Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto ma przekazać 100 tys. zł na rewitalizację skweru przy zbiegu Małeckiego i Łukaszewicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto ma przekazać 100 tys. zł na rewitalizację skweru przy zbiegu Małeckiego i Łukaszewicza
10-06-2015 11:23   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że już niebawem skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej zmieni swoje oblicze. Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania może przekazać 100 tysięcy złotych na przeprowadzenie inwestycji na tym terenie.

O przyszłości skweru rozmawiali przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz, Zarządu Zieleni Miejskiej, Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania oraz nieformalnej grupy Komitywa.

Na początku maja w ramach projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Stefa Kultury" zorganizowano akcję "Akupunktura ulicy". Nieformalna grupa Komitywa wraz z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" zaprosili mieszkańców do zaprojektowania skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza.

Od mieszkańców, którzy znają ten skwer od dawna dowiedzieliśmy się, że wokół rosły jesiony, a na środku placu latem kwitły róże, natomiast zimą dzieci jeździły tutaj na lodowisku. Obecnie skwer ten zamienia się w psią toaletę, na środku rosną wysokie brzydkie krzewy, a wokół parkują samochody. W sylwestra płoną stare meble - wyjaśnia Wojciech Sańko z grupy Komitywa.

Mieszkańcy wskazywali, że brakuje tutaj miejsca, gdzie można usiąść na chwilę w drodze z ciężkimi zakupami i odpocząć. Brakuje ławek, dobrej zieleni, punktu gastronomicznego, placu zabaw czy siłowni. Podczas konsultacji pojawiały się głosy "Kiedyś tu było lepiej", "w Berlinie nie ma takiego dziadostwa, tylu psich kup, tak dziurawego chodnika" czy "to nie musi być betonowa dżungla". Chcielibyśmy tutaj ustawić ekologiczne meble, np. z palet i pomnik płonącej kanapy - twierdzi Wojciech Sańko.

Rada Osiedla Św. Łazarz chciałaby, by w tym miejscu ograniczony został ruch samochodowy.

Myślimy, by częściowo wyłączyć z ruchu południową nitkę, od strony Rynku Łazarskiego. Początkowo jezdnia mogłaby być wyłączana z ruchu tylko sezonowo, jednak to wiązałoby się z kosztami. Należałoby przygotować projekt organizacji ruchu z uwzględnieniem znaków drogowych, a to koszt ok. 6 tys. zł. Nie chcielibyśmy również, by powtórzyła nam się sytuacja z placem Asnyka - powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie możliwa. Na ten cel Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania może przekazać 100 tysięcy złotych.

Na ten rok mieliśmy do dyspozycji 300 tysięcy złotych, z czego 200 tys. zł zostało przekazane na kompleksowe dokończenie działań na Cytadeli. Chcielibyśmy pozostałe środki przeznaczyć na następną rewitalizację dzielnic śródmiejskich. Chcielibyśmy, by skwer ten stał się punktem spotkań mieszkańców. Dużo jest tutaj społeczników i artystów, którzy już prężnie działają. Miejsce to może się zmienić na lepsze, również dzięki zaangażowaniu społeczeństwa - powiedziała Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Pracami rewitalizacyjnymi miałby zająć się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Na początku musielibyśmy zbadać znajdującą się tutaj infrastrukturę podziemną. Jest tutaj jakaś studnia, krążą słuchy, że pod ziemią może znajdować się schron. W pierwszej kolejności może zostać usunięty płot, a stare krzewy mogą zostać zastąpione nowymi. Na pewno w tym miejscu nie może powstać plac zabawy, gdyż skwer ten jest za mały. Przepisy mówią, że żadne urządzenie zabawowe nie może być w odległości mniejszej niż 10 metrów od krawędzi jezdni - objaśnia Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W czwartek zapadną dalsze decyzje w sprawie przyszłości skweru. Na sesję Rady Osiedla Św. Łazarz zostali zaproszeni przedstawiciele Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Zarządu Zieleni Miejskiej i społecznicy.


Komentarze (17)

10-06-2015 23:07:40
M.
Koniecznie trzeba dorzucić trochę kostki brukowej. Na pl. Asnyka można, to u nas się nie da? To był taki żarcik. Niestety zmiana krzaków na inne nie spowoduje, że właściciele przestaną tam śmigać ze swoimi pieskami. A znając okolicę podejrzewam, że ławeczki zajmą okoliczni fani tanich alkoholi. I jeszcze jedno - proszę nie powoływać się na mit czystego Berlina. Mam znajomych berlińczyków, którzy z zachwytem mówią o czystym Poznaniu, bo Berlin to czysty był ale 10 lat temu.
10-06-2015 22:48:30
MIKI
W tej całej dyskusji tylko Hania ma rację !!!- absolutnie bez sensu jest wycinanie pięknych dereni - a przedstawiony projekt jest zupełnie bez sensu.
10-06-2015 20:46:53
wolf
Z jednej strony fajny pomysł, z drugiej każdy kto tamtędy przechodzi wie że to skrzyżowanie lubią okoliczne menele i penerstwo i stoją z alkoholem w bramach. Jeśli będą ławeczki to je będą okupywać i zdewstują oraz zaśmiecą. Skwer będzie wtedy jeszcze gorzej wyglądać. Pomysł z monitoringiem jest więc bardzo dobry. W ogóle monitoring wzdłuż Kolejowej, Łukaszewicza oraz Małeckiego bardzo by się przydał. I powinien być najpierw zrobiony, a potem można odnawiać skwery. Rada Osiedla odnowiła zaniedbany skwer okupywany przez pijaczków na skrzyżowaniu Łukaszewicza i Stablewskiego. Teraz o niego nikt nie dba i jest zaśmiecony i chwasty go zarastają. Pieniądze na odnowienie się zmarnowały przez to.
10-06-2015 20:22:37
mieszkanka Małeckiego
Mała fontanna i ławki - tyle co oczekujemy.
10-06-2015 20:19:18
malepoludnie
Co jest idiotycznego w tym, żeby "skwer ten stał się punktem spotkań mieszkańców"? :D
10-06-2015 17:44:31
morlock
Teraz doczytałem do końca te idiotyzmy "...Chcielibyśmy..... bla,ba,blabalabalabla by skwer ten stał się punktem spotkań mieszkańców."(UWAGA: W NAJRUCHLIWSZYM MIEJSCU SAMOCHODOWYM zaraz po Głogowskiej PD.ŁAZARZA)." "Dużo jest tutaj społeczników i artystów, którzy już prężnie działają (TO ci co pokrychali szprajem kamienicę na wiklu Wyspiańskiego i Chełmońskiego). Miejsce to może się zmienić na lepsze, również dzięki zaangażowaniu społeczeństwa (SZCZEGÓLNIE "ELIT" Z MAŁECKIEGO, pn. KOLEJOWEJ i GĄSIOROWSKICH)- powiedziała Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania." Proszę Pani, Mama uczyła mnie że wobec osób z innych planet nie powinniśmy stosować inwektyw. A nasi rodzimi i napływowi artyści, szczególnie audioartyści, działają tak skutecznie że powinienem Panią skazać na dożywotnie mieszkanie na winklu Małeckiego i Kanałowej nad siedzibą łazarskiej bohemy.
10-06-2015 16:46:39
morlock
8 stów na kibel łazarski a stówa na skwerek który i tak trzeba będzie doglądać na bieżąco CO ROK bo jak zarośnie to nikt bezpiecznie w Małeckiego nie wjedzie tak jak jest dziś bo jakoś nie wieżę w tą wyidealizowaną wizualizację rodem z lat siedemdziesiątych ub. wieku. Jakiś fan anime to spreparował czy kto? Już zapomniałem o ZX-Spectrum a tu nagle "wizualizacja" rodem z techno-horrorów lat siedemdziesiątych. Dla niewidomych to tanie klakierstwo czy dla kogo? Po wtóre - jakoś nie widzę kosztów utrzymania tej nowości. Teraz to krótka piłka - Pan Władek ze spalinową przycinarką wpada w istniejące krzaki i 10 min + 20 na zgrabienie i wywóz. Już widzę jak mi POdatki POdwyższą bo "chciałem" na Łazarzu "europejski" skwerek. Pierwej należy POwołać Naczelnego Inżyniera Skwera, i dalej tak...... To tyle w temacie darogije druzja.
10-06-2015 16:45:38
Artur
Jeżeli jest schron to na pewno przeciwlotniczy dla ludności niemieckiej, podobny jak w parku Wilsona; a co z słupem ogłoszeń - ładnie się komponuje, prosimy go nie usuwać, wygląda na dość stary. Można na nim wywieszać ogłoszenia o łazarskich imprach na fyrtlu...
10-06-2015 15:23:29
Hania
Plac Wyspianskiego bez jednej laweczki bo je usunieto poniewaz przesiadywaly osoby nieporzadane. Jesli chodzi o plac/skwer przy Maleckiego i Lukaszewicza to absolutnie zostawilabym te wysokie krzewy od strony ul. Maleckiego, ktore chronia placyk od brudow i zgielku, reszta moznaby usunac ale z glowa !!! Nowy plan nie bardzo podoba mi sie, wydaje sie byc za pusty i ze sie tak wyraze "bezplciowy", nie budzi mojego zachwytu. Czy to jasno-zielone to ma byc trawa czy jakies sztuczne dziwactwo ?
10-06-2015 14:53:52
łazarzcziken
Bardzo fajny pomysł. Tylko pozostaje pytanie czy ten odnowiony skwer długo "przetrwa" biorąc choćby pod uwagę "tradycję" sylwestrową, którą kultywują niektórzy mieszkańcy Łazarza....
10-06-2015 13:26:55
kaśka
@malepoludnie: Plac Wyspiańskiego miał zyskać swój przedwojenny charakter, a jak wygląda...
10-06-2015 13:03:10
otwarta strefa
Drogi mieszkańcu, pieniądze przeznaczone na rewitalizację skweru przekazane mogą zostać od Komisji Rewitalizacji; Rada Osiedla jest jednym z zaangażowanych podmiotów; skwerem zajmują się również osoby związane z otwartą strefa kultury, grupą komitywa i sami okoliczni mieszkańcy. Myślę, że odnowienie skweru nie wchodzi w paradę bezpieczeństwu dzieci zwłaszcza że zajmują się tym inne osoby i inne są źródła finansowania ;)
10-06-2015 12:38:18
roman modrzynski
to skrzyżowanie jest w planach do realizacji w czerwcu poczekajmy żeby oceniać
10-06-2015 12:24:43
malepoludnie
z pl. Wyspiańskiego? co masz na myśli?
10-06-2015 12:10:46
mieszkaniec
RO planuje nowe inwestycje a stare nawet nie zaczęte. Na zebraniu mówili o zabezpieczeniu skrzyżowania przy 9 i na słowach się skończyło. Ważniejsze od bezpieczeństwa dzieci są ławeczki?
10-06-2015 12:02:01
roman modrzyński
Tam jest awaryjna studnia na wypadek wojny .Dobrym pomysłem byłaby faktycznie mała fontanna i pare ławek po usunięciu krzewów .Dobrze byloby zamontować tam monitoring ,ale to koszty choć byłby on przydatny nie tylko podczas Sylwestra
10-06-2015 11:52:07
kaśka
Świetnie, byle nie zrobili z tym skwerem to co z placem Wyspiańskiego. Ja bym tam widziała fontannę.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: