Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przebudowa chodnika na Matejki: dla pieszych 100 cm, dla samochodów ¾ chodnika - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przebudowa chodnika na Matejki: dla pieszych 100 cm, dla samochodów ¾ chodnika
01-10-2015 10:06   Janusz Ludwiczak
140, ponad sto, a w jednym miejscu 47 cm - taką szerokość będzie mieć chodnik dla pieszych na ulicy Matejki. Pozostałą część, nawet ¾ szerokości zajmą parkujące samochody.

Pod koniec sierpnia rozpoczął się remont chodników po wschodniej stronie ulicy Matejki, na odcinku od Grunwaldzkiej do Konopnickiej (po stronie II LO).

Tymczasem piesi będą mieli do dyspozycji nie wiele miejsca. Największa szerokość chodnika ma 170 cm, najmniejsza 110 cm, a według łazarskich radnych nawet 47 cm.

Tymczasem zgodnie z Prawem o ruchu drogowym szerokość chodnika musi mieć przynajmniej półtora metra.
"Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m" - czytamy w rozdziale 5, oddział 2, art. 47, pkt. 2 Prawo o ruchu drogowym.

Mierzyliśmy szerokość chodnika dla pieszych. W niektórych miejscach będzie mieć 47 cm, gdy zaparkują samochody. Będziemy chcieli, by wykonawca dokonał poprawek. Myślimy o wystosowaniu wniosku do ZDM o zmianę sposobu parkowania na równoległe – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZDM zapewnia, że nowy chodnik będzie mocno utwardzony, a jego nawierzchnia będzie na specjalnej podsypce.

Remont chodnika na ulicy Matejki (na odcinku od ul. Konopnickiej do ul. Grunwaldzkiej) jest realizowany na wniosek oraz finansowany ze środków Rady Osiedla św. Łazarz. Nowa nawierzchnia chodnika jest wykonywana z kostki betonowej o grubości 8 cm na podsypce cementowo – piaskowej - tłumaczy Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Wprowadzanie zmian w organizacji ruchu od 1 stycznia leży w kompetencjach Miejskiego Inżyniera Ruchu. Remont polegał na wymianie nawierzchni chodnika - dodaje Tomasz Libich z ZDM.

Jak zapewnił nasz Tomasz Libich Zarzad Dróg Miejskich po naszej interwencji wystąpił do Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz Rady Osiedla św. Łazarz z prośbą o wyrażenie opinii na temat wprowadzenia zmian w organizacji ruchu związanych z ilością miejsc postojowych, ich usytuowaniem i sposobie parkowania.

Remont chodników na ul. Matejki, który już powinien się zakończyć (termin zakończenia inwestycji był do dnia 30 września) będzie kosztować 138 329,98 zł brutto. Inwestycję tą sfinansuje Rada Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (25)

04-10-2015 17:36:44
Tomek
W Polsce zawsze jest odpowiedź "nie da się". Są to słowa wytrych na wszelkiego rodzaju partactwa i fuszerki. Nasi włodarze powinni trochę pojeździć po świecie, popatrzeć jak tam rozwiązuje się pewne problemy i przeszczepić najlepsze rozwiązania u nas. Nigdzie nie jest idealnie, ale równajmy w górę, a nie w dół.
03-10-2015 23:23:19
JS
A szanowna/y Łazarz słyszał/a o drzewach w donicach? Puk, puk, mamy XXI wiek. Czas się obudzić albo zrezygnować z wieloletniego, jak sądzę, pobytu przy korycie. Albo ruszyć tyłek i zobaczyć, jak to wygląda w cywilizowanych miastach.
03-10-2015 19:27:00
Łazarz
Do wymiany nawierzchni chodnika nie tworzy się projektu.Na Matejki odtworzono stan wymieniając zniszczone płytki na kostkę.Linie parkowania zostały namalowane dokładnie w tych samych miejscach co przed remontem i wtedy NIKT nie zgłaszał propozycji zmian sposobu parkowania.Na tym odcinku ulicy nie można nasadzić drzew ze względu na infrastrukturę podziemną,opiniowaliśmy to z referatem Zieleni ZDM.
03-10-2015 12:27:53
Tomek
No ale zlecając wymianę może warto byłoby chociażby zaopiniować projekt? Dlaczego w Wiedniu i Berlinie możliwe jest parkowanie równoległe, a u nas nie? Przy parkowaniu równoległym ulice wyglądają piękniej, można zasadzić małe drzewka, a obecnie Matejki na odcinku od Grunwaldzkiej do Konopnickiej wygląda jak pustynia.
02-10-2015 12:36:15
morlock
@Pieszy. No już, wyładowałeś jak ja, więc zamiast kawy zażyj "positivróm" czy inną Waleriannę i spoko. A swoją szosą, cóś ten nasz Łazarz stał się gadatliwszy. Hurra! Ps. Dziś mam nockę @kasia więc nie POgadamy przez najbliższą dobę, no padam. Pa cukiereczku!
02-10-2015 12:01:14
morlock
@Ostatni normalny. Przecież sam sobie odpowiedziałeś.☺ Albo następnym razem z większą rozwagą dobieraj Swój nick ㋡. Postanowiłem żyć na krawędzi a że nie udzielam się na żadnych portalach społecznościowych to siłą rzeczy nie miałem jak ogłosić swoim interlokutorom tego przełomu w moim jestestwie☺. I szacunek, zapamiętałeś! Jętki i inne parazyty lemingoPOdobne mają pamięć dnia (jak ich czytam dzień po). Ps. Nie miałeś słonia w rodzinie? Już tylko one pamiętają dalej niż dzień PO.
02-10-2015 07:55:02
Pieszy
Sami malkontenci, frustraci, marudy i niezadowoleni !!! Ludziska jak Wam dogodzić ??????? Co by nie zostało zrobione, ZAWSZE będzie klan niezadowolonych oraz klan zadowolonych. Jednym słowem co by nie zrobić to ZAWSZE ŹLE !!! Co za chore POPIE....... czasy. Przecież chodnik o który cała ta "wojna" nie został o centymetr ani zmniejszony ani tym bardziej poszerzony, bo inaczej trzeba by wyburzyć kamienice, prawda ?
01-10-2015 23:23:22
Łazarz
Rada nie zlecała wykonania projektu tylko wymianę nawierzchni istniejącego chodnika. Samochody dotychczas parkowały w identyczny sposób tylko nie było wymalowanej białej linii. Od kilku dni rozmawiamy z ZDM o sposobie zmiany parkowania .Remont chodnika nie został jeszcze ukończony i można zmienić sposób parkowania,ale musi to zatwierdzić ZDM. We wtorek opiniowaliśmy między innymi zmiany w sposobie parkowania na ul.Łukaszewicza i wtedy prawie wszyscy byli za parkowaniem ukośnym , nie broniono pieszych ???
01-10-2015 20:27:37
Tomek
TO Pani Maria zleca prace za 138 000 i nie wie co z tego będzie? To jest jakaś komedia?
01-10-2015 19:57:07
Ostatni normalny
@morlock - a pisałeś, żeby z wojującymi babami nie zaczynać...:) gdzie Twoja pielęgnowana, zapewne od pokoleń, poznańsko-łazarska konsekwencja?
01-10-2015 16:03:29
morlock
@kaśka Kulturę zostawiam teraz w domu. Bo jak uczył (nie w twoich gminnych szkołach) J. Wyndham - "z każdym należy rozmawiać w jego języku/ slangu. W przeciwnym wypadku będzie słuchał JAK mówisz a nie CO mówisz" I to, jak czytam się sprawdza. Darmowa rada - nie ważne kto wchodzi do sklepu, ważne że KAŻDY wychodzący ma ZAWSZE PIERWSZEŃSTWO. I nie ważne czy to dzieciak, Papież czy premier. Kindersztuba to pewnie obce słowo ? :-). Ps. Co do chama, to się zgadzam , nie neguję i w dodatku interpunkcji do dziś nie mogę pojąć. Masz pole do popisu, lżyj ile wlezie. Czas, START...
01-10-2015 15:36:10
kaśka
@morlock: Zanim chamie napiszesz swoje wypociny przeczytaj 3 razy mój wpis, ale skoro jestem ciemny nic na to nie poradzę. Kultury trochę.
01-10-2015 15:22:57
morlock
@kaśka Co Ty miauczysz kobieto z 12:07:42? Przecież każde z nas jest pieszym lub spieszonym. Wytłumacz lepiej dlaczego całą szerokością chodnika Głogowskiego po wsch. stronie lezą równo w szeregu rozszczebiotane 3 małpy w tym najszerszym miejscu pomiędzy Wyspiańskiego i Lejkiem z wózkami pomiota jak z czołgami i ani rowerzysta się nie przemknie (tak, tolerują rowerowców na chodniku i nawet im się namknę) ani starsi ludzie o kulach z wózkami zakupów, o sobie nie wspominam. I rada - jak następnym razem zaparkujesz swoim zewłokiem by popeplać ze znajomymi, wybierz proszę najbliższą niszę w bramie a nie w najwęższym miejscu bo ktoś boi się o całość "rufy" pojazdu i zaparkował głębiej. Ps. By nie było - jeżdżę Tico a choruję na Smarta i przez 10 lat zrobiłem więcej "per pedes" niż tą, jak mówisz, blacharką.
01-10-2015 12:07:42
kaśka
Szkoda, że większość parkujących kierowców zapomina, że gdy wysiada z samochodu też staje się pieszym, a kiedyś też nie mieli samochodu. Pod rozwagę blacharze.
01-10-2015 12:04:08
Piesza
Kierowcy tak się rozpanoszyli,że na chodnikach nie ma miejsca dla pieszych,podjeżdżają prawie pod mur a pieszy boczkiem musi przeciskać się aby czasem nie dotknąć auta , bo może być obrzucony stekiem wyzwisk. Prawdą jest że przywileje mają parkujący .
01-10-2015 11:55:52
Szczur
Byłbym zapomniał - jak się na kostce, takiej, jak układają, parkuje, to po kilku miesiącach chodnik jest do wymiany. Kto nie wierzy - niech się przejdzie po Poznaniu.
01-10-2015 11:48:50
Szczur
gRobal odszedł, żelastwo rządzi, jak rządziło. Kogoś już kompletnie pogięło. Zapewne w ZDM? Kiedyś tam mieszkałem - blacharstwo już wtedy tak się rozpychało, że wydawało się, że gorzej już być nie może. Okazuje się, że może. W majestacie urzędniczych decyzji. Łapska opadają.....
01-10-2015 11:47:09
Aga
"Myślimy o wystosowaniu wniosku do ZDM o zmianę sposobu parkowania na równoległe – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz." i drugi cytat " Inwestycję tą sfinansuje Rada Osiedla Św. Łazarz." Nic nie rozumiem, Rada Osiedla sfinansuje coś czego najpierw nie zaakceptowała? Czy ten co zleca prace nie zna przepisów, znowu będą przez to wyższe koszty i tak się przeciągają wszystkie roboty w naszym mieście. Szkoda, że nie zmieszczono w tym "chodniku " ścieżki rowerowej...
01-10-2015 11:45:59
Anka
To rada osiedla buduje teraz parkingi?
01-10-2015 11:43:51
Jan
Rozumiem uwagi typu "tak zawsze było". Pamiętajmy jednak, że taki remont powinien być okazją do zmiany na lepsze i ucywilizowania sytuacji. W bardziej rozwiniętych krajach nie parkuje się w ogóle na chodnikach. Przy okazji remontów u nas również powinno się jednoznacznie rozdzielać strefę parkowania (zatoki) od strefy pieszych (chodnik). Szkoda, że na Matejki zmarnowano taką okazję.
01-10-2015 10:44:47
lazarzanin
cale zycie tak bylo i nikt nie zauwazyl temat zbedny dziekuje za uwage
01-10-2015 09:40:25
Łukasz Prymas
O co chodzi? No chyba w remoncie chodzi o to by polepszyć warunki a nie jeszcze je pogorszyć. Nie można preferować i to w tak skandaliczny sposób samochodów. Sam jeżdżę samochodem ale przede wszystkim jestem pieszym! Jak każdy z nas! A to jest chodnik a nie parking. I jako taki powinien być wykorzystywany przede wszystkim.
01-10-2015 09:26:46
Pieszy
O co ta awantura ? Przed remontem była dokładnie taka sama szerokość chodnika, tylko przedtem nie było na nim białej linii. Teraz linia jest widoczna i optycznie wydaje się, że jest mniej miejsca dla pieszych. Wszystko zależy od parkujących tam samochody kierowców, aby nie dojeżdżali pod sam mur.
01-10-2015 09:25:56
kaśka
Współczuję tam przejechać matkom z dziećmi, zwłaszcza jak będą się mijać. Niech mi nikt nie mówi, że w tym mieście lobby samochodowe nie jest uprzywilejowane.
01-10-2015 09:24:50
fgh
Zbudowano parking a nie chodnik.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: