Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przyszłość skweru przy Małeckiego i gorąca dyskusja o dietach - trzecia sesja Rady Osiedla Św.Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przyszłość skweru przy Małeckiego i gorąca dyskusja o dietach - trzecia sesja Rady Osiedla Św.Łazarz
12-06-2015 06:51   Janusz Ludwiczak
Zagospodarowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej było głównym punktem obrad czwartkowego posiedzenia Rady Osiedla Św. Łazarz. Podczas sesji ustalono, że 100 tys. zł, które przekaże Komisja Rewitalizacji przeznaczone zostanie na wykonanie koncepcji i projektu modernizacji skweru. Środki te trafią również na pierwsze prace remontowe, które mają być kontynuowane w kolejnych latach. Pod koniec posiedzenia wywołała się gorąca dyskusja w sprawie diet dla członków Zarządu Osiedla Św. Łazarz za miesiąc marzec i kwiecień. Wiadomo również, że budżet Osiedla Św. Łazarz na 2016 rok wyniesie 852 389 złotych. Podobnie jak w latach ubiegłych Rada Osiedla Św. Łazarz zwraca się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie swoich pomysłów i projektów zadań, które mogłyby zostać zrealizowane w przyszłym roku.

Na początku trzeciej sesji zwyczajnej Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła projekt uchwały w sprawie powołania stałych komisji oraz określenia przedmiotu i zakresu ich działania. Radni powołali trzy komisje. Pierwszą z nich jest Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego - do spraw problematyki bezpieczeństwa, porządku i ładu przestrzennego na Osiedlu Św. Łazarz, współpracy z miejskimi służbami w zakresie bezpieczeństwa i porządku. W jej skład weszło 11 osób.

Druga Komisja - Infrastruktury Osiedlowej zajmie się sprawami stanu publicznej infrastruktury drogowej, parków, zieleńców, skwerów, miejsc wypoczynku, małej architektury osiedlowej, problemów komunikacji miejskiej, zagospodarowania przestrzennego Osiedla Św. Łazarz, problemów ochrony środowiska. Do pracy w tej komisji zgłosiło się 14 radnych.

Radni powołali również Komisję Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Działalności Sportowej - do spraw współpracy z placówkami oświatowymi na terenie Osiedla Św. Łazarz, współpracy ze stowarzyszeniami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, rozwoju kulturalnego mieszkańców Osiedla, inicjowania i wspierania więzi lokalnych oraz działalności sportowej.

Ponadto utworzona została Doraźna Komisja do spraw konsultacji statusów osiedlowych.

Głównym punktem czwartkowych obrad Rady Osiedla Św. Łazarz było zagospodarowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, o czym szerzej pisaliśmy już w środę.
Na spotkanie zaproszeni zostali: Małgorzata Woźniak - przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Jolanta Szymczak - Inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej, Agnieszka Szulc - naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich, Agnieszka Szablikowska - koordynator Otwartej Strefy Kultury oraz Wojciech Sańko i Gracjan Klapa z grupy Komitywa.

Mieszkańców może zjednoczyć siłownia, punkt gastronomiczny i zielona przestrzeń. Pojawił się pomysł by stanął tam pomnik płonącej kanapy. Chcemy zmienić wizerunek Łazarza i włączyć mieszkańców we wspólne działania - mówił Wojciech Sańko z Komitywy.

Powinniśmy dążyć do tego, czego chcą mieszkańcy, by była to enklawa zieleni, strefa wypoczynkowa - wskazywała Agnieszka Szablikowska, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury "Włącz Łazarz".

Na następnym posiedzeniu Komisji Rewitalizacji przygotuję uchwałę o przekazaniu 100 tysięcy złotych na wykonanie projektu i elementy małej architektury dla tego skweru, ale musimy działać szybko. Tam nie może być za dużo zieleni. Krzewy mogą zostać przesadzone w inne miejsce. Musimy jednak uwzględnić układ komunikacyjny - powiedziała Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Zadanie może zostać zrealizowane w ramach programu "Zaprojektuj i wykonaj". Wykonawca będzie musiał mieć swoją grupę projektową. Na podstawie wstępnej koncepcji będzie mógł zrealizować inwestycje. Do połowy września mogłyby pojawić się trawniki i nowe krzewy. Fragment placu mogę ogrodzić ochronną otoczką. Całość zadania może być zrealizowana do listopada - tłumaczyła Jolanta Szymczak, inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej.

Skwery za kilka miesięcy przejdą w zarząd ZDM. Wydawanie 100 tys. zł, które ma być przeznaczone na projekt i ogrodzenie to nie jest czasem wyrzucanie pieniędzy w błoto, uważam, że miasta nie stać na takie wydatki - stwierdziła z kolei Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

Podczas sesji ustalono, że 100 tys. zł, które przekaże Komisja Rewitalizacji przeznaczone zostaną na wykonanie koncepcji i projekt modernizacji skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Środki te trafią również na pierwsze prace remontowe i ogrodnicze, które mają być kontynuowane w kolejnych latach.

W ostatniej części posiedzenia wywołała się gorąca dyskusja w sprawie diet dla członków Zarządu Osiedla Św. Łazarz za miesiąc marzec i kwiecień. Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu miała otrzymać za ten okres 1175 zł diety, Bogumiła Maćkowiak - 375 zł, Filip Olszak - 675 zł, Łukasz Prymas - 250 zł.

Mam zastrzeżenie do wynagrodzeń za spotkania, w których nowi radni chcieli uczestniczyć (zgłaszaliśmy się z Romanem Modrzyńskim), ale nie poinformowano nas o terminach. Na nasze pytania dlaczego nie mogliśmy wziąć udziału, Filip Olszak stwierdził, że było tam “za mało miejsca”, a poza tym jako nowi radni mamy się najpierw wykazać, a dopiero potem będziemy traktowani na porządku dziennym. Gdzie każdy z nas ma jednakowy mandat, wybrany przez społeczeństwo w demokratycznych wyborach - napisała do nas Agnieszka Glapa, radna Osiedla Św. Łazarz.

Może lepiej znieść te diety i przeznaczyć pieniądze na inne cele. Po za tym strona internetowa naszlazarz.pl jest nieaktualna - powiedziała w trakcie sesji radna Agnieszka Glapa.

Proponowane diety dotyczą pracy zarządu, który pełnił funkcje, gdy rada osiedla nie została jeszcze ukonstytuowana. Diety są zwrotem kosztów z tytułu pełnienia funkcji zarządu, przygotowywania materiałów do projektów pism, udziału w spotkaniach organizowanych przez jednostki organizacyjne Miasta. To również refundacja kosztów rozmów telefonicznych, przejazdów, przygotowania materiałów na komisje Rady Miasta, odbiory prac wykonanych ze środków rady, konsultacje czy spotkania okolicznościowe w placówkach oświatowych i kulturalnych. Reprezentowałam radę osiedla na Biegu Łazarskim, wręczałam zawodnikom medale i gratulacje, a chętnie leżałabym w domu przez pół niedzieli. Tam gdzie trzeba iść nagle nie ma chętnych - objaśniała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Maria poświęca sporo swojego czasu na pracę dla rady osiedla, a wy się czepiacie o jakiś abonament telefoniczny. Rozumiem, gdyby to było 5 tysięcy złotych, ale tu chodzi o kilka złotych. Maria również z własnej diety ponosi koszt za wodę, którą w tej chwili Agnieszko pijesz - dodała radna Bogna Zielińska.

Po trwającej ponad dwadzieścia minut dyskusji większością głosów Rada Osiedla Św. Łazarz przyjęła pozytywnie projekt uchwały w sprawie diet dla członków organów osiedla. Za było 10 radnych, przeciw była radna Agnieszka Glapa, od głosu wstrzymali się radni Roman Modrzyński i Wojciech Dera.

Kolejna sesja łazarskiego samorządu pomocniczego ma odbyć się 24 czerwca. Wtedy radni będą pracować nad wstępnym planem wydatków na przyszły rok, który musi zostać przygotowany i zatwierdzony do 15 sierpnia.

Budżet Osiedla Św. Łazarz na 2016 rok wyniesie 852 389 złotych. Na tą kwotę składają się środki z pogłównego (tzn. środki liczone na jednego mieszkańca) - 255 549 zł, a także 596 840 zł z tytułu 5% udziału w podatku od nieruchomości. Do wymienionej kwoty naliczone będą jeszcze środki na zadania celowe związane z oświatą, zielenią oraz remontami chodników.

Podobnie jak w latach ubiegłych radni zwracają się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie swoich pomysłów i projektów zadań, które mogłyby zostać zrealizowane w przyszłym roku. Sugestie można nadsyłać do 5 lipca 2015 r. na adres e-mailowy: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl.


Komentarze (14)

14-06-2015 02:11:09
L.Domasłowska
W moim przekonaniu skwerek nie jest tak usytuowany, by stanowił atrakcyjne miejsce wypoczynku. Nie mniej możnaby go ulepszyć dostosowując do funkcji, które byłyby zgodne z potrzebami mieszkańców. Może zagospodarować go bardziej do potrzeb mieszkanców z psami skoro i tak już częściowo jest tak użytkowany. Niekonieczna chyba jest także całkowita wymiana zieleni, tylko jej uporządkowanie. Niezależnie od zmian jakie nastapią podstawą jest regularne sprzątanie tego terenu, co u nas niestety nie idzie w parze z polepszaniem infastruktury ( patrz narożnik Strusia i Głogowskiej). Przy okazji, gdzie na Kolejowej jest tak wiele miejsca na parking? Remont tej ulicy niestety jawi się coraz bardziej mgliście, a tyle kosztował projekt przebudowy...
13-06-2015 12:20:17
Roman Modrzynski
Wywołany temat Rynek Łazarski -spotkanie 19 czerwca o 16 w Szkole Podstawowej nr 9 Tak przypominam i zapraszamy
12-06-2015 23:52:29
mieszkanka64
RADNI ŁAZARZA -zajmijcie się Rynkiem Łazarskim - woła zróbcie ,coś z tym pożal się widokiem bo to dopiero jest wielki obciach dla naszej małej społeczności . Skwerek o którym tak głośno zrobimy jak będzie nas stać ,a teraz wszystkie możliwe środki zbierajmy na rewitalizacje -RYNKU może jak dorzucimy się to targowisko będzie bardziej skore do rozmów a w efekcie do gruntownego remontu. Rynek Łazarski to serce Łazarza ,a w chwili obecnej to wielki slams wiec jeśli mamy wydawać pieniądze -to może na taką inwestycję z której skorzystają wszyscy mieszkańcy.
12-06-2015 21:42:32
Poznaniak
Brawo, robcie dalej prezenty nietypowym mieszkancom, pewnie przetrwaja tylko do sylwestra.
12-06-2015 19:43:09
Marek
@M.: Tak, bo ile ma działać fontanna, trudno, by tryskała zimą. Tylko dwa miesiące funkcjonuje basen przy Arenie i co jest potrzebny. Samochody należałoby stąd usunąć. Aż się prosi o utworzenie parkingu wzdłuż Kolejowej - ile tam jest wolnego terenu, tylko dogadać się z właścicielem. A na temat Lejku - szkoda gadać. Zrobiono z tego gołębnik i parking.
12-06-2015 19:16:50
M.
Hmmm... śniadanie na trawie wśród samochodów i fontanna działająca przez 4 miesiące w roku? Lepiej uporządkować tj. zatrudnić prawdziwego fachowca, który prawidłowo przytnie i ukształtuje krzaki, dosadzić drzewa. Jeżeli samochody mają tam zostać, to należy wydzielić miejsca dla nich. Jeżeli będzie przewidziany dostęp pieszych do skweru (z miejscami dla ławek), to koniecznie należy wprowadzić takie elementy małej architektury, które uniemożliwią kierowcom parkowanie na drogach dojścia. Nie pomyślano o to przy Lejku Łazarskim i bywa, że przechodząc na pasach z Lodowej nie ma którędy przejść, bo samochody szczelnie blokują cały chodnik wokół skweru.
12-06-2015 18:21:53
Marek
Skwer przy Małeckiego należy ożywić. Tam aż się prosi o fontannę i z dwie ławeczki. Jest to mały skwer, więc za dużo się nie zmieści. Wystarczy przyciąć część krzaków, które służą jako toaletka dla psów i pijaków. Usunąć płotek, posiać trawę i zrobić z tego coś na wzór parku pod Operą. Tam spokojnie można byłoby zrobić śniadanie na trawie.
12-06-2015 18:09:32
Hania
"Tomi" dziekuje. U nas jest tak teraz, ze wszytko co nowe to juz z gory jest postanowione, ze jest absolutnie lepsze od starego co jest nieprawda. Mozna z tym placem pokombinowac bez wycinania tych duzych krzewow. "Ostatni Normalny" nie jestes ostatni normalny, jest nas jeszcze troche ale nikt nas nie slucha :( "Glos rozsadku" a co mam ci pomoc dzwigac pyry ?:)
12-06-2015 15:58:30
Lubię nowy skwer
Żule w bramie pod 13-ką są osobnym problem, a skwer, w obecnej formie jest tylko wychodkiem dla psów. Jakiekolwiek działania mające na celu zmianę tego miejsca w coś więcej niż toaletę, przyniosą na pewno więcej korzyści niż narzekanie na łazarską rzeczywistość.....
12-06-2015 13:00:37
TOMI
Popieram wszystkich Głos rozsądku, HANIA i ostatni normalny - macie całkowitą rację !!!! Wydumane plany odłożyć ad acta i wrócić o nich za ca 20-30lat ! Należy tylko dosadzić i uzupełnić zieleń w pustych miejscach. STANOWCZE NIE DLA PRZEDSTAWIONEGO PROJEKTU !!!!!
12-06-2015 12:12:00
Ostatni normalny
Jestem zwolennikiem zmian, ale zmian przemyślanych. Wskazane miejsce należy uporządkować, to fakt. Ale koncepcja pokazana przez społeczników - moim zdaniem - przyczyni się do jeszcze większego bałaganu. Koncepcja ładnie wygląda, ale brakuje na niej samochodów, które i tak będą tam parkować. A gdy wkoło są samochody, to należy się od nich odgrodzić np. żywopłotem, a nie zostawiać otwartą przestrzeń. Cieszę się, że są na Łazarzu ludzie, którym się chce. Nie oznacza to jednak, że musimy zgadzać się na każdy ich pomysł. Podziwiam zaangażowanie, ale z tym konkretnym pomysłem się nie zgadzam.
12-06-2015 11:28:55
Głos rozsądku
Cześć Hania pójdziemy razem na rynek?
12-06-2015 11:00:57
Hania
"Tam nie moze byc za duzo zieleni", powiedziala p.Malgorzata Wozniak. ????!!!! Tak, najlepiej ogolocic Lazarz z calej zieleni bo juz i tak wszystko prawie sie usuwa ze starego drzewostanu i krzewow. A stare piekne krzewy na smieci bo po co pozostawic cos, /choc w czesci/ co spelnia swoja role. Wedlug pani Wozniak "tam nie moze byc za duzo zieleni" a gdzie ??? Gdzie jest za duzo zieleni na Lazarzu ??? Jestem oburzona. Tam musi byc duzo zieleni bo ludzie czuja sie lepiej jak jest zielen a nie ogolocony skwer. Plan jest bez glowy i nieprzyjazny do wypoczynku, to moje zdanie. Chodze bardzo czesto na rynek po zakupy i jaki ten skwer jest taki jest ale to jedyna oaza zieleni w tym fyrtlu. Rugowac trzeba z glowa i usuwac z glowa ale zastanawiam sie czy podejmujacy decyzje maja glowe.
12-06-2015 09:10:38
Głos rozsądku
Inwestowanie 100k w ten skwer to kompletny absurd. Obecnie skwer wygląda całkiem dobrze, jest ogrodzony, a w środku rosną jakieś krzojdy. Po rewitalizacji zapewne zostaną zlikwidowane miejsca parkingowe co będzie stanowić problem dla okolicznych mieszkańców. Poza tym, co najważniejsze. Czy nikt nie widzi co się dzieje na podobnych skwerach?! Na zrewitalizowanym skwerze w tzw. lejku łazarskim śpią żule na ławkach a latem unosi się tam ich fetor, ogrodzenie tego terenu spowodowało że psie kupy zostawiane są na chodnikach a nie jak było kiedyś pod krzakami na "skwerze". Czy wy naprawdę myślicie, że skwer będzie służył integracji mieszkańców, a nie miejscowym żulom i penerom obalającym od rana flaszki w bramie kamienicy na małeckiego, idealnie naprzeciw skweru?! Pomysł jest porównywalny z organizowaniem za 700k płatnego kibla czynnego do 17 w dzielnicy gdzie każdy szcza pod śmietnikiem.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: