grada o skomunalizowanie Targów. Wtedy nie było podstawy prawnej, obecnie uległa zmianie ustawa o komunalizacji. Nowy prezydent Poznania słusznie nadał wysoki priorytet dla tej sprawy. Nie jest to w gestii zarządu MTP, ale sprawa uczciwości i honorowości Skarbu Państwa w stosunku do Miasta Poznania. Odebrano 60 procent i należy je zwrócić. Tak się robi w państwie prawa – powiedział w grudniu Andrzej Byrt, były prezes MTP, obecnie ambasador RP w Paryżu.

Pamiętajmy, że zawłaszczono 40 proc. kapitału, który był prywatny, to były udziały ludzi, rodzin. Podobno na przełomie lat 1989/1990 zamieszczono w gazecie ogłoszenie, żeby zgłosiły się osoby, które miały swoje udziały, być może ich spadkobiercy o tym nie wiedzieli. Należałoby raz jeszcze ogłosić apel do poznaniaków i nie tylko, żeby Ci, którzy byli udziałowcami i zakładali w 1921 r. Targ Poznański się zgłosili – zauważa Andrzej Byrt, poprzedni szef Targów.

A czy Targi nie obawiają się, że gdy dojdzie do ich komunalizacji przeprowadzanych będzie mniej inwestycji? MTP z własnych środków, bez wsparcia budżetu miasta i państwa, nie zaciągając kredytu wybudowały ostatnio jedną z największych sal konferencyjno-kongresowych, która może pomieścić dwa tysiące gości. Podobnie realizowane są również inne inwestycje, jak ostatnia rozbiórka przestarzałego pawilonu 8a z 1977 roku i budowa nowej hali. Miasto zapewne nie będzie mogło realizować kolejnych inwestycji, gdyż spora część środków z budżetu miasta trafia na utrzymanie stadionu miejskiego czy też Term Maltańskich. Może również zdarzyć się tak, że miasto będzie chciało sprzedać część nieruchomości.

W 2000 roku pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań został podpisany list intencyjny, w którym jest mowa o zachowaniu integralności przedsiębiorstwa targowego. On nadal obowiązuje. Zakładam, że obecne założenia strategiczne zostaną podtrzymane i ten zapis pozostanie – przekonuje Przemysław Trawa, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do tej pory Skarb Państwa nam nie pomagał. Nic nie możemy więc stracić. Z punktu widzenia racjonalności ekonomicznej komunizacja ma sens. Patrząc na sytuacje na zachodzie Europy faktem jest, że przedsiębiorstwa targowe naszego typu są jednocześnie właścicielem terenów i organizatorem imprez. Tak jest np. w Berningen, gdzie właścicielem targów jest miasto i land – podsumowuje Przemysław Trawa, prezes MTP.

Tymczasem jak napisał "Głos Wielkopolski" miasto ma już pierwsze plany wobec Targów. Miałaby tutaj znaleźć się komenda Straży Miejskiej i siedziba Teatru Muzycznego. Na MTP miałby na pewno znaleźć się grunwaldzki referat Straży Miejskiej.


Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w 1921 roku, kiedy to z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach od 28 maja do 5 czerwca odbył się I Targ Poznański - wystawa o charakterze krajowym. MTP do dziś są jednym z najdłuższej działających targów w Europie. Od 1954 przez 36 lat były niezależne organizacyjnie. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa w 60% i miasta Poznań w 40%.

Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują na 110 tys. m2 powierzchni ponad 80 imprez i wystaw rocznie. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad 11 tys. wystawców, a wszystkie ekspozycje odwiedziło 639 221 zwiedzających (dla porównania rok wcześniej było ich 505 069. W 2014 roku przychody MTP wyniosły 141 mln 45 tys. zł.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: