Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kładka lub tunel połączą Łazarz z Wildą - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kładka lub tunel połączą Łazarz z Wildą
15-07-2015 01:32   Janusz Ludwiczak
Łazarz i Wilda rozdzielone przez tory kolejowe mają zostać w końcu połączone. Architekci, którzy zgłosili się do konkursu urbanistycznego na zaprojektowanie Wolnych Torów sugerują, by dzielnice zostały połączone tunelem. Natomiast wcześniejsza koncepcja zagospodarowania Wolnych Torów przewiduje wybudowanie kładki.

82 zespoły projektowe, w tym 18 zagranicznych zgłosiło się do konkursu urbanistycznego na zagospodarowanie Wolnych Torów. W sumie do pierwszego etapu konkursu wpłynęły 44 prace.

Konkurs stanowi wspólną inicjatywę Miasta Poznań oraz Polskich Kolei Państwowych S.A. Ze względu na znaczenie tego obszaru dla rozwoju Poznania, mając na uwadze oczekiwania mieszkańców miasta, a także konieczność wyważenia interesu publicznego i prywatnego w zagospodarowaniu wspomnianej przestrzeni - i miasto, i PKP zdecydowały się zaangażować finansowo i organizacyjnie w przeprowadzenie przedmiotowego postępowania. W założeniu stron formuła konkursu umożliwi poznanie wizji zagospodarowania terenu Wolnych Torów uznanych specjalistów w dziedzinie architektury i planowania przestrzeni, co pozytywnie wpłynie na przyszłą jakość tego terenu – informuje Lilia Łada-Szczepaniak z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Jednym z założeń koncepcji jest połączenie Wildy i Łazarza. Przedstawiony w ubiegłym roku projekt koncepcyjny "Analiza uwarunkowań transportowych i przestrzennych terenu wyznaczonego ulicami Hetmańska - Kolejowa - Gąsiorowskich -Głogowska - Most Dworcowy - Matyi - Przemysłowa - Robocza - Fabryczna" zakłada stworzenie ciągów pieszo-rowerowych, prowadzących od ulicy Granicznej w kierunku Roboczej. Na razie nie wiadomo czy obie dzielnice zostałyby połączone kładką czy przejściem podziemnym.

Wolne Tory mają być bowiem nową, wielofunkcyjną dzielnicą Poznania na ludzką skalę, z priorytetem komunikacyjnym dla transportu publicznego i rowerowego oraz ruchu pieszego, powiązaną z Wildą i Łazarzem, integrującą obie te dzielnice. Konkurs jest otwarty i ma formę ideową, a odbywa się w dwóch etapach. Jego głównymi zadaniami jest określenie zasad ładu przestrzennego, w tym ustalenie funkcji terenu, parametrów zabudowy, rozmieszczenia funkcji i przestrzeni publicznych oraz powiązania z otoczeniem. Chodzi w nim niekoniecznie o wyłonienie projektu do natychmiastowej realizacji - raczej o znalezienie dobrego rozwiązania projektowego dla tego terenu – objaśnia Lilia Łada-Szczepaniak z Urzędu Miasta.

Pierwszy etap składania prac konkursowych rozpoczął się 30 czerwca, 15 lipca rozpoczyna się kwalifikacja prac do etapu drugiego, natomiast składanie prac w drugim etapie przewidziano na 15 października. Rozstrzygnięcie konkursu, wystawa i dyskusja odbędą się 30 października. Dopiero wtedy poznamy zwycięskie prace i ich autorów - teraz są one zaszyfrowane.

Uchylę rąbka tajemnicy. We wszystkich pracach przewija się połączenie Łazarza i Wildy, ale w różnej formie. Część projektantów sugeruję kładkę, pojawiają się również propozycje wybudowania tunelu. Praktycznie nie ma wizji futurystycznych. Projektanci realnie podchodzą do zadania – powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (1)

15-07-2015 16:08:05
Nikolas z strusia
fantastyka w umysłach urzedników nie do spełnienia od lat nic tam sie nie dzieje i watpie ze kiedykolwiek cos sie zmieni
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: