Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ekipy kończą prace przy tworzeniu Muzeum Łazarza Sołtysówka" - Łazarz 2025 według Marii Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ekipy kończą prace przy tworzeniu Muzeum Łazarza Sołtysówka" - Łazarz 2025 według Marii Łazarz
26-08-2015 07:46   Redakcja
"Przechodząc ulicą Głogowską bez żalu wspominam tę ruchliwą ulicę sprzed 10 lat. Dzisiaj wolno po niej jadą samochody, mkną rowerzyści, a tramwaje kursują po zielonym torowisku. Zaglądam na skwerek przy Małeckiego, tu zawsze można spotkać artystów, malarzy, występują uliczne grupy teatralne. Czas wracać do parku, ale chyba poczekam na autobus z ulicy Kolejowej i podjadę do Areny, to dobrze że wprowadzono to połączenie łączące Dworzec PKP, wyremontowaną ulicą Kolejową..." – z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz równo za dziesięć lat Teraz przyszedł czas na Marię Łazarz, przewodniczącą Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, która przenosi nas do sierpnia 2025 roku.

Sierpień rok 2025. Wychodzę na spacer z wnuczką, dzisiaj spędzi słoneczne przedpołudnie w Wodnym Raju w Parku Kasprowicza. Z daleka wita nas gwar rozbawionych dzieci, mijamy drzewa, trawniki obok ścieżką rowerową jadą rowerzyści, po ulicach wolno suną nieliczne samochody.

Docieramy na pływalnię, raduje widok młodych ludzi grających w piłkę plażową, siatkówkę. W oddali szaleją wrotkarze na specjalnym torze. Przy wejściu na pływalnię zostawiam Marcelinkę pod opieką doświadczonej wolontariuszki – opiekunki z Kolektywu Kąpielisko. Spokojnie mogę 4 godzinki poświęcić na załatwienie własnych spraw. Udaję się do przychodni na Kasprzaka, wczoraj mailowo umówiłam się na zajęcia rehabilitacyjne i dzisiaj czeka na mnie cykl zabiegów. Po godzinie zrelaksowana idę na zakupy na Rynek Łazarski.

Przechodząc ulicą Głogowską bez żalu wspominam tę ruchliwą ulicę sprzed 10 lat. Dzisiaj wolno po niej jadą samochody, mkną rowerzyści, a tramwaje kursują po zielonym torowisku.

Mijam pomnik Kazimierza Nowaka na pięknym ukwieconym skwerze jego imienia, w cieniu drzew okalających rowerowy pomnik odpoczywają moi rówieśnicy. Na rynku gwar i zapachy pysznych potraw. Po rewitalizacji rynku można tu kupić świeże produkty lokalnych producentów żywności, skosztować smakołyków, kupić i pooglądać dawne pamiątki „starocie”, wypić kawę, herbatę w małych przytulnych kawiarenkach. Cieszą oczy kwiaty sprzedawane w stylowych kwiaciarniach na małym rynku. Cichutko szumi woda w maleńkiej wodnej kaskadzie.

Zaglądam jeszcze na skwerek przy Małeckiego, tu zawsze można spotkać artystów, malarzy, występują uliczne grupy teatralne. Dzisiaj prowadzą zajęcia młodzi ludzie z Komitywy.

Zajrzę jeszcze na rekreacyjny plac przy ul. Dmowskiego, jak zawsze pełno ludzi .Obok na placu zabaw przy przedszkolu bawi się wesoła gromadka dzieciaków. Jak to dobrze ,że wszystkie łazarskie przedszkola mają takie radosne kolorowe podwórka.

Czas wracać do parku, ale chyba poczekam na autobus z ulicy Kolejowej i podjadę do Areny, to dobrze że wprowadzono to połączenie łączące Dworzec PKP, wyremontowaną ulicą Kolejową, Głogowską z Górczynem.

Odbieram uśmiechniętą Marcelkę z pływalni i parkową alejką wracamy do domu. Jeszcze tylko chwila postoju na podziwianie radośnie bawiących się piesków na specjalnym wybiegu.

Na Potworowskiego w miejscu niedokończonej budowy powstała Chata Bez Nazwy – miejsce spotkań nastolatków, którzy nareszcie mają tutaj swoje własne miejsce. Dzisiaj prowadzą z nimi zajęcia wolontariusze z Horyzontów i Kasztelanii Ostrowskiej.

Popołudniu spacer na Wildę. Idziemy w kierunku kładki nad torami, oglądamy przejeżdżające pod nami pociągi. Podziwiamy stare tramwaje na Madalinie ,specjalną zabytkową bimbą z ul. Pamiątkowej jedziemy na Głogowską, wysiadamy przy Targach.

Wchodzimy na deser lodowy do Horteksu, oglądamy wystawiane tam dzieła młodych artystów skupionych w Pracowni Łazarskiej. Ekipy remontowe kończą prace rewitalizacyjne przy tworzonym przez Radę Dzielnicy i Otwartą Strefę Kultury Muzeum Łazarza „Sołtysówka”.

Na chwilkę zaglądamy na edukacyjny plac zabaw w Parku Wilsona. Podziwiamy kolorowe rybki w stawach, w oddali słychać muzykę z restauracji Magnolia. Jutro pójdziemy na koncert promenadowy w odnowionej Muszli Koncertowej.

Wracamy do domu ul. Nowoogrodową (dawniej Matejki). Cieszą oczy odnowione kamienice, zieleń przyuliczna. Może kiedyś wejdę na nowy taras widokowy na wieży Kościoła św. Anny aby podziwiać panoramę dzielnicy. Obok, w odnowionym budynku Teatru „Zielona Perła” ostatnie przygotowania do premiery nowego przedstawienia. Przypominam sobie, że w przyszłym tygodniu zaczyna po wakacyjnej przerwie działalność Dom Kultury Krąg popularna „Hellerówka”. Marcelinka uwielbia przedstawienia dla dzieci przygotowywane w tej placówce. Musimy szybko zarezerwować wejściówki ,bo trudno je zdobyć.

Powoli zapada zmrok. Siedzę na ukwieconym trawniku przed domem i przeglądam tygodnik „Nasz Fyrtel” . Redaktor naczelny Janusz Ludwiczak zamieścił wyniki najnowszego sondażu. Łazarz to najmodniejsze miejsce do zamieszkania w Poznaniu. Trudno „zdobyć” mieszkanie w tej pięknej, przyjaznej młodym i starszym Łazarzanom dzielnicy.

Maria Łazarz
Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: